Garaże blaszane są bardzo popularnym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że są ekonomiczne, praktyczne i niezwykle szybkie w montażu. Kiedy zamawiamy taki budynek, pojawia się pytanie – jak wykonać wylewkę? W jaki sposób powinno być przygotowane podłoże pod metalowy budynek?

W jaki sposób przygotować podłoże pod garaż?

Pomimo tego, że wylewka pod garaż to najlepsze i najpopularniejsze rozwiązanie to nie jest jedynym sposobem przygotowania podłoża pod garaż. Istnieją również inne opcje. Pierwszą z nich jest fundament, który wykonujemy w rowie o szerokości około 20 centymetrów i głębokości około 30 centymetrów. Taki rów zalewamy betonem, a następnie czekamy aż on stężeje. Zajmuje to zazwyczaj około 2-3 dni.

Możemy też wykorzystać bloczki betonowe. To ile ich potrzebujemy zależy od wielkości garażu i rodzaju podłoża. Musi być ich minimum 4 – w każdym rogu budynku. Tutaj niezbędne jest wypoziomowanie bloczków oraz uzupełnienie środka garażu sypkim materiałem takim jak gruz, czy żwir.

Ostatnim rozwiązaniem jest kostka brukowa. Jest to jednak rozwiązanie najmniej rekomendowane. Wydaje się, to najłatwiejsze rozwiązanie jednak kostka pęka podczas kotwiczenia.

Wylewka betonowa

Wylewka betonowa to idealna podstawa dla budynków blaszanych. Szczególnie się ją rekomenduje, gdy garaż ma służyć do przechowywania samochodu lub innych pojazdów. Kiedy planujemy wykonać wylewkę betonową powinniśmy przyjąć, że będzie ona zajmować o 15 – 30 centymetrów więcej niż długość każdego z boków garażu. Ważne jest też to, żeby beton znajdował się na głębokości około 10-15 centymetrów.

Bardzo łatwo jest więc obliczyć ilość potrzebnego nam betonu. Wystarczy pomnożyć głębokość wylewki przez długość boków garażu powiększoną o 20 czy 30 centymetrów. Dzięki temu uzyskamy liczbę określoną w metrach sześciennych. To w łatwy sposób pozwoli nam zakupić odpowiednią ilość betonu.

garaże

Jeżeli potrzebujesz pomocy podczas budowy garażu skorzystaj z usług firmy CGT – konstrukcje stalowe.

Jak prawidłowo wykonać wylewkę betonową?

Musimy pamiętać, że przed rozpoczęciem prac konieczne jest usunięcie hummusu, czyli warstwy ziemi urodzajnej. Następnie wykonujemy podkop na odpowiednią głębokość, czyli około 20 centymetrów. W kolejnym kroku w dole umieszcza się drewniany szalunek. Zazwyczaj specjaliści nie zalecają zbrojenia betonu. Nie ma też większego sensu doprowadzenie do wystawiania śrub lub drutów zbrojeniowych z powierzchni betonu. Wynika to z faktu, że zwykle nie udaje się ustalić dla nich właściwego miejsca. Co więcej, garaże wykonane z blach nie mają otworów, aby mogły przyjąć takie wypustki.

Dół musi być głębszy niż sama wylewka, ponieważ następnie wysypujemy go podsypką żwiru, kamienia lub gruzu. Bardzo ważny jest wybór kruszywa gruboziarnistego. Gwarantuje nam to, że woda, która będzie podchodzić pod wylewkę nie będzie zagrażać strukturze betonu, ponieważ będzie mogła się rozprężać podczas zamarzania zimą. Z tych samych powodów niezwykle istotne jest staranne ubicie podsypki. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy decydujemy się na uzbrojenie wylewki czy nie, to konieczne jest podparcie dołu w ziemi deskami.

Podczas wykonywania wylewki zaleca się wykorzystanie betonu B20 lub B25. Nie ma problemu w zakupieniu go w workach lub zamówienie go w gotowej formie z betoniarni. Jeżeli chodzi o to drugie rozwiązanie to jego cena zależy od obszaru na którym jesteśmy, kosztów transportu, marży producenta czy kosztu użyczenia nam pompy. Ceny określa się w kubikach, czyli metrach sześciennych i szacuje się, że zazwyczaj to od 230 do 300 złotych za metr.