Gałka do drzwi obok klasycznej klamki oraz pochwytu jest jednym z rodzajów uchwytów drzwiowych. Zdecydowanie się na uchwyt o konkretnym kształcie zwykle zależy od indywidualnych preferencji i poczucia estetyki. W przypadku wybrania gałki, warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej, aby kupić wytrzymały produkt o wysokiej jakości.

Co trzeba wiedzieć o gałkach do drzwi?

Wszystkie uchwyty drzwiowe spełniają swoją najważniejszą funkcję, czyli dają możliwość otwierania i zamykania drzwi. Jak wiele innych przedmiotów w domu – pełnią one również funkcję estetyczną. Gałka do drzwi jest wyjątkowym elementem wyposażenia. Dobrze dobrana do wnętrza będzie uzupełniać przestrzeń.

Wadą gałek do drzwi bywa to, że mogą być zbyt trudne do wykorzystania przez dzieci.  Jednocześnie ta wada ma szansę przekształcić się w zaletę, jeśli komuś zależy, aby dziecko nie wchodziło samo do różnych miejsc w domu, a tym bardziej – nie wymykało się przez drzwi wejściowe.

gałka drzwiowa do jakich drzwi

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne modele gałek. Coraz częściej spotyka się gałki kwadratowe, które wyjątkowo dobrze wyglądają w nowoczesnych mieszkaniach. Szyldy tych uchwytów mogą być okrągłe lub owalne. Zdarzają się również bardziej urozmaicone warianty produktów, jak np. gałki z przegięciem. Producenci bawią się formą, aby móc zaproponować klientom coś nowego.

Gałki do drzwi występują w dwóch wersjach:

  • stałej – ten rodzaj dedykowany jest do drzwi wejściowych, ponieważ zabezpiecza wejście do budynku lub pomieszczenia przez nieproszone osoby;
  • ruchomej – czyli takiej, która umożliwia otworzenie drzwi przy przekręceniu jej. Działa po prostu jak każdy klasyczny uchwyt drzwiowy.

Wybierając gałkę do swoich drzwi, należy zwrócić uwagę na jej ergonomię. Gałka powinna dobrze leżeć w dłoni, tak aby z łatwością można było jej używać. W końcu będzie to produkt używany z dużą częstotliwością. 

Materiały gałek do drzwi

Gałki do drzwi powstają z najróżniejszych materiałów. Każdy z nich ma swoje właściwości, które będą decydować o tym, czy sprawdzą się w konkretnych warunkach. Przy wyborze uchwytu powinno się zastanowić nad tym, na co może być narażona klamka. W przypadku drzwi wewnętrznych zagrożeń jest niewiele. Być może wilgoć w łazience może być powodem do zdecydowania się na gałki ze stali nierdzewnej, ale nie jest to konieczność. 

gałka drzwiowa zastosowanie

Gałki do drzwi zewnętrznych muszą być odpowiednio wytrzymałe na czynniki atmosferyczne i na uszkodzenia mechaniczne. Najlepszym wyborem wydaje się więc stal nierdzewna, która jest odporna na korozję oraz trudno ją uszkodzić.

Gdzie można zamontować gałkę drzwiową?

Gałkę drzwiową można zamontować zarówno wewnątrz mieszkania, w drzwiach do konkretnych pomieszczeń, jak i w drzwiach wejściowych. Gałki to nie tylko wyposażenie do mieszkań, można je wykorzystać w innych budynkach – np. handlowych, gospodarczych czy wielu innych. Zazwyczaj w takich pomieszczeniach spotyka się jednak pochwyty lub klamki, ale zależy to tylko od decyzji właściciela.

Gałki mogą zostać zamontowane wszędzie. Trzeba tylko odpowiednio dopasować ich rodzaj do miejsca, w którym mają się znaleźć. Mowa tu o materiale, kształcie i designie. W przypadku gałek do drzwi wewnętrznych można zrezygnować z szyldów, ponieważ zamykanie się w pokojach na zamek nie jest potrzebne. Natomiast przy drzwiach wejściowych to już konieczność. Decydując się też na gałkę do drzwi zewnętrznych, trzeba bardzo dobrze przyjrzeć się jakości jej wykonania.