Istnieje obecnie mnóstwo metod domowych i profesjonalnych, dzięki którym można łatwo i bezpiecznie wyprać swój dywan, czy też wykładzinę. Są one wyjątkowo ważnymi elementami aranżacji wnętrza, nadającymi mu często zupełnie inny charakter, a przy tym podnoszą poziom komfortu korzystania z wnętrza, warto zatem wiedzieć, jak należy dobrze o nie zadbać. Jakie są najlepsze metody czyszczenia wykładzin i dywanów, a także, dlaczego warto skorzystać z profesjonalnych usług?
Najważniejsze różnice pomiędzy czyszczeniem dywanów i wykładzin
Jedyną najważniejszą różnicą jest to, że dywan można wyprać zarówno w domu, jak i wynieść go na podwórze i wykorzystać np. myjkę ciśnieniową. Można też oddać go do czyszczenia w ręce specjalistów, np. firmie sprzątającej Royal Maids. Z kolei wykładzina jest na stałe przymocowana do podłogi, dlatego też czyszczenie może odbywać się wyłącznie w domu.
Wyróżniamy dwa główne sposoby czyszczenia dywanów i wykładzin: na sucho i na mokro. Szczególnie w przypadku wykładzin ważne jest to, by nie dopuścić do przemoczenia, dlatego że stwarza to ryzyko rozwoju niebezpiecznej dla zdrowia pleśni. Ciepła, wilgotna wykładzina może być wręcz idealnym środowiskiem do rozwoju grzyba.
Czyszczenie dywanów i wykładzin na sucho
Każda metoda czyszczenia zaczyna się od dokładnego odkurzenia. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku dywanów i wykładzin z długim runem, jednak w ich przypadku bardziej sprawdzą się metody prania na mokro, dlatego że suche proszki nie wnikną wystarczająco głęboko, a pozbycie się ich będzie znacznie trudniejsze.
Do czyszczenia na sucho można wybrać zarówno gotowe środki, jak i zastosować metody ekologiczne, takie jak np. soda oczyszczona. Warto nadmienić, że wiele środków wysokiej jakości zawiera ją w roli składnika aktywnego. Gotowe proszki są warte uwagi szczególnie wtedy, gdy zależy Ci na zachowaniu koloru. Często jednak potrafią one nieco oszukiwać, dlatego że nie zawsze do końca dokładnie wchłaniają brud, lecz dzięki odświeżeniu koloru może się nam wydawać, że wykładzina jest czystsza. W wersji domowej odkurzamy dywan, rozsypujemy na nim proszek, zależnie od zaleceń producentów wcieramy go w dywan lub po prostu zostawiamy i po upływie określonego czasu usuwamy go dokładnie odkurzaczem. Jak wygląda profesjonalne czyszczenie na sucho?
Po odkurzeniu warto starannie wyczesać dywan. Kolejnym krokiem jest zastosowanie aktywatora, który doprowadzi do krystalizacji zabrudzeń, na które zastosowany zostanie proszek. Następuje szorowanie tkaniny z użyciem specjalnego sprzętu, po czym należy odczekać ok. godziny, aby środek mógł zadziałać. Ostatnim etapem jest dokładne odkurzenie dywanu.
Czyszczenie dywanów i wykładzin na mokro
Wszystko rozpoczyna się również od odkurzania dywanu, a w przypadku długiego runa warto go dodatkowo dokładnie wytrzepać. Ważnym etapem jest zwrócenie uwagi na poszczególne plamy, do których należy dobrać odpowiednie środki, dlatego, że czasem mogą być one nieco inne niż te, które będą zastosowane do wyczyszczenia całości wykładziny. Po ich usunięciu można przystąpić do prania dywanu. Po jego zakończeniu stosowany jest specjalny sprzęt suszący.
Dlaczego warto oddawać dywany i wykładziny do profesjonalnego czyszczenia?
Mamy wówczas gwarancję, że jest ono wykonane dokładnie, bez niedociągnięć i z zastosowaniem profesjonalnych środków. Dywan nie będzie jedynie pozornie odświeżony, lecz gruntownie wyczyszczony i dokładnie osuszony w przypadku prania na mokro. Pranie na sucho w domowych warunkach sprawdza się głównie w przypadku mniejszych zabrudzeń, a wykonywanie prania na mokro na przymocowanej na podłodze wykładzinie stwarza ryzyko przemoczenia. Powierzając tę czynność fachowcom, zajmującym się praniem dywanów we Wrocławiu zyskujesz pewność, że do tego nie dojdzie, a wykładzina będzie idealnie wysuszona.