Garaże, które potocznie zwane są blaszakami pełnią wiele funkcji począwszy od ochrony mienia a kończąc na miejscu do rekreacji i przechowywania. Przy podjęciu decyzji o budowie garażu blaszanego warto także zadbać o odpowiednią bramę, która zabezpieczy wejście przed niepożądanymi osobami.

Rodzaje bram blaszanych garaży

Istnieje wiele rodzajów bram garażowych, które dostępne są obecnie na rynku. W zależności od potrzeb oraz sposobu otwierania wyróżnia się między innymi:

  • Bramy uchylne.
  • Bramy dwuskrzydłowe

W zależności od wielkości budowanego blaszanego garażu stosuje się bramę uchylną lub dwuskrzydłową. Pierwszy rodzaj zazwyczaj montuje się w przypadku garaży o mniejszych powierzchniach gdzie liczy się miejsce zarówno wewnątrz garażu jak i na posesji. Tego typu rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporą powierzchnię podczas otwierania bramy. Drugi typ wejścia do garażu to bramy dwuskrzydłowe. Montuje się je najczęściej w przypadku większych powierzchniowo obiektów, ponieważ wejście dzieli się wtedy na pół. Dla tego rozwiązania potrzebne jest znacznie więcej miejsca na posesji, ponieważ skrzydła otwierają się do zewnątrz. To rozwiązanie stosowane jest zamiennie do bram uchylnych, które w przypadku zbyt dużych rozmiarów mogłyby być zbyt ciężkie do obsługi. W zależności od materiału, z którego wykonane są bramy garażowe wyróżnia się bramy ocynkowane lub malowane. Wpływa to głównie na wygląd poszczególnych elementów oraz zabezpiecza metal przed korozją. Jeżeli garaż zbudowany jest np. w górach gdzie panują duże różnice temperatur oraz srogie zimy warto pomyśleć
o montażu bramy ocieplonej, wraz z termoizolacją całego garażu. Pozwoli to na bezpieczne i komfortowe użytkowanie garażu nawet w okresach zimowych.

bramy garażowe

Na co zwracać uwagę podczas wyboru bramy do garażu blaszanego?

Stając przed decyzją o wyborze bramy garażowej należy zwrócić uwagę nie tylko na aspekty techniczne danego modelu, ale także producenta oraz asortyment sklepu. Warto wybierać dostawców, którzy w ofercie posiadają wiele rodzajów bram o nieregularnych kształtach oraz licznych wersjach kolorystycznych. Po dokonaniu zakupu w renomowanej firmie, można liczyć często na darmową dostawę oraz montaż bramy przez profesjonalistów. Jest to ważne, ponieważ tylko poprawnie zamontowana brama wjazdowa może służyć bezawaryjnie przez wiele lat. Dodatkowo w firmach posiadających doświadczenie w produkcji takich produktów można liczyć na wiele udogodnień takich jak np. zaprojektowanie bramy bądź całego garażu na określony wymiar oraz w wybranej konfiguracji. Dzięki temu można całkowicie spersonalizować finalny produkt.

Czy warto inwestować w bramy garażowe?

Dbając o bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania, przez cały rok warto zadbać o odpowiednie zamknięcie garażu, które jest jedynym zabezpieczeniem mienia przed niepowołanymi osobami. Istotne jest jednak, aby wybierać produkty tylko renomowanych producentów posiadających doświadczenie w branży. Tylko wtedy, można mieć pewność, że zakupiony produkt w 100% spełni oczekiwania oraz będzie służyć bezawaryjnie przez wiele lat w przyszłości. Ogólnie rzecz biorąc warto także powierzyć montaż i transport bramy firmie produkcyjnej, ponieważ cała usługa zazwyczaj obejmowana jest gwarancją, która daje możliwość zgłoszenia późniejszych, bezpłatnych reklamacji w przypadku wystąpienia usterki. Jeżeli, użytkownik decyduje się na samodzielny montaż to niestety nie może liczyć na pełną gwarancję związaną z tą usługą. Pomimo tego, że proces produkcji bram garażowych nie jest skomplikowany to warto jednak wybierać firmy posiadające szeroki asortyment oraz zakres usług związanych z produkcją i montażem.