Kryzys czy problemy w związku małżeńskim są rzeczą naturalną, przydarzającą się wielu parom. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze muszą oznaczać koniec tego związku. Czasami brakuje jedynie spojrzenia na sprawy z innej perspektywy i w tym pomaga terapia małżeńska. Spotykając się z psychologiem zajmującym się terapią dla małżonków, razem z partnerem lub partnerką masz możliwość rozpracowania danego problemu, poświęcenia mu czasu i skorzystania z wiedzy specjalisty.

Dla kogo jest terapia małżeńska?

Osoby, które zauważyły w swoim związku poważne problemy, które wydają się nie kończyć, lub które przechodzą z partnerem przez niezwykle trudny okres, często sądzą, że prowadzi to wyłącznie do rozpadu relacji i małżeństwa. Jednak nie musi tak być. Jeśli przeszło Ci przez myśl, aby wypróbować terapię dla małżeństw, ale nie wiesz, czy to na pewno dla Was, warto wiedzieć, że na taką terapię może przyjść każdy. Zarówno osoby, które nie potrafią się tymczasowo dogadać w jednej sprawie, jak i pary borykające się z poważnymi problemami życiowymi.
Terapia małżeńska jest absolutnie dla każdej pary, która czuje, że zabrnęła w ślepy zaułek i nie wie, w jaki sposób się stamtąd wydostać. Niektóre pary czują, że chcą być razem, ale w pewien sposób się od siebie oddaliły. U innych pojawiło się nieustanne obwinianie za problemy. Jeszcze innych spotkała tragedia, w której nie potrafią się odnaleźć. Pamiętaj, że każdy człowiek się zmienia. Osoba, którą jesteś w wieku dwudziestu lat, kiedy poznajesz swojego partnera jest inna niż ta, którą jesteś dziesięć, dwadzieścia lub więcej lat później. To naturalne, że pewne problemy pojawiają się w Waszym związku po raz pierwszy, niezależnie, od kiedy jesteście małżeństwem i jak bardzo się staracie.
Tak jak w każdej dziedzinie życia, również w małżeństwie pojawiają się niespodziewane sytuacje, do których nie zawsze wiadomo, jak podejść. Ważne, aby nie szukać na siłę winy w drugiej osobie, lecz spróbować spojrzeć na wszystko spokojnie, dać sobie i swojemu partnerowi czas na rozmowę i przemyślenia. W tym pomoże psychoterapeuta, dzięki któremu spojrzycie na Waszą relację z innej perspektywy.

terapia małżeńska

Jak wygląda terapia?

Jeśli wydaje Ci się, że partner nie rozumie Twojego punktu widzenia i czujesz panikę, ponieważ nie wiesz, co więcej możesz zrobić lub powiedzieć, warto wybrać się na terapię. Podczas niej terapeuta pomoże Wam zakomunikować swoje myśli i uczucia w jaśniejszy sposób, wskaże wartościowe sposoby rozmowy i uświadomi, że nieporozumienia są częścią każdej relacji i można je rozwiązywać. Podczas terapii bardzo ważna jest otwartość obojga małżonków na wprowadzenie zmian w związku. Jeśli zmieniliście się, dowiecie się, w jaki sposób spojrzeć na swój związek na nowo, po raz kolejny się poznać.
Na terapię mogą wybrać się, na przykład, pary, które zauważyły u siebie barierę w konkretnej kwestii i chcą o niej jednorazowo porozmawiać i dowiedzieć się, w jaki sposób można komunikować się bez wrogiego nastawienia. Inne małżeństwa, z kolei, potrzebują terapii trwającej kilka lub kilkanaście miesięcy. W tym czasie małżonkowie dają sobie czas na zmiany i pracują nad sobą oraz nad swoim związkiem. Wszystko zależy od potrzeb Twoich i partnera i od sytuacji, w której się znajdujecie. Z pomocą terapeuty będziecie w stanie otworzyć nowy rozdział w swoim życiu i związku.