Ślub to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń w życiu, zatem nic dziwnego, że pary chcą, aby sama uroczystość, wesele, jak też oprawa były niezapomniane i wyjątkowe. Wielomiesięczne planowanie i dbanie o każdy szczegół ma przynieść wymarzony efekt podczas uroczystości.

Dlaczego coraz częściej pary decydują się na ślub w plenerze?

Dla większości młodych ludzi ważne jest, aby wszystko było idealnie i oryginalnie, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ceremonię w plenerze, czyli wyjątkowym ogrodzie, na farmie, nad jeziorem lub rzeką czy otoczeniu zabytkowego budynku. Te elementy tworzą niesamowitą aurę, która udziela się nie tylko nowożeńcom, ale również gościom, przez co całe wydarzenie jest niepowtarzalne

Wyjście poza mury i ściany jest wciąż dość nietypowe, ale też pozwala na większą dowolność oraz fantazję przy dekorowaniu, usadzaniu gości, ustalaniu drogi panny młodej czy ustawianiu zespołu muzycznego. Wiele par marzy, by pobrać się przy zachodzie słońca, a nawet, gdy już jest ciemno, a oświetlenie pochodzi jedynie od świec czy pochodni, a każda z tych opcji jest naprawdę dobrym pomysłem!

Jak i gdzie można zorganizować ceremonię ślubu w plenerze?

Czy trudno zorganizować ślub w plenerze? We Wrocławiu lub każdym innym dużym mieście z łatwością można znaleźć wiele obiektów, które spełnią kryteria i wymagania nowożeńców. Zawsze warto poszukać obiektów hotelowych, pensjonatów, resortów, ponieważ zwykle posiadają one nie tylko miejsce na ceremonię zaślubin, ale też bazę noclegową dla gości, salę i zaplecze kuchenne, aby obsłużyć wesele. Dzięki temu wszystkie niezbędne elementy tej uroczystości są w jednym miejscu, co jest komfortowe dla uczestników, ale też zmniejsza koszty. 

Inną kategorią lokalizacji, gdzie warto zorganizować ślub w plenerze są miejsca historyczne, czyli różnego rodzaju dworki, zamki, klasztory, pałace zaaranżowane na restauracje, które niekiedy też posiadają bazę noclegową. 

Co ciekawe, rosnącą popularnością cieszą się uroczystości w naturze. Tutaj warto wymienić choćby niewielką przystań na jeziorze czy sad w pełnym rozkwicie. Wybór miejsca jest kluczowy, ponieważ on determinuje styl wydarzenia oraz sposób organizacji wesela. Jeśli wybór padnie na miejsce, gdzie jest zaplecze do gotowania, wydawania i obsługi gości, to zajmie się tym zespół pracowników. Jednak trudności pojawiają się w niestandardowych lokalizacjach, bez zaplecza, wtedy wszystkim musi zająć się para młoda i zadbać o kelnerów, kucharzy czy osoby sprzątające.

Co robić w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych podczas ślubu w plenerze?

Największą bolączką par, które marzą o ślubie na łonie natury, jest kapryśna i nieprzewidywalna pogoda. Chociaż najczęściej tego typu ceremonie odbywają się w letnich miesiącach, to jednak nigdy nie ma całkowitej pewności co do warunków atmosferycznych. Warto pomyśleć o tym już podczas wybierania miejsca na uroczystość, ponieważ wiele obiektów posiada różne możliwości i opcje ratunku w przypadku, gdy aura na zewnątrz będzie niekorzystna. Jedną z nich jest sala z przeszklonymi ścianami, które dodatkowo można całkowicie rozsunąć, dzięki czemu uzyskuje się wrażenie bycia na łonie natury. Jeśli będzie pięknie i słonecznie, wówczas wszystko może odbyć się na poza salą, ale w odmiennym razie, jest to szansa na uratowanie ślubu. 

ślub

Inną propozycją są wielkie namioty, które można zamówić u specjalnej firmy i rozłożyć na otwartym terenie np. hotelu, w którym nocują goście. W ofercie można znaleźć same zadaszenia, ale też modele ze zasłaniającymi otoczenie lub przezroczystymi ścianami. 

Kolejną opcją jest stała infrastruktura danego obiektu, czyli stara stodoła z otwieranymi wielkimi drzwiami, altana lub zbudowane zadaszenie, pod którym można zawrzeć małżeństwo. Zwykle tego typu konstrukcje są mniejsze i trudno zorganizować tam duże wesele, jednak na mniejszą ceremonię będą odpowiednie.