Ergonomia w pracy – wiele ludzi o niej słyszało, mniej z nich z niej korzysta. W wielu biurach cały sprzęt oraz pomieszczenia nie są przystosowane do ludzi pracujących i spędzających w danym miejscu wiele godzin. Nie spełniają norm ergonomicznych. Nic więc dziwnego, że w przeciągu kilku lat ludzie zaczynają uskarżać się na najróżniejsze choroby bądź dolegliwości. Przecież było to do przewidzenia! Na szczęście wielu z tych dolegliwości i chorób można zapobiegać! Wystarczy tylko odpowiednio zaprojektować dane pomieszczenie i umieścić w nim ergonomiczne sprzęty.

Jednym z takich sprzętów, którego notorycznie w biurach nie ma, a być powinien, jest podnóżek biurowy. Dzięki niemu umożliwione jest pozostanie w odpowiedniej, zdrowej pozycji na wiele godzin. Jest to szczególnie ważne dla osób, które cały czas siedzą przed komputerem i ruszają się bardzo mało. A jakie dokładnie właściwości ma podnóżek biurowy? Co sprawia, że jest w stanie pomóc w codziennym życiu milionów osób, które długimi godzinami siedzą przed monitorem komputera?

Zdrowotne właściwości podnóżka biurowego

Przede wszystkim podnóżek biurowy pozwala zachować odpowiednią postawę ciała osoby, która siedzi. Niestety siedzenie nie jest do końca normalną postawą dla człowieka, a na pewno nie siedzenie wielogodzinne. Ludzie mają tendencję do zmieniania swojej pozycji, jeżeli ta staje się zbyt niewygodna i uwiera – dlatego też niektórzy wyglądają naprawdę komicznie siedząc na krześle. W domu można jeszcze wykorzystać masę, różnych pozycji, w których można usiąść – nawet tych niezbyt zdrowych, ale wygodnych. Jednak w pracy nie ma się takiej możliwości, trzeba siedzieć w jednej pozycji, a jej zmiana jest mocno ograniczona. Podnóżek biurowy, bo to dzięki niemu stopy osoby przez długi czas usytuowane są nieco wyżej niż poziom podłogi,  w znacznie lepszej pozycji i nie bolą tak mocno, zwłaszcza przy wstawaniu z miejsca. Oczywiście to nie wszystkie zdrowotne właściwości podnóżka biurowego – oprócz nóg i stóp, dobrze on wpływa także na kręgosłup! Co więcej, niektóre przedmioty tego typu, mogą mieć wypustki, które dodatkowo pozwalają na wykonanie niewielkiego masażu stóp! Dzięki temu można nie tylko zadbać o swoje zdrowie, ale także o swoje samopoczucie.

podnóżek biurowy

Czy warto mieć podnóżek biurowy?

Zdecydowanie warto posiadać podnóżek biurowy i to nie tylko w swojej siedzącej pracy, ale także i w domu. Jeżeli jesteś osobą, która spędza mnóstwo czasu przed monitorem komputera, to z pewnością odczuwasz już pewne, negatywne skutki takich długotrwałych działań. Niestety, twoje nogi mogą być niedokrwione i mocno osłabione. Warto zaopatrzyć się w przedmioty z wypustkami, które jednocześnie pozwalają zachować odpowiednią postawę, jak też masują stopy. Zdecydowanie jest to bardzo przyjemne i bez problemu można korzystać z tego zarówno w domu, jak i w pracy.

Trzeba pamiętać o tym, że zdrowie jest najważniejsze i raz stracone, może być nie do odzyskania. Każda przestrzeń biurowa powinna być ergonomiczna, jest to wymagane! Nie powinno pracować się w miejscu, które jest niewygodne i nieergonomiczne, ponieważ po jakimś czasie odbije się ono na zdrowiu pracowników. Niestety, w Polsce bardzo ciężko jest się dostać do lekarzy, a też i niektóre z nabytych schorzeń jest nieuleczalnych, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć!