Chorzy spędzający w łóżku większą część dnia najczęściej korzystają z łóżek medycznych, zapewniających komfort użytkowania nie tylko pacjentowi, ale również ułatwiają sprawowanie opieki nad chorym w domu.
Tego rodzaju sprzęt jest podstawowym elementem wyposażenia ośrodków opieki długoterminowej. W związku z tym powinien być solidny i wytrzymały, gwarantujący bezpieczeństwo, zapewniający możliwość regulacji pozycji leża, a także dostosowany do wzrostu, wagi i stopnia niepełnosprawności chorego.
Dla kogo przeznaczone są łóżka medyczne?
Łóżko medyczne przeznaczone jest dla osób wymagających opieki ze względu na stan zdrowia, z problemami narządu ruchu zarówno wrodzonymi jak i rozwojowymi, a także układowymi chorobami tkanki łącznej, zapaleniem stawów, chorobami zwyrodnieniowymi stawów, nowotworami narządu ruchu czy po amputacjach kończyn.
Znajduje ono zastosowanie w opiece nad pacjentami z chorobami neurologicznymi takimi jak: naczyniopochodny udar mózgu, guzy centralnego układu nerwowego, pourazowa cerebrastenia i encefalopatia, choroby rdzenia kręgowego, a także choroby układu oddechowego i krążenia oraz wiele innych. Należy ono do profesjonalnego sprzętu medycznego.
Jest potrzebne zawsze wtedy, gdy pacjent nie może samodzielnie funkcjonować. Zapewnia nie tylko komfort osobie chorej, ale również opiekującej się pacjentem. Pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu higieny osoby niepełnosprawnej. Powinno pochodzić od renomowanych producentów, którzy zapewniają sprzęt rehabilitacyjny na najwyższym poziomie i mają doświadczenie w produkcji łóżek dla pacjentów, którzy starają się odzyskać sprawność. Poza tym zapewniają funkcjonalność sprzętu i bezpieczeństwo pacjentów.
Jakie wyróżniamy kategorie łóżek leczniczych?
Wśród łóżek medycznych wyróżnia się:
- łóżka z regulacją elektryczną,
- łóżka z regulacją ręczną,
- łóżka dla ludzi o większej wadze tzw. bariatryczne,
- łóżka dla dzieci,
- specjalistyczne łóżka obrotowe z funkcją pionizacji.
Co to są łóżka z regulacją elektryczną?
Łóżko z regulacją elektryczną służy osobom niepełnosprawnym do pokonywania barier technicznych. Umożliwia takim pacjentom codzienne funkcjonowanie. Dzięki regulacji wysokości za pomocą silników elektrycznych można je dostosować do wzrostu osoby chorej, co ułatwia wstawanie i wchodzenie pacjenta na łóżko oraz przesiadanie się na wózek inwalidzki.
Jest to niezwykle pomocne w opiece nad osobami niepełnosprawnymi po udarach, urazach, czy operacjach. Poza tym wyposażone jest także regulację oparcia i podnóża, co daje możliwość zmiany pozycji leżenia pacjenta, a nawet ustawienie go do pozycji półsiedzącej. Barierki boczne uniemożliwiają jego wypadnięcie z łóżka, można je również opuścić.
Łóżka z regulacją elektryczną najczęściej wykorzystywane są nie tylko w szpitalach, ale również w domach seniora ze względu na swój przyjazny, domowy wygląd.
Czy można uzyskać dofinansowanie z PFRON na zakup łóżka medycznego?
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zakup łóżka medycznego w celu pokonania barier technicznych, a także z ulgi rehabilitacyjnej. Wybierając taki sprzęt należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wymiary pomieszczenia, w którym zamierzamy umieścić łóżko oraz wymiary samego sprzętu.
Niezwykle ważny jest nie tylko wzrost użytkownika, ale również opiekuna. Poza tym powinno być ono zaopatrzone w materac przeciwodleżynowy. Istotną kwestią jest cena sprzętu takiego jak stoły i łóżka medyczne oraz spełnianie rygorystycznych norm dotyczących wyrobów medycznych (93/42 EWG) oraz specjalistycznych normy dotyczących samych łóżek medycznych PL EN 60601-2-52.
Co to są łóżka z regulacją ręczną?
Łóżka medyczne z regulacją ręczną są zdecydowanie tańsze niż te z regulacją elektryczną, a w wielu przypadkach są wystarczającą opcją do sprawowania należytej opieki nad niepełnosprawnym pacjentem. Znajdują one zastosowanie w szpitalach, domach pomocy społecznej oraz domach seniora. Regulacje takiego rodzaju sprzętu odbywa się za pomocą mechanizmu zapadkowego.
W ten sposób można ustawiać jego oparcie i podniesienie. Zaletą tego rodzaju łóżek medycznych jest ich większa mobilność, gdyż można je przestawić w inne miejsce bez konieczności odpinania kabli. Jest to sprzęt dla osób, które przy wyborze tego rodzaju produktu kierują się przede wszystkim jego ceną. Pomimo braku sterowania elektrycznego łóżka medyczne manualne spełniają wszelkie standardy sprzętu przystosowanego do opieki nad osobą niepełnosprawną, gdyż wyposażone są w barierki zabezpieczające, wysięgnik, regulacje sekcji pleców.
Ze względu na brak siłowników i cieńsze szczyty łóżek są zdecydowanie lżejsze niż łóżka elektryczne. Poza tym zostały wyposażone w kółka ułatwiające transport i w zależności od modelu w regulację wysokości, regulację sekcji nóg i oparcia. Solidna metalowa konstrukcja zapewnia wieloletnie użytkowanie bez konieczności serwisowania oraz przeglądów technicznych, jak to ma miejsce w przypadku łóżka elektrycznego.