Budowa wymarzonego domu to ogromne wydarzenie w życiu każdego człowieka lub całej rodziny. Nie trudno się dziwić, że właścicielom zależy na tym, aby ich inwestycja była jak najbardziej dopasowana do ich potrzeb. W natłoku planów, marzeń i emocji bardzo łatwo zapomnieć o tym, co najważniejsze, czyli o przepisach i wymaganiach budowlanych. Jednym z obowiązków, o którym nie można zapomnieć to współpraca z wykwalifikowanym geodetą w czasie budowy domu.

Czym zajmuje się geodeta?

Geodeta to zawód, który można wykonywać po zdobyciu odpowiednich uprawnień, które określają predyspozycje danego fachowca. Ich zajęcia mogą znacznie się od siebie różnić, jednak wspólnym mianownikiem jest tu wykonywanie pomiarów. Jest to podstawa pracy każdego geodety, bez względu na to, czym dokładnie się on zajmuje. Aby móc wykonywać pomiary oraz obsługiwać specjalistyczne urządzenia do tego przeznaczone, przyszły geodeta musi ukończyć odpowiednią szkołę średnią lub wyższą, odbyć praktyki oraz zdobyć odpowiednie uprawnienia. Na ich podstawie będzie mógł wykonywać konkretne pomiary, przeznaczone do użytku na przykład przy tworzeniu map, budowie autostrad, urządzania terenów leśnych oraz rolnych, zagospodarowania przestrzeni publicznej, a także do budowy domu.

Praca geodetów jest bardzo różnorodna, a zakres specjalizacji jest niezwykle szeroki. Dzięki temu osoba, która chce pójść w tym kierunku, ma naprawdę ogromny wybór odnośnie do tego, co dokładnie chce robić. Praca w branży geodezyjnej łączy się najczęściej z pracą w plenerze. Jedni uważają to za plus, bo nie muszą spędzać całego dnia za biurkiem, inni widzą w tym minus ze względu na konieczność wykonywania pomiarów bez względu na pogodę. Każdy geodeta musi wykazywać się w swojej pracy dokładnością i dużym skupieniem. Jest to bardzo istotne w kwestii wykonywania dobrych pomiarów. Istotną rolę odgrywa również odpowiedzialność, skrupulatność i szczegółowość oraz zdolności matematyczne, które znacznie ułatwią wykonywanie wszelkich obliczeń.

Goedeta z Ełku

Geodeta przy budowie domu — dlaczego jest obowiązkowy?

W trakcie budowy domu jednorodzinnego, bliźniaka lub innego budynku mieszkalnego bądź nie, usługi geodezyjne są obowiązkowe. Współpraca z profesjonalistą z tej branży zaczyna się często jeszcze zanim zostanie zakupiona działka. Zadaniem geodety jest wtedy sprawdzenie, gdzie dokładnie przebiegają granice działki ich dokładne wytyczenie na odpowiedniej mapce. Dzięki temu przyszli właściciele gruntu będą mieli pewność co do tego, jaki metraż kupują. W późniejszych etapach geodeta również odgrywa bardzo ważną rolę i ma mnóstwo, bardzo odpowiedzialnych zadań, których nie może wykonać inny specjalista ani nie wolno ich pominąć.

Geodeta podczas budowy domu w Ełku lub w jakimkolwiek innym polskim mieście wyznacza, gdzie powinno przebiegać ogrodzenie. Jego zadaniem jest również stworzenie specjalnej mapy działki do celów projektowych. To właśnie na tej mapie zaznaczane są przez architekta wszystkie przyłącza oraz dokładna lokalizacja budynku. Po zatwierdzeniu planu budynku oraz uzyskaniu wszystkich niezbędnych zezwoleń geodeta ponownie jest potrzebny po to, aby wytyczyć dokładnie budynek na działce. Geodeta wytycza również wszystkie przyłącza na działce w taki sposób, aby był zgodne z projektem oraz obowiązującymi przepisami. Po wykonaniu tej części i wpisaniu odpowiednich informacji przez geodetę do dziennika budowy, firma budowlana może rozpocząć swoje działania i zacząć stawać nowy, wymarzony dom dla swoich klientów. Po zakończeniu wszystkich prac znowu przychodzi czas na to, aby geodeta ponownie pojawił się na działce. Musi on dokonać pomiarów po wykonawczych i skontrolować, czy budynek został postawiony zgodnie z projektem.