Elewacja domu to często jego jedyna wizytówka. Goście i przechodnie z pewnością będą zachwycali się ładnym i oryginalnym budynkiem. Dlatego tak istotne jest wybranie odpowiedniej elewacji, która nie tylko będzie dobrze wyglądała, ale przyniesie dodatkowe korzyści.Przy wyborze elewacji domu można wziąć pod uwagę kilka aspektów – wizualny, cenowy oraz praktyczny. Najczęściej jednak wpływ na decyzję mają tylko dwa. Chyba każdy marzy o tym, aby jego dom pięknie się prezentował, a jednocześnie nie trzeba było płacić za to ogromnej sumy pieniędzy. W przypadku elewacji domu ważna również będzie jej funkcja praktyczna.

Na jaką elewację się zdecydować?

Zewnętrzny wygląd naszego domu ma niebagatelne znaczenie. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to inwestycja, a remont zewnętrznej fasady prawdopodobnie nastąpi dopiero po kilkudziesięciu latach. Biorąc pod uwagę praktyczny aspekty – proponujemy elewację drewnianą.
Dawniej drewniane elewacje spotykane były głównie w budownictwie wiejskim. Współcześnie drewno wykorzystywane jest do oryginalnego wykończenia nowoczesnych domów. Jest to świetny sposób, aby nadać mu szyku. Decydując się jednak na ten surowiec, warto wziąć pod uwagę właściwości danego drewna i to jak będzie zachowywało się w naszych warunkach klimatycznych. Można zdecydować się na zwyczajne deski, laminat HPL lub thermodrewno.

Thermodrewno – co to jest?

Thermodrewno jest poddawane specjalnej obróbce termicznej, po której zyskuje zupełnie inne właściwości. Staje się niezwykle wytrzymałe oraz odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. W przeciwieństwie do tradycyjnego drewna lub desek, nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia i dlatego doskonale nadaje się do użytku zewnętrznego.
Podczas obróbki thermodrewna nie stosuje się żadnych chemicznych substancji, a sam proces jest naturalny. Drewno hartuje się za pomocą dwóch różnych obróbek termicznych. Pierwsza z nich, uznawana za modyfikację średnią, odbywa się w temperaturze 190 do 215 stopni Celcjusza. Uzyskane w ten sposób drewno sprawdza się w produkcji podłóg. Natomiast drewno po podczas modyfikacji intensywnej (powyżej 215 stopni) świetnie nadaje się do produkcji tarasów oraz elewacji.
Podczas obróbki termicznej chodzi o usunięcie z drewna wilgoci i skrystalizowanych na nim cukrów. Po tym zabiegu drewno nie będzie gniło, nie pojawią się na nim pleśnie i grzyby ani nie staną się nowym mieszkaniem dla owadów.

drewniana elewacja

Thermodrewno na elewacji – czy warto?

Decydując się na thermodrewno na elewacji naszego domu, nie będziemy musieli przeprowadzać kolejnego remontu w ciągu najbliższych lat. Drewno poddawane obróbce termicznej jest solidne i bardziej stabilne. Nie niszczeje. Thermodrewno w porównaniu do innego drewna, zmienia swojej barwy na ciemniejszy odcień, a powstające przebarwienia są zdecydowanie mniej widoczne. Inne zmiany powstające podczas eksploatacji są widoczne gołym okiem – thermodrewno nie gnije, nie trzeba walczyć z pleśnią. A co ważne – nie trzeba go corocznie zabezpieczać, przez co wybór thermodrewna jest bardziej ekonomiczny.
Jedynym mankamentem thermodrewna jest fakt, że jest ono kruche – w przeciwieństwie do zwyczajnego drewna. Nie jest to jednak coś, co utrudni jego instalację oraz eksploatację. Dlaczego warto wybrać thermodrewno na elewacje domu? Przede wszystkim jest to drewno odporne na czynniki atmosferyczne. Przez to nie będzie tak szybko zmieniało koloru, przebarwienia będą zdecydowanie mniej widoczne, a co najważniejsze – nie zgnije po zimie. Decydując się na thermodrewno, nie trzeba martwić się o coroczne zabezpieczanie go specjalnymi preparatami. Również istotny jest fakt, że pogoda nie ma wpływu na pracę thermodrewna – surowiec nie pracuje w przeciwieństwie do tradycyjnego drewna, a zatem nie wypacza się i nie wymaga częstych napraw czy konserwacji. Jeśli natomiast marzymy o tym, aby zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu zimą, warto pamiętać, że thermodrewno świetnie izoluje ciepło, a w lecie się nie nagrzewa. Koniecznie trzeba też wspomnieć, że thermodrewno po obróbce termicznej nie uczula i jest bezpieczne dla alergików.
Warto zatem pomyśleć o wykorzystaniu thermodrewna na elewację domu. Wysokiej jakości elewacje z thermodrewna wykonuje firma Termo Floor. Dom z drewnianą elewacją na pewno wyglądem nie będzie przypominał wiejskiej chaty, a  za to nabierze nowoczesnego charakteru. Jeśli szukamy rozwiązania na lata – thermodrewno doskonale się do tego sprawdzi.