Skleroterapia to jedna z metod leczenia bardzo wstydliwego schorzenia, jakim są żylaki odbytu. Problem ten jest bardzo częsty i należy udać się z nim jak najszybciej do lekarza specjalisty, aby ten obejrzał hemoroidy i zdecydował, jaki proces leczenia w danym przypadku będzie najskuteczniejszy. Co powoduje występowanie żylaków odbytu i jakie czynniki zwiększają ryzyko ich powstawania? Kiedy udać się do lekarza i czy badanie żylaków jest bolesne? Jakie są metody leczenia tego problemu i kiedy skleroterapia będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem? Dowiedz się więcej na ten temat i przełam swój strach – zadbaj o swoje zdrowie w gabinecie specjalisty.

Żylaki odbytu – problem wstydliwy, ale bardzo powszechny

Wiele osób wstydzi się mówić o swoich problemach związanych z pojawianiem się guzków w okolicach odbytu. Dyskomfort podczas wypróżniania, uczucie swędzenia odbytu oraz pieczenie w tych okolicach to objawy, o których boimy się powiedzieć nawet lekarzowi rodzinnemu. Nie należy jednak się wstydzić swoich problemów zdrowotnych, ponieważ ich zatajenie może prowadzić do komplikacji oraz rozwoju choroby na tyle, że niezbędne będzie wdrożenie bardzo zaawansowanego procesu leczenia, obejmującego zabiegi chirurgiczne, których zawsze lepiej uniknąć, jeśli jest taka możliwość. Hemoroidy są naprawdę powszechnym problemem, który dotyka wiele osób w Polsce. Dlatego też nie należy uznawać go za wstydliwy czy kompromitujący i w przypadku zauważenia objawów świadczących o żylakach odbytu, jak najszybciej powiedzieć o tym lekarzowi pierwszego kontaktu lub od razu udać się do specjalisty.

Powszechność żylaków wynika przede wszystkim z obecnego trybu życia, jaki prowadzi większość społeczeństwa. Jest to choroba, której ryzyko występowania znacznie zwiększa siedzący tryb życia. Praca biurowa, praca w charakterze kierowcy lub inny zawód, który wymaga siedzenia przez kilka godzin dziennie za biurkiem, bez możliwości zmiany pozycji lub zrobienia sobie przerwy na spacer, krótkie ćwiczenia fizyczne, to kwestie, które zwiększają ryzyko występowania żylaków odbytu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ponadto ryzyko występowania żylaków zwiększa nadmierny, nagły wysiłek. Wniesienie zakupów na czwarte piętro lub podniesienie ciężkiego przedmiotu mogą spowodować wyskoczenie guzka. Na hemoroidy narażone są także mocno osoby, które uprawiają jeździectwo lub kolarstwo, a także biegi długodystansowe czy podnoszą ciężary. 

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza – już teraz zadbaj o swoje zdrowie!

Osoby, które cierpią na hemoroidy, powinny udać się jak najszybciej do lekarza specjalisty. Już w pierwszym stopniu rozwoju hemoroidów, warto pójść na konsultację. Początkowo guzki są niewielkie i nie znajdują się na zewnątrz kanału odbytu, przez co można je przegapić. Są jednak odczuwalne podczas wypróżniania oraz może zacząć się pojawiać delikatne krwawienie. Z czasem jednak zaczynają być one nie tylko bardziej wyczuwalne, ale także pojawia się swędzenie oraz ból, a krwawienie staje się znacznie bardziej obfite. Guzki w początkowych fazach rozwoju cofają się samoistnie do wnętrza kanału odbytu.  Jednak, gdy są już mocno zaawansowane, to ten proces zanika i są one odczuwalne cały czas. Rozwinięte hemoroidy powodują bardzo duży dyskomfort i to nie tylko podczas wypróżniania, ale także w trakcie siedzenia, chodzenia czy uprawiania jakichkolwiek sportów.

usuwanie hemoroidów nfz

Zamiast zwlekać z wizytą u lekarza, warto przełamać swój wstyd i udać się do niego jak najszybciej. Specjalista zapozna się dokładnie z problemem, określi jego stopień zaawansowania i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Bardzo ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą, ponieważ im bardziej rozwinięte będą żylaki odbytu, tym trudniej będzie je wyleczyć oraz tym większe jest ryzyko konieczności ich chirurgicznego usuwania, zamiast wykorzystania innych metod. Jedną z nich jest na przykład skleroterapia. Jest to zabieg, który polega na wstrzyknięciu do guzka specjalnego leku, który powoduje celowe powstanie stanu zapalnego guzka i jego stopniowe zmniejszenie. Preparat ten zamyka naczynie krwionośne, które dochodzi do żylaka, co w efekcie sprawia, że guzek się zmniejsza i powoli znika. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne i powszechnie stosowane, np. podczas usuwania hemoroidów we Wrocławiu na NFZ. Nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta oraz nie wiąże się z dużym dyskomfortem po zabiegu, jak ma to miejsce w przypadku usuwania chirurgicznego.