Prowadzenie przedsiębiorstwa w dzisiejszych czasach jest naprawdę bardzo wymagające. Wszystko ze względu na stale rosnące ceny praktycznie wszystkich produktów, na które budżet wielu firm nie jest przygotowany.

Aby więc utrzymać się na rynku, wiele z nich szuka rozwiązań, dzięki którym będzie można nieco zaoszczędzić i pozyskać więcej środków na dalsze prawidłowe prowadzenie działalności.

Gdzie szukać oszczędności?

Odpowiedzi na to pytanie jest naprawdę wiele. Czasem jednak warto się nad nimi dłużej zastanowić, ponieważ jednymi z najczęstszych, ale nie najlepszych wprowadzanych przez firmy rozwiązań jest zwalnianie pracowników lub obcinanie im pensji. Ten sposób, choć pozwala na chwilowy dopływ gotówki, to jednak na dłuższą metę nie jest opłacalny.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest poszukanie, czy na pewno wszystkie przedmioty i udogodnienia, jakie występują w firmie, są konieczne. Mowa tu np. o tym, czy na pewno wszyscy pracownicy muszą pracować na miejscu, czy kilku z nich można przepisać na pracę zdalną lub np. o tym, czy wielka lodówka i drogi ekspres do kawy są niezbędne w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Jeśli więc pracownicy mogą pracować zdalnie, a bez niektórych sprzętów można się obejść, to na pewno z biegiem czasu będzie można zauważyć napływ gotówki choćby przez niekupowanie tak wielu środków do pomieszczeń czy toalet, a także przez mniejsze zużycie prądu

Eliminacja kosztów

To mniejsze zużycie prądu jest właściwie kluczem do sukcesu, jeśli chce się skutecznie, ale niedrastycznie obciąć koszty i zaoszczędzić nieco pieniędzy. W ostatnim czasie bardzo wiele firm przechodzi na bardziej ekologiczny sposób pracy – na dachach pojawiają się panele fotowoltaiczne, minimalizuje się zużycie wody, a także dba się o prawidłowe oświetlenie

Choć wprowadzenie takich zmian wymaga pewnych inwestycji, to na szczęście każde prośrodowiskowe działanie z czasem się zwraca i dzięki temu można naprawdę dużo zaoszczędzić.

Modernizacja oświetlenia

Na dzień dzisiejszy najbardziej opłacalnym z powyższych ekologicznych działań jest zmiana oświetlenia na bardziej energooszczędne. Nie wymaga to dużych zakupów, gdyż, aby zacząć czerpać korzyści ze zmiany wystarczy już zwykła zmiana żarówek na LEDy.

oświetlenie

Jeśli jednak chcemy naprawdę skorzystać na takiej zmianie, to warto zastanowić się nad wykonaniem audytu oświetlenia.

Dlaczego warto?

Audyt oświetlenia to oczywiście podjęcie bardziej czasochłonnych działań niż tylko wymiana żarówek, aczkolwiek jest to bardzo przyszłościowe rozwiązanie.

Specjaliści wykonujący taki audyt nie tylko przedstawiają nam szczegółowo jak wygląda cała konstrukcja oświetleniowa w firmie, ale także bardzo szybko są w stanie stworzyć plan renowacji pozwalający na jak najdogodniejsze zmniejszenie wykorzystywania energii świetlnej, co w rezultacie wiąże się z największym możliwym obcięciem kosztów rachunków i największym oszczędzaniem. 

Jak wygląda taki audyt?

Na początku firma specjalizująca się w audytach dokonuje oględzin, spisuje wszystkie ważne informacje dotyczące oświetlenia i przegląda rachunki za prąd.

Następnie wraz z właścicielem przedsiębiorstwa poszukuje się najlepszego rozwiązania, które nie pociągnie za sobą dużych koszów inwestycyjnych.

Czasem zdarza się tak, że w niektórych działalnościach (np. biurowych) można domagać się dofinansowania na wszystkie proekologiczne zmiany, wówczas poniesione koszty modernizacji będą znacznie mniejsze i szybciej zacznie się dostrzegać oszczędności. 

Po wprowadzeniu zmian firma ponownie wykonuje oględziny i spisuje raport z nowych rozwiązań. Wystawia również specjalne oświadczenie dotyczące spełniania przez firmę wszystkich norm oszczędzających energię.

Jest to więc inwestycja warta zachodu, zwłaszcza jeśli wyłożone na modernizację pieniądze zaczną się z biegiem czasu zwracać i to w naprawdę dużej ilości. 

Podsumowanie

Jak można więc zauważyć sposobów na skuteczne zaoszczędzenie pieniędzy w przedsiębiorstwie może być kilka. Wszystko zależy oczywiście od podejścia szefostwa i pracowników, aczkolwiek nie da się ukryć, że najlepszą opcją jest inwestycja w nowsze i bardziej ekologiczne rozwiązania, które nie tylko pozwalają obciąć pewne koszty spożytkowania energii, ale także przestawią firmę na rynku jako bardziej prośrodowiskową. 

Możliwość ta istnieje, zwłaszcza gdy przeprowadzi się audyt oświetlenia lub jakikolwiek inny ustalający i regulujący zużycie energii, wody czy właśnie światła, dzięki któremu pozyska się rzeczowy dowód na podjęcie działań ekologicznych i bardziej oszczędnych.