Niesienie pomocy potrzebującym to nawyk, który warto zaszczepiać w dziecku już od najmłodszych lat. Takie działania pozwalają nauczyć malucha empatii oraz przyczynią się do wychowania mądrego, zaangażowanego społecznie dziecka, które nie będzie obojętne na krzywdę i problemy innych. Aby mieć pewność, że dziecko będzie wychowywane w tych przekonaniach nie tylko przez rodziców, warto zwracać uwagę na to, jakie działania charytatywne podejmuje przedszkole prywatne, do którego uczęszcza dziecko. Dlaczego to takie ważne, aby angażować malucha w pomoc innym od najmłodszych lat? I dlaczego warto poszukiwać przedszkole, które Cię w tych działaniach wesprze?

Nauka od podstaw już od najmłodszych lat

Nie od dziś wiadomo, że edukacja oraz wychowywanie dziecka od jego najmłodszych lat życia jest bardzo ważna. Stare powiedzenie “czym skorupka nasiąknie, tym na starość trąci” nie wzięło się przecież znikąd i doskonale oddaje rzeczywistość. Dzieci, które już od samego początku są wychowywane tak, aby chciały pomagać innym i angażować się w cele charytatywne różnego rodzaju, później o wiele chętniej samodzielnie wykazują tego typu inicjatywę oraz podejmują takie działania. Dlatego rodzice, którym zależy na tym, aby ich pociechy myślały nie tylko o swoich potrzebach, ale dostrzegały też problemy innych, powinny od samego początku ich wychowania wpajać im wartości odnoszące się do odczuwania empatii oraz pomagania bliźnim. Bardzo często wystarczy nauka pomagania koleżankom i kolegom w zadaniach, które dla dziecka są łatwiejsze. Może odnosić się to do zabawy lub zajęć w przedszkolu. Z czasem można zacząć wprowadzać inne sposoby, takie jak np. wspólne zbieranie nakrętek od butelek dla chorego dziecka w okolicy.

Nauka empatii i szacunku do innych w potrzebie powinna dotyczyć zarówno ludzi, jak i zwierząt. Wyczulanie dziecka na kwestie związane z potrzebami otoczenia oraz nauka pomagania osobom, które są naprawdę potrzebujące, sprawi, że Twoja pociecha w przyszłości będzie o wiele bardziej aktywna społecznie oraz będzie potrafiła dzielić się z innymi tym, co ma i co jej jest zbędne do szczęścia. Dlatego nie warto skupiać się w wychowaniu tylko na nauce zwrotów grzecznościowych i poprawnego zachowania przy stole oraz w towarzystwie osób starszych, ale dobrze jest również pamiętać o tym, aby nauczyć malucha dzielenia się i podawania pomocnej dłoni, gdy ktoś w pobliżu jest potrzebujący.

Wybierz prywatne przedszkole działające charytatywnie

Rodzice mają największy wpływ na wychowanie swojego dziecka. Jest to fakt, któremu trudno zaprzeczyć, bo w końcu to rodzice są dla każdego malucha największym autorytetem i wzorem do naśladowania. Jednakże należy pamiętać, że każdy maluch spędza również naprawdę dużo czasu poza domem z innymi dziećmi oraz opiekunkami w przedszkolu. Dlatego właśnie warto zadbać o to, aby dziecko przebywało w odpowiednim środowisku oraz towarzystwie również w czasie edukacji przedszkolnej. Najlepiej dobrze się zastanowić nad tym, jakie przedszkole wybierzesz i sprawdzić, jakie działania podejmowane są w nim w celach charytatywnych.

Zorganizowane akcje w przedszkolach, takie jak wspólne zbieranie nakrętek na wózek dla chorego kolegi lub koleżanki, zbiórki odzieży oraz zabawek dla dzieci z domów dziecka oraz domów samotnej matki, a także przynoszenie żywności w okresie świątecznym na Polski Czerwony Krzyż to zaledwie niewielka część działań, jakie mogą podejmować prywatne przedszkola, aby razem ze swoimi podopiecznymi wspierać osoby potrzebujące. Coraz więcej nowoczesnych placówek nie zapomina w swoich działaniach również o zwierzętach i organizuje dla nich zbiórki pokarmu oraz koców, ręczników i innych niezbędnych w schroniskach akcesoriów. Takie działania podejmowane wspólnie przez całe grupy przedszkolaków uczy nie tylko współdziałania, ale przede wszystkim empatii oraz chęci pomagania innym.