Plamy krwi mogą powstać na skutek skaleczenia, wypadku, morderstwa, a nawet samobójstwa. Widok śladów krwi zawsze budzi niepokój i nieprzyjemne odczucia u wielu osób. Oczywiście istnieje wiele sposobów na usunięcie śladów krwi, jednak pozostaje wątpliwość, czy metody te są zawsze skuteczne i bezpieczne?

Domowe sposoby na usunięcie śladów krwi

Wyróżniamy mnóstwo domowych sposobów na usunięcie śladów krwi. Co więcej, wiele z tych metod jest skutecznych. W przypadku świeżej krwi liczy się czas. Im szybciej przystąpimy do działania, tym większe mamy szanse na całkowite usunięcie zanieczyszczenia.

Plamy krwi mogą pojawić się na podłodze, ubraniach, meblach, a nawet kanapach. 

Zimna woda – skuteczny sposób na pozbycie się śladów krwi

W momencie, kiedy na ubraniach, pościeli, lub innych materiałach pojawią się palmy krwi świetnym sposobem jest zapranie brudnego miejsca w zimnej wodzie. Warto zwrócić tutaj szczególną uwagę na temperaturę wody. Ciepła woda konserwuje plamy z krwi, co skutkuje brakiem możliwości ich usunięcia. Jeżeli krew będzie zaschnięta, można użyć do tego celu wody utlenionej, a następnie uprać zabrudzoną rzecz w zimnej wodzie.

Sól kuchenna i woda

Jeśli krew zdążyła zaschnąć, a my nie mamy możliwości uprać danej rzeczy, warto spróbować usunąć zanieczyszczenie za pomocą przygotowanej papki z soli i wody. Mieszaninę tę kładziemy na plamę i pozostawiamy na około 1.5 godziny. Resztki soli można usunąć odkurzaczem, co z pewnością ułatwi proces czyszczenia. 

Sok z cytryny i woda

Często stare i zaschnięte plamy krwi są naprawdę trudne do usunięcia. Jeżeli więc inne sposoby zawiodły, warto spróbować soku z cytryny i wody. Sok z cytryny ma właściwości wybielające, dlatego ten sposób usuwania śladów krwi może okazać się skuteczny. Zabrudzone miejsce należy przetrzeć ściereczką namoczoną w przygotowanym roztworze.

Amoniak

Amoniak to mniej zanany, ale równie skuteczny sposób na usunięcie śladów krwi. Dla większej skuteczności do amoniaku można dodać wodę utlenioną. Mieszanka ta nie powinna być stosowana na delikatnych materiałach, a więc korzystając z tej metody, trzeba sprawdzić, czy poza usunięciem krwi nie spowoduje to innych szkód. 

Sposoby na usunięcie krwi za pomocą specjalistycznych środków chemicznych

Zdarza się, że domowe sposoby na usunięcie krwi zawodzą. Dzieje się tak w przypadku dużych oraz zaschniętych śladów krwi. W takiej sytuacji dobrym sposobem jest sięgnięcie po specjalistyczne środki, które poradzą sobie z problemem.

Oczywiście istnieje mnóstwo produktów usuwających krew. Jednak w przypadku dużych plam powstałych w wyniku nieszczęśliwego wypadku, śmierci, czy morderstwa nie należy samodzielnie usuwać takich zanieczyszczeń. Usuwanie śladów krwi, które były w danym miejscu przez dłuższy czas, wykonuje się wyłącznie specjalistycznymi środkami chemicznymi. Poza tym takie plamy krwi mogą znajdywać się nie tylko na podłodze, ale również kanapach i meblach. Tutaj już konieczne jest ich profesjonalne usunięcie.

Oprócz samego usuwania plam, niezbędna jest także dezynfekcja miejsca po usuniętych śladach krwi. 

Do specjalistycznego usuwania śladów krwi stosuje się zazwyczaj odplamiacze białkowe. Jeżeli plamy są zaschnięte, może okazać się konieczność dodatkowego zastosowania specjalnego odplamiacza mającego naturalne ph, którego zadaniem jest zmiękczenie plamy.

Zalety korzystania z firm specjalizujących się w usuwaniu krwi

Samodzielne usuwanie śladów krwi nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli więc nie chcemy robić tego sami, warto skorzystać z usług firm specjalizujących się w profesjonalnym usuwaniu takich śladów.

krew

Pracownicy zajmujący się usuwaniem krwi, używają do tego celu środki, które są skuteczne, a zarazem bezpieczne dla czyszczonych powierzchni i ludzi. Zlecając usunięcie śladów krwi firmie specjalizującej się w tego typu pracach, nie musimy patrzeć na straszny widok, co dla wielu osób może być naprawdę traumatycznym przeżyciem. 

Ślady krwi przy użyciu odpowiednich środków usuwane są bez uszkodzenia powierzchni, na których była krew. Miejsca, gdzie były duże ilości krwi, są siedliskiem wirusów, bakterii i innych patogenów. Tradycyjne środki nie poradzą sobie z dogłębnym usunięciem takich zanieczyszczeń i odkażaniem. Należy wiedzieć, że niedokładne pozbycie się śladów krwi może stanowić zagrożenie dla zdrowia osób przebywających wewnątrz pomieszczenia.