Obecnie, powszechnie znana jest dziedzina medycyny, zwana ortobiologią. Dziś, możemy się spotkać z tym pojęciem coraz częściej. Jest to dziedzina, której działania skupiają się na wykorzystywaniu zdolności organizmu w leczeniu różnych chorób. Od niedawna, mamy do czynienia ze znacznym wzrostem zainteresowania PRP. W ciągu ostatnich lat, popularność tej metody została bardzo podkreślona przez media. Zastosowanie osocza bogato płytkowego w różnych dziedzinach medycyny przynosi wiele pozytywnych skutków.

Z racji tego, iż stosowanie tej metody jest stosunkowo nowe, lekarze nie posiadają wyspecjalizowanego zaplecza, które pozwalałoby na zwiększenie i rozszerzenie produkcji. Oprócz tego, na razie wiedza o podawaniu osocza jest niewielka, tak samo jak konieczność rehabilitacji po podaniu osocza. Poza tym, na razie istnieje stosunkowo mała liczba badań, jakie zostały przeprowadzone w tym zakresie.
Dziś, co prawda istnieje kilka metod i systemów, które umożliwiają produkcję PRP.

Najczęściej, osocze bogato płytkowe (w skrócie PRP), stosuje się:

  • W chirurgii twarzowo –szczękowej – w tym przypadku, PRP wykorzystuje się u pacjentów, którzy przeszli rekonstrukcje kości szczęki lub zatok nosowych. PRP podawano pacjentom po to, by uzyskać szybszy wszczep. PRP daje duże efekty po przeszczepach – co prawda po upływie kilku miesięcy. Jest to jednak dużo przede wszystkim dla pacjentów, którzy przeszli zabieg. Proces gojenia znacznie się skraca.
  • W kardiochirurgii – naczynia krwionośne oraz serce, stanowią elementy, których operowanie jest szczególnie ryzykowne. Stosowanie osocza bogato płytkowego poprawia nie tylko gojenie się pooperacyjnych ran, ale i ułatwia wykonanie zabiegu.
  • W chirurgii plastycznej – PRP wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku poważnych i trudno gojących się ran.
  • W ortopedii – w tej dziedzinie medycyny wykonywanych jest mnóstwo zabiegów na kościach, stawach, mięśniach itp. Większość zabiegów i operacji wiąże się z długotrwałym powracaniem do zdrowia i gojeniem się ran. Pacjenci po lub przed operacją otrzymują określoną dawkę osocza bogato płytkowego.
  • W dermatologii – dziedzina, która polega na badaniu i leczeniu skóry, również wykorzystuje osocze PRP. Niektóre schorzenia skóry – np. trądzik – wymagają stosowania specjalistycznych rozwiązań.
  • W medycynie estetycznej – mnóstwo jest zabiegów, jakie wykonuje się w kosmetologii. Zabiegi bardziej inwazyjne, często powodują obrzęki lub zaczerwienienia. Podawanie PRP w odpowiednim stężeniu pozwoli szybciej pozbyć się efektów ubocznych.
  • W medycynie sportowej – sportowcy uczestniczący w zawodach, korzystają z wyspecjalizowanej medycyny. W przypadku poważnych urazów, osoby aktywnie trenujące, muszą jak najszybciej powrócić do formy.

Pozyskiwanie krwi od pacjenta jest pierwszym etapem stosowania płytek PRP. W późniejszym etapie, krew jest mieszana z cytrynianem sodu (antykoagulantem) w probówkach. Następuje wtedy proces wirowania. Po nim, wybiera się niewielką ilość osocza. Ten preparat jest gotowy do podania pacjentowi. Proces wirowania i pozyskiwania większej ilości płytek trwa nie więcej niż pół godziny.

Zastosowanie PRP po raz pierwszy miało miejsce pod koniec lat 80 ubiegłego wieku. Była to operacja kardiochirurgiczna. Użycie bardziej stężonych płytek krwi w osoczu zmniejszyło zapotrzebowanie na przeprowadzenie transfuzji krwi. Poprzez brak konieczności transfuzji, obniżono koszta zabiegu.
Pod koniec ubiegłego wieku, przeprowadzano badania, które miały dowieść skuteczności stężonego osocza.

Czym jest osocze bogato płytkowe?

Osocze bogato płytkowe jest autologicznym preparatem krwiopochodnym. W osoczu tym zawiera się zwiększona ilość płytek krwi. Płytki krwi są skoncentrowane w niewielkiej ilości osocza, stąd nazwa osocze bogato płytkowe. Stosowanie osocza bogato płytkowego w medycynie jest szerokie i powszechnie znane. Dzięki nim, zniszczone lub uszkodzone tkanki mogą być szybko zregenerowane.

Preparat ten otrzymywany jest od pacjenta poprzez pobranie krwi, a następnie jej wirowanie. Proces ten pozwala na zagęszczenie płytek. Dzięki temu, możliwa jest szybka i skuteczna regeneracja tkanek.
W osoczu bogato płytkowym znajduje się do 9 razy więcej płytek, niż w ‘normalnej’ krwi, pobieranej od pacjenta. Według badań, mniejsze stężenia płytek we krwi nie pozwalają na tak szybką i skuteczną regenerację.