Dla wielu pacjentów zabieg usunięcia ósemek jest przeprowadzany prewencyjnie. Okazuje się jednak, że jeśli tzw. zęby mądrości, jeśli wyrosły prawidłowo i nie stanowią zagrożenia dla pozostałych, wcale nie muszą być wyrywane. Inaczej jest jednak w przypadku zębów zatrzymanych, które w krótkim czasie mogą prowadzić do pojawienia się stanów zapalnych i dolegliwości bólowych podczas spożywania posiłków. 

Prawidłowo rozwinięte uzębienie nie sprawia problemów pacjentom na co dzień. Inaczej jest jednak w przypadku zębów zatrzymanych, czyli takich, które pomimo swojego pełnego wzrostu, w dalszym ciągu znajdują się w tkance kostnej. Takie umiejscowienie zęba prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych. Usunięcie zębów zatrzymanych musi przeprowadzić wyspecjalizowany w tym chirurg szczękowy z Opola, po uprzednim wykonaniu zdjęcia RTG oraz tomografii komputerowej. 

Czym są zęby zatrzymane? 

Zęby zatrzymane, pomimo swojej nazwy, to zęby w pełni wykształcone, które z różnych względów pozostały w tkance kostnej szczęki dolnej lub górnej. W zależności od tego jak mocno ząb jest otoczony przez kość, mówimy wtedy o zębach zatrzymanych częściowo lub w pełni. 

Terminologia zębów zatrzymanych dotyczy przede wszystkim ósemek, ale także dolnych zębów przedtrzonowych czy górnych jedynek oraz trójek. Jednak najwięcej zabiegów usuwania zębów zatrzymanych przeprowadza się na ósemkach, które ze względu na swoje umiejscowienie, bardzo często powodują różnego dolegliwości bólowe oraz prowadzą do pojawienia się komplikacji zdrowotnych. 

Ósemki zatrzymane są na tyle problematyczne, iż mogą rosnąć w różnych pozycjach. Zęby, które są otoczone kością, są trudne w usunięciu. Stomatolog bez odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia nie będzie w stanie go wykonać. W wyrywaniu ósmego zęba zatrzymanego specjalizuje się chirurg szczękowy. 

Kiedy należy usunąć zęby zatrzymane? 

Pojawienie się zębów zatrzymanych ma wiele przyczyn. Nieprawidłowe wyrośnięcie zęba może mieć charakter ogólny lub miejscowy. Wpływ na tego typu wzrost zębów mogą mieć niedobory witaminowe, zaburzenia hormonalne w wieku dojrzewania czy nawet czynniki genetyczne. W przypadku przyczyn miejscowych, bardzo często wskazuje się nierozwiniętą kość szczękową czy zbyt szybkie usunięcie zębów mlecznych.  

Pomimo jednak tego, że zęby zatrzymane są w pełni wykształcone, powinny być usunięte. Wielu stomatologów rekomenduje wyrwanie ósemek zatrzymanych ze względu na komplikacje związane z pozostawieniem tego typu zębów w szczęce. Wpływ zębów zatrzymanych na resztę uzębienia jest szczególny i bardzo często prowadzi do ich wykrzywienia. 

Szczególnym wskazaniem do usunięcia zębów zatrzymanych, nie tylko ósemek, jest: 

  • ułożenie zęba poza łukiem, 
  • nacisk zęba na sąsiadujące zęby, co skutkuje pojawieniem się dolegliwości bólowych, 
  • zwiększone ryzyko pojawienia się zakażenia kieszonki dziąsłowej zęba, 
  • szansa na wystąpienie zaniku korzeni sąsiadujących zębów, 
  • pojawienie się torbieli wokół korony, 
  • często występujące choroby przyzębia. 

Usunięcie zębów zatrzymanych jest również bardzo często rekomendowane przez ortodontów lub protetyków. Ząb znajdujący się w kości może mieć negatywny wpływ na pozostałe zęby w łuku podczas noszenia aparatu, wydłużając czas korekcji. 

Kwalifikacja do zabiegu usunięcia ósemek zatrzymanych 

Zabieg usuwania ósemek zatrzymanych jest przeprowadzany w gabinecie chirurgii szczękowej, po uprzednim zakwalifikowaniu do niego. W tym celu konieczne jest ustalenie dokładnego położenia zęba, co umożliwi podjęcie decyzji o jego ekstrakcji i zweryfikowaniu ryzyka z tym związanego. 

Specjalista wykonuje zdjęcie RTG, a następnie przeprowadza pełną tomografię komputerową szczęki. Dzięki temu jest w stanie zlokalizować zęba zatrzymanego i określić możliwe powikłania jakie wystąpią po zabiegu. U niektórych pacjentów wyrwanie ósemki zatrzymanej może doprowadzić do uszkodzenia nerwu zębodołowego bądź korzeni zębów sąsiadujących. 

dentysta

Skomplikowany zabieg, jakim jest wyrwanie zębów zatrzymanych, powinien być przeprowadzany jedynie przez chirurgów stomatologów posiadających bogate doświadczenie w tym zakresie i odpowiednio do tego przygotowanych. Komplikacje związane z ekstrakcją ósemek są o tyle poważne, że bez przeprowadzenia wcześniejszych badań i kwalifikacji do zabiegu, pacjent może być narażony na niepotrzebny ból oraz poważne komplikacje zdrowotne. W niektórych przypadkach chirurg szczękowy może podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu pod narkozą