Pluskwa domowa to jeden z najczęściej pojawiających się w domach insektów, który pomimo swoich niewielkich rozmiarów potrafi dość mocno uprzykrzyć życie mieszkańców. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pluskwy nie żerują w mieszkaniach brudnych, zaniedbanych i rzadko sprzątanych – w rzeczywistości owady preferują powierzchnie czyste i mogą zalęgnąć się nawet tam, gdzie sprzątamy po kilka razy w tygodniu. Co zrobić, jeśli pojawią się w mieszkaniu? Jakie metody dezynsekcji są najskuteczniejsze i czy wymrażanie pluskiew przyniesie długotrwałe efekty?

Na czym polega wymrażanie pluskiew?

Jedną z najczęściej stosowanych i coraz szerzej polecanych metod walki z pluskwami jest ich wymrażanie. Do wykonania takiej usługi wykorzystuje się metodę Cryonite, polegającą na zastosowaniu generatora suchego lodu i skierowaniu zmrożonego strumienia CO2 w kierunku siedlisk pluskwy. Temperatura, jaką osiąga suchy lód to aż -78 OC – wystarczająco, by wszystkie żywe organizmy zostały zneutralizowane, a ich pozostałości łatwo zlokalizowane i usunięte. To w 100% ekologiczna i bezpieczna metoda, której efekty wydają się być skuteczniejsze niż rezultaty osiągane przy zastosowaniu tradycyjnych, chemicznych środków owadobójczych.

Podczas wymrażania uszkodzeniu ulegają zarówno żywe owady, ich larwy, jak i jaja. W związku z powyższym wymrażanie pluskiew jest jedną z niewielu metod, które można wykonać jednorazowo i osiągnąć zadowalający efekt bez potrzeby wielokrotnego powtarzania dezynsekcji pluskwy. Ogromną korzyścią z zastosowania tej metody jest też brak jakichkolwiek odpadów, oparów chemicznych, zniszczeń czy przemoczenia – znając dokładnie miejsca gniazdowania pluskwy można z powodzeniem wykonać ich wymrażanie bez potrzeby opuszczania domu przez lokatorów, wyprowadzania zwierząt domowych czy konieczności wielogodzinnego wietrzenia lokalu po zakończonej usłudze. Efekt wymrażania pluskwie jest natychmiastowy, a powierzchnie poddawane zabiegowi nie wymagają późniejszego czyszczenia.

Dezynsekcja pluskwy

Pozostałe metody zwalczania pluskwy domowej

Wiele osób zmagających się z obecnością pluskiew w mieszkaniu w pierwszej kolejności poszukuje domowych sposobów na pozbycie się insektów, znacząco zwiększając zakres sprzątania w okolicy bytowania owadów, piorąc wszelkie pościele, materace i dywany, a także stosując sklepowe środki do zwalczania pluskwy dostępne w marketach. Metody te mogą być skuteczne, jednak często wymagają poświęcenia czasu i wielokrotnego powtarzania zabiegu przed całkowitym pozbyciem się pluskwy. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy może znacząco przyspieszyć proces zwalczania szkodników, a zastosowane metody mogą być dobrane w zależności od potrzeby.

Do odpluskiwania, oprócz metody wymrażania, stosuje się między innymi:

  • Metody opryskowe z użyciem środków chemicznych,
  • Opylanie powierzchni środkami owadobójczymi,
  • Zamgławianie termiczne ULV,
  • Odymianie świecami dymnymi z insektycydem,
  • Ogrzewanie pomieszczeń do temperatury minimum 60 OC,
  • Miejscowe ogrzewanie parą wodną,
  • Fizyczne wyłapywanie i usuwanie pojedynczych owadów.

Spośród wymienionych powyżej metod, niektóre korzystają z typowo chemicznych zabiegów mających za zadanie wytrucie żywych owadów. W ich przypadku konieczne będzie kilkukrotne powtarzanie zabiegu, ponieważ złożone już jaja pluskwy mogą nie zostać całkowicie zneutralizowane przez zastosowane preparaty czy metody fizyczne.

Metody chemiczne mogą być także szkodliwe dla człowieka, zwierząt domowych oraz mebli i wyposażenia, dlatego ich stosowanie należy powierzyć w ręce doświadczonych specjalistów.

Jaką metodę likwidacji pluskwy wybrać?

Z perspektywy bezpieczeństwa, ekologii,  a także skuteczności działania, zdecydowanie najlepszą z metod usuwania pluskwy wydaje się być wymrażanie. Metoda korzysta wyłącznie ze zmrożonego CO2, a więc jest całkowicie obojętna dla środowiska, nie powoduje zniszczeń w miejscu wymrażania insektów, atakuje zarówno żywe owady jak i ich larwy i jaja, a dodatkowo jest bezpieczna dla człowieka, domowych roślin i zwierząt. Wymrażanie nie wymaga też dodatkowego sprzątania, poza potrzebą ręcznego usunięcia zabitych owadów (które należałoby usunąć w przypadku każdej ze stosowanych metod usuwania pluskiew).

Jeśli w Państwa mieszkaniu pojawiły się pluskwy, przed podjęciem decyzji skorzystania z profesjonalnych usług odpluskwiania warto dokładnie przyjrzeć się miejscom, w których pojawiają się pluskwy i zabezpieczyć je tak, by wymrażanie (lub inna metoda) mogły zadziałać w 100% skutecznie. Należy odnaleźć wszystkie gniazda insektów, zabezpieczyć produkty spożywcze, odsunąć łózka i meble od ścian, a także przygotować się na zabezpieczenie mieszkania na przyszłość – owady mogą poruszać się pomiędzy mieszkaniami po klatkach wentylacyjnych czy rurkach od ogrzewania, dlatego należy odpowiednio je zabezpieczyć przed dezynsekcją, jak i po jej zakończeniu.

Masz problem z insektami w mieszkaniu? Zgłoś się po pomoc do firmy Vector – specjalistów od dezynfekcji, działających na terenie Łodzi i całego kraju.

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź