Jeszcze kilka lat temu spotkanie starego, zaniedbanego gabinetu stomatologicznego przypominającego bardziej gabinet tortur nie było dla wielu osób niczym zaskakującym. Dziś jednak widok taki jest coraz rzadszy, a przestarzałe i niesprawne urządzenia zastępują coraz to nowsze, wysokiej klasy specjalistyczne sprzęty medyczne. Już sam fotel dentystyczny przeszedł przez lata wiele zmian, oferując dziś pacjentom odpowiednią wygodę i relaks, a jednocześnie gwarantując dentyście dobry dostęp do leczonej przestrzeni.

Choć na rynku stomatologicznym istnieje naprawdę wiele elementów wyposażenia dodatkowego, bez którego gabinet podstawowej opieki dentystycznej  powodzeniem sobie poradzi, są też narzędzia które muszą bezwzględnie znaleźć się w każdym z nich. Jak powinien zostać wyposażony dobry gabinet dentystyczny?

Stanowisko pracy dentysty

Każdy, kto choć raz odwiedził gabinet dentystyczny z pewnością kojarzy go z wielkim fotelem i wiszącą nad nim lampą, dzięki której dentysta może widzieć dokładnie wszystko, co znajduje się w jamie ustnej. Fotel taki nazywany jest w branżowym żargonie unitem stomatologicznym i jeśli jest faktycznie unitem najnowszej generacji, prawdopodobnie posiada wiele wbudowanych funkcji ułatwiających pracę dentysty.

Zagłówek z blokadą, elektroniczne ustawianie pozycji fotela, specjalna konsoleta do obsługi narzędzi dentystycznych, halogenowa lampa, czy blok spluwaczki z dostępem do bieżącej wody to tylko część elementów, które znajdziemy w dobrym unicie stomatologicznym. Kolejnym istotnym elementem wyposażenia gabinetu są oczywiście asystory, czyli specjalne szafki na kółkach wyposażone w solidny blat oraz szufladki do przechowywania podręcznych akcesoriów i narzędzi pracy dentysty, takich jak dawki znieczulenia, igły, wiertła czy gaziki.

gabinet stomatologiczny Szczecin

Istotnym elementem wyposażenia gabinetu stomatologicznego jest oczywiście autoklaw, czyli urządzenie do sterylizacji narzędzi dentystycznych wielokrotnego użytku, oraz umywalka i wszelkiego rodzaju antybakteryjne płyny do mycia rąk pozwalające dentyście na przygotowanie się do pracy.

Wyposażenie, bez którego nie działa żaden gabinet dentystyczny

Duże elementy wyposażenia gabinetu są dość oczywiste, jednak należy pamiętać że to te mniejsze są głównym narzędziem pracy dentysty. Wśród nich znajdziemy między innymi różnego rodzaju kamery pozwalające na zaglądanie w trudne miejsca, kątnice, ssaki, wiertła, piaskarki, nakładacze, ekskawatory, czy lusterka dentystyczne. Konieczne są też oczywiście igły i strzykawki umożliwiające aplikację znieczulenia, gaziki i płyny do sterylizacji, i materiały do wykonywania plomb zębowych.

W pełni profesjonalne gabinety stomatologiczne stawiające na kompleksową obsługę pacjentów i posiadające więcej niż jedno stanowisko pracy posiadają też bardzo często dodatkowe kamery, aparaty, maszyny do pełnego RTG jamy ustnej, tomografy komputerowe 3D, lampy ultrafioletowe do utwardzania plomb, wypełniacze z włókna szklanego pozwalające na uzupełnianie ubytków, czy też mikroskopy pozwalające na dokładną analizę jamy ustnej i przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów czy leczenia kanałowego.

Stomatologia estetyczna

Wiele gabinetów stomatologicznych w Szczecinie i innych miastach w Polsce oferuje dziś, poza podstawową opieką dentystyczną, usługi z zakresu stomatologii estetycznej. Wszelkiego rodzaju zabiegi polegające na wybielaniu i oczyszczaniu zębów, a także ortodoncja czy protetyka wymagają oczywiście dodatkowego sprzętu takiego jak lampy wybielające, licówki porcelanowe, naturalnie wyglądające wypełniacze, implanty zębowe, materiały ortodontyczne, czy wyciski protetyczne.

Specjalistyczne wyposażenie nowoczesnych gabinetów dentystycznych pozwala na kompleksową i pełną obsługę pacjentów, zapewniając im nie tylko zdrowy i piękny uśmiech, ale też przede wszystkim bezpieczną i przyjazną atmosferę, dzięki której wizyta u dentysty przestanie się kojarzyć źle, a dbanie o zęby stanie się jeszcze większą przyjemnością.