Drzwi to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia naszego domu i mieszkania. Jest on również jednym z najczęściej używanych. Dlatego też wiele osób poświęca dużo czasu na wybór idealnych drzwi oraz sposobu ich otwierania. Wśród dostępnych w sklepach rozwiązań spotykamy przede wszystkim klamki do drzwi o różnych kształtach, a także gałki. Które rozwiązanie będzie lepsze do naszego wnętrza? Jakie są wady i zalety posiadania klamek lub gałek do drzwi? 

Czy warto wybierać klamki do drzwi? 

Przyjęło się, że klamki do drzwi to tradycyjne rozwiązanie wykorzystywane do tego, aby otwierać i zamykać drzwi. Dodatkowo można je spotkać w niemal każdym domu, dlatego nierzadko wybór klamki staje się sprawą dosyć oczywistą. Zaletą klamek jest ich uniwersalność, gdyż doskonale sprawdzą się zarówno do drzwi wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Bogaty asortyment sklepów internetowych pozwala również na wybranie idealnej klamki, którą bez problemu dopasujemy do stylu drzwi. 

Obecnie można wybierać spośród wielu modeli klamek, wykonanych z różnych materiałów. Mogą to być zarówno klasyczne, proste rozwiązania, jak i klamki stylizowane. Warto jednak pamiętać, że klamki do drzwi zewnętrznych będą różniły się od innych. Zazwyczaj są one przygotowywane tak, aby były zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi – uszkodzeniami mechanicznymi, warunkami atmosferycznymi. 

wybór klamki drzwiowej

Gałki do drzwi – największe zalety

Gałki do drzwi są dosyć rzadko spotykany, a wynika to nie z tego, że są niepraktyczne – wręcz przeciwnie. Odpowiednio dobrana gałka do drzwi nie tylko podkreśli ich styl, ale również w zauważalny sposób wpłynie na wystrój całego pomieszczenia. 

Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje gałek do drzwi – klasyczne okrągłe, za pomocą których jesteśmy w stanie otworzyć i zamknąć drzwi, a także te, które pełnią jedynie funkcję chwytaków. Gałki do drzwi, które nie zwalniają blokady do zamka najczęściej montowane są w pomieszczeniach, do których nie każdy będzie miał dostęp, a także do drzwi przesuwnych czy do drzwi szaf. 

Zaletą gałek do drzwi jest również możliwość wyboru ich kształtu – w sklepach można spotkać zarówno gałki okrągłe, jak i te o kształcie kwadratu czy innej figury geometrycznej. 

Klamka czy gałka – jak je dopasować do drzwi? 

Różnice między gałką a klamką drzwiową są widoczne na pierwszy rzut oka. W praktyce, aby otworzyć drzwi klamką należy ją nacisnąć. W przypadku gałki natomiast konieczne jest jej obrócenie, aby zwolnić blokadę zamka. W przypadku pomieszczeń w domach oraz mieszkaniach, najlepiej sprawdzą się klamki ze względu na łatwy dostęp do poszczególnych pokoi. Jest to także idealne rozwiązanie do domów, w których znajdują się dzieci – mogą one bez problemu wchodzić do każdego pomieszczenia. 

nierdzewna gałka drzwiowa

W przypadku gałki sprawa wygląda zupełnie inaczej. Osoby uwielbiające różnorodność najczęściej decydują się na zakup gałki do drzwi, ze względu na to, że wyglądają one niezwykle stylowo. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim do drzwi, które prowadzą do ogólnodostępnych pomieszczeń, a także we wnętrzach minimalistycznych. Gałki znajdą swoje zastosowanie również w pomieszczeniach biurowych. 

Gałki doskonale sprawdzą się również w drzwiach wejściowych do mieszkań – zwłaszcza te, które nie zwalniają blokady zamka. Efektem tego osoba z zewnątrz, która nie posiada klucza, nie będzie miała możliwości wejścia do domu. 

Ostatecznie jednak decyzja, które rozwiązanie będzie lepsze do jakiego domu, będzie zależało od indywidualnych preferencji. Niektórzy postawią na klasykę, czyli tradycyjne klamki do drzwi. Inni natomiast wybiorą mniej popularne rozwiązanie w postaci gałek do drzwi.