Leczenie i terapia uzależnień ma tylko i wyłącznie jeden cel – jest nim wyzwolenie pacjenta ze szponów nałogu. Po przebytej terapii oczekuje się, że pacjent nie wróci do swoich nawyków i przestanie stosować daną substancję psychoaktywną lub powtarzać pewne zachowania. Krótko mówiąc, cały proces ma doprowadzić do tego, że szkodliwe skutki nałogu pacjenta zostaną całkowicie zredukowane, a on sam będzie w stanie powrócić do prawidłowego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie.
W tym miejscu bardzo często powtarza się jednak pytanie – co tak naprawdę jest nałogiem oraz które substancje i zachowania są szkodliwe? Odpowiedź wydaje się dość oczywista – wszystkie te, które destabilizują życie. Kiedy więc z całą pewnością stwierdzimy, że w naszym życiu pojawił się tego typu problem, zacznijmy działać.

Jakie uzależnienia można leczyć?

Kiedy zdamy sobie sprawę, że nasze uzależnienie negatywnie oddziałuje na stosunki rodzinne, sprawy zawodowe i finansowe oraz wiele innych płaszczyzn życia najprawdopodobniej oznacza to, że ze swoim nałogiem nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami i potrzebujemy pomocy z zewnątrz. Problemy w pracy, spóźnienia, zaległe obowiązki, kłótnie z rodziną o pieniądze wydawane na substancje psychoaktywne, to tylko czubek góry lodowej. Jeśli naszemu nałogowi pozwoli rozwijać się dalej bardzo możliwe, że doprowadzi on nas w końcu do utraty pracy, zerwania więzi z przyjaciółmi czy rozpadu rodziny.
Szukając pomocy dla siebie lub bliskiego człowieka możemy zgłosić się w wiele miejsc. Co więcej, nie należy przy tym obawiać się odmowy, gdyż placówki tego typu nie pomagają tylko i wyłącznie uzależnionym od alkoholu i narkotyków. Placówki i ludzie, którzy wyciągają pomocną dłoń do uzależnionych, pod swoje skrzydła biorą też osoby dotknięte uzależnieniem od Internetu, seksoholizmem pracoholizmem, zakupoholizmem czy uzależnieniem od hazardu i leków. Faktem jest, że największą grupę pacjentów stanowią jednak ci uzależnieni od narkotyków i alkoholu. Nie jest to jednak żadnym wyznacznikiem.

Leczenie uzależnień – skuteczne metody

Podstawą praktycznie wszystkich terapii uzależnień są oddziaływania psychoterapeutyczne. Bywa, że dodatkowo wdrażane jest również leczenie farmakologiczne, zwłaszcza wtedy kiedy pacjent ma stwierdzone zaburzenia nastroju czy stany depresyjne. Tabletki pomocne są również przy tak zwanym detoksie, gdy w wyniku nagłego odstawienia substancji psychoaktywnej choremu towarzyszą przykre dolegliwości.
Z reguły jednak środki farmakologiczne traktowane są jako ostateczność. Właściwa terapia opiera się natomiast na: terapii skoncentrowania na rozwiązaniach, treningu umiejętności, psychoedukacji, psychoterapii grupowej, psychoterapii indywidualnej i repogrammingu, a więc uczeniu pacjenta zupełnie nowych, lecz korzystnych dla niego zachowań.
I chociaż wielu uważa, że do zaleczenia uzależnienia konieczny jest pobyt w zamkniętej placówce – nie jest to prawdą. Faktycznie, leczenie w warunkach zamkniętych ma szereg zalet, jednak ograniczenie kontaktów z najbliższymi i bardzo intensywne oddziaływania terapeutyczne nie każdemu służą równie dobrze. Na szczęście w wielu przypadkach pacjentowi wystarczą regularne odwiedziny w oddziale dziennym, gdzie przychodzi dosłownie na kilka godzin lub w gabinecie poradni leczenia uzależnień.

terapia

Co trzeba wiedzieć kierując do się gabinetu psychologicznego?

Wybierając psychoterapeutę należy mieć na uwadze fakt, by specjalista ten był odpowiednio wykwalifikowany, bo pomoc której oczekujemy może nam zapewnić tylko i wyłącznie osoba z odpowiednim wykształceniem i predyspozycjami. Na terenie Oleśnicy działa Gabinet Psychologiczny Apropos, który może stanowić przykład takowej placówki. Pracujące w nim certyfikowane psychoterapeutki ukończyły szkolenia atestowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, którego zresztą są członkiniami.
Kierując się do tego typu placówki mamy pewność efektów podjętego tam leczenia. Gabinet poza leczeniem i terapią uzależnień, oferuje zresztą wykonywanie badań psychologicznych, terapię syndromu DDA, psychoterapię nerwic i leczenie depresji.
Pamiętajmy zatem, że jeśli stwierdzimy u siebie niepokojące objawy lub mamy pewność problemów w które popadliśmy – leczenie jest jedyną formą powrotu do normalnego funkcjonowania. Leczenie, które oczywiście poprowadzi sprawdzony i odpowiednio do tego przygotowany specjalista. W każdym innym przypadku możemy nie tylko stracić czas, ale podupaść na zdrowiu jeszcze bardziej.