Aranżacja wnętrz to już od kilku dobrych lat pasja wielu ludzi. Systematyczne remonty i przemeblowania stały się bardzo dobą formą wykorzystywania wolnego czasu, ponieważ jak wiadomo, stałość nie zawsze jest dobra i czasem potrzeba zmiany, nawet w mieszkaniach.

Dzięki tak rosnącej popularności aranżacji przestrzeni powstało wiele bardzo ciekawych stylów operowania daną przestrzenią. Mowa tu na przykład o stylu minimalistycznym, nowojorskim czy skandynawskim, Najpopularniejszym i jednym z najnowszych jest styl loftowy, który tak naprawdę pozwala na największy wybór mebli, dodatków i kolorów spośród wszystkich innych, zobaczmy dlaczego.

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Loft to przede wszystkim duża przestrzeń, minimalizm i praktyczność. Mówi się, że wnętrza loftowe są najbardziej surowe i zazwyczaj przypominają hale produkcyjne. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż choć styl industrialny, bo tak inaczej można nazwać loft, cechuje czerwona cegła, beton architektoniczny oraz stalowe i blachopodobne elementy, to już coraz częściej w tego typu wnętrzach można również znaleźć elementy drewna czy szkła.

Jeśli chodzi o przeważającą kolorystykę, to jest to oczywiście biel i szarość, ale najczęściej przełamywana czernią lub kamieniem za pomocą ciekawych, choć prostych wzorów geometrycznych.

Widać więc, że możliwości odpowiedniego wyboru materiałów i kolorystyki jest naprawdę sporo. Można je ze sobą łączyć lub wybrać tylko część. Wszystko zależy od naszej koncepcji, która mimo wszystko powinna być minimalistyczna i spójna.

Dobór dodatków

Czasem można utracić tę spójność przy wyborze dodatków, ponieważ mimo że wiele osób stara się dostosować do powyższych cech loftu, to w kwestii dodatków nie są one już tak konsekwentne i stawiają na elementy złota czy innego rodzaju drewna, bo przecież to też pasuje.

Natomiast nawet jeśli pasuje, to nie wlicza się już w zamysł stylu industrialnego. Tutaj rządzi kamień, beton, stal, cegła, szkło i to w tych materiałach oraz im podobnych kolorach powinno się dobierać czy to meble i akcesoria, czy okna i drzwi.

Można by rzec, że to właśnie powyżej wymienione elementy najbardziej kreują loftowe wnętrze. To one rzucają się w oczy i sprawiają, że pomieszczenie nabiera charakteru.

Dodatkowo warto też wspomnieć o elementach roślinnych. W industrialnym stylu najlepiej sprawdzają się czysto zielone, geometryczne rośliny takie jak paproć czy monstera, które dodadzą wnętrzu nieco koloru, ale dalej będą tworzyć spójną całość z resztą.

dom w stylu loftowym

Drzwi loftowe

O ile w wyborze mebli i okien nie ma zbyt dużego problemu, jeśli chodzi o dopasowanie do loftowego stylu, o tyle w kwestii drzwi czasem pojawia się problem. Meble wybiera się najczęściej stalowe lub drewniane, zaś okna są zazwyczaj duże, szklane i geometryczne, dzięki czemu znacznie rozświetlają i otwierają przestrzeń.

Natomiast w wypadku drzwi nieraz pojawia się problem z odpowiednim wyborem. Najczęściej sprzedawane drzwi loftowe we Wrocławiuprzeszklone i przedzielone geometrycznie czarną ramą. Jest to najpopularniejszy model, aczkolwiek czasem, aby się wyróżnić, wybiera się drewniane drzwi z symetrycznie ułożonymi panelami. Taki rodzaj jest rzadziej spotykany głównie ze względu na to, że nie jest on spójny z resztą dodatków i może zaburzać zamysł całego wnętrza.

Dlatego też, jeśli decydujemy się na aranżację pomieszczeń w stylu industrialnym, to warto postawić na tradycyjne przeszklone drzwi, które nie tylko optycznie powiększą przestrzeń, ale również praktycznie, gdyż są one najczęściej przesuwane, dzięki czemu nie traci się miejsca na otwieranie skrzydła, a zamysł funkcjonalności i minimalizmu jest zachowany nawet w tym aspekcie.

Podsumowanie

Jak można zauważyć aranżacja wnętrz w konkretnym stylu, choć tak dzisiaj modna, to nie jest taka prosta. W stylu loftowym pojawia się wiele materiałów do wyboru, jednak, aby wszystko dobrze wyglądało, to ściany, meble, akcesoria, okna, a nawet drzwi muszą stanowić jedną całość. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać naprawdę spójne i piękne wnętrze, w którym przebywanie będzie przyjemnością czy to dla nas, czy dla naszych gości.