USG jamy brzusznej kojarzy się wyłącznie z ciążą, choć tak naprawdę jest wykonywane w wielu przypadkach zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Takie badanie pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, jakie znajdują się w jamie brzusznej. Jak wygląda badanie i czy trzeba się do niego specjalnie przygotować?

Czym jest USG jamy brzusznej?

USG to badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Aparat składa się z konsoli i ekranu, na którym w trakcie badania zostaną ukazane narządy jamy brzusznej. Do USG nie jest wykorzystywane promieniowanie rentgenowskie. Przyrząd do badania ultrasonograficznego, który zostanie przyłożony do skóry, umożliwi wyświetlenie na ekranie tych narządów, które pozostają w zasięgu promieniowania. 

Na czym polega badanie?

Konsola jest połączona z głowicą, która jest przykładana przez specjalistę do skóry pacjenta. Głowica przekazuje fale o wysokiej częstotliwości. One z kolei odbijają się od narządów jamy brzusznej, by następnie powrócić do głowicy. Pomiar fal zwrotnych weryfikuje, w jakiej odległości jest narząd, jaki jest jego kształt, rozmiar oraz spoistość. Uzyskany w ten sposób obraz ultrasonograficzny jest automatycznie widoczny na ekranie.

W trakcie badania USG lekarz wskaże ułożenie ciała na wznak na leżance. Na sondę nałoży specjalny żel. Jest on niezbędny, aby prawidłowo przesyłać i odbierać fale. W trakcie tego typu badania, lekarz może poprosić o zmianę pozycji bądź wstrzymanie na krótką chwilę oddechu.

Osoba przeprowadzająca badanie, będzie przesuwać głowicę w wielu kierunkach, aby dokładnie obejrzeć każdy narząd. W trakcie przystawiania głowicy do brzucha możesz poczuć dyskomfort lub ból. Samo badanie trwa zazwyczaj do 30 minut. Później możemy się wytrzeć i ubrać, a następnie poczekać na korytarzu na opis badania.

Taki dokument zawsze powinien być interpretowany przez lekarza, który stwierdzi, jaki jest wynik badania oraz czy trzeba podjąć dodatkowe działania.

Kiedy powinno się wykonywać USG jamy brzusznej?

Każdy dorosły człowiek powinien mieć profilaktycznie przeprowadzone USG jamy brzusznej, aby wykryć potencjalne nieprawidłowości, jakie mogą się pojawić w tej części ciała. Na to badanie powinniśmy mieć skierowanie. Wyda nam je lekarz rodzinny, urolog, gastrolog, jak i również internista.

Należy koniecznie się udać na badanie, jeżeli zauważyliśmy jedno z poniższych objawów:

– nawracające biegunki, nudności oraz wymioty,

-przewlekłe tudzież ostre bóle brzucha,

-wzdęcie brzucha bez przyczyny,

-przebycie urazu jamy brzusznej,

-wyczuwalne guzy w jamie brzusznej,

-szybka utrata masy ciała,

– żółtaczka,

– podejrzenie kamicy nerkowej albo żółciowej,

– krwawienie z układu moczowego, pokarmowego albo dróg rodnych.

Jeżeli w rodzinie występowały przypadki zachorowania na raka żołądka, to ich krewni powinni zgłaszać się na takie badanie co 2-3 lata.

jak wygląda usg jamy brzusznej

Czy do USG brzucha trzeba się przygotować?

Tak, mimo że badanie nie jest inwazyjne, należy zastosować pewne czynności, które zwiększą prawdopodobieństwo skuteczności. Na badanie należy stawić się na czczo. Nie wolno nic jeść 6 godzin przed rozpoczęciem procedury. Ten czas pozwoli na pozbycie się resztek żywności oraz gazów, które znajdują się w dwunastnicy, jelitach oraz żołądku. Co więcej, osoba poddająca się badaniu powinna nie palić papierosów ani żuć gumy w danym dniu.

Oprócz tego, jeśli ma skłonności do gazów, powinna zażywać leki, zawierające w składzie simetikon, który uwolni od nich przewód pokarmowy. Warto zacząć go zażywać już 3 dni przed badaniem. Jeśli USG dotyczy przewodu moczowego, trzeba wypić 1-2 szklanki wody i wstrzymać się z oddawaniem moczu.

Kto może przeprowadzić badanie?

Takie badanie może przeprowadzić lekarz m.in. ginekolog, gastroenterolog, czy radiolog. Na rynku istnieje wiele kursów USG jamy brzusznej, które są skierowane do lekarzy właśnie tych specjalizacji oraz studentów medycyny, pragnących rozwijać się w tym zakresie. Przykładowe szkolenie trwa dwa dni, składający się z wykładów wprowadzających, a także z ćwiczeń praktycznych na pacjentach pod okiem specjalistów.

USG jamy brzusznej pozwala wykryć nieprawidłowości w układzie pokarmowym czy moczowym. Trwa zazwyczaj do 30 minut za pomocą specjalnego sprzętu. Pacjent musi być na czczo oraz pozbyć się nadmiaru gazów. Jeśli badanie dotyczy układu moczowego, należy wypić 2 szklanki wody i wstrzymać się od oddawania moczu.