Jeśli chcesz, aby Twój dom stał się wyjątkową przestrzenią, zaprojektowaną dla Ciebie, dopasowaną do Twoich potrzeb i wyrażającą Twoją osobowość, to szukasz mebli na wymiar.

Dekoracje niekoniecznie muszą mieć związek z modą, mają o wiele więcej wspólnego z przyjęciem osobistego stylu, z którym czujemy się komfortowo, co jest osiągane nie inaczej niż poprzez odzwierciedlenie części naszej osobowości.

Zalety mebli na wymiar

Istnieje kilka powodów, dla których meble na zamówienie mogą być Twoją najlepszą opcją. Jednym z ważniejszych jest wysoka jakośćZazwyczaj, gdy mebel wykonywany jest na zamówienie, poświęca się mu znacznie więcej uwagi niż meblom wykonywanym seryjnie. Ponadto, użyte materiały są zazwyczaj lepszej jakości. Skoro materiały i wykonanie przy meblach na wymiar są lepsze, to i odporność produktu będzie większa. Gdy zamawiasz meble na wymiar, możesz być pewien, że będą jedyne w swoim rodzaju i nikt nie będzie posiadał takiego samego egzemplarza. To tak, jakby mieć garnitur uszyty na miarę przez krawca, a nie kupiony w popularnych sieciówkach. Jeśli meble są wykonane pod nasz gust, to powstały w ten sposób wystrój będzie nam odpowiadał, co niewątpliwie wpłynie na nasz codzienny komfort.

Jak dopasować meble do przestrzeni?

Meble na zamówienie są również idealne dopasowanie do przestrzeni. Jednym z powodów, dla których wiele osób sięga po meble na wymiar jest to, że chcą umieścić je w miejscu o bardzo specyficznych wymiarach lub kształcie, a jeśli chcemy mieć naprawdę optymalny wynik jest to jedyne rozwiązanie, ponieważ alternatywą jest odwiedzenie setek sklepów meblowych, aż znajdziemy coś, co zadowoli nas tylko połowicznie. Bardzo dużą zaletą jest również korzyść dla środowiska. Nie tylko działalność rzemieślnicza jest potencjalnie mniej szkodliwa dla środowiska niż działalność przemysłowa, ale musimy również wziąć pod uwagę lepsze wykorzystanie zasobów, a nawet ponowne wykorzystanie materiałów w dużo większym stopniu. Ponadto firma wykonująca meble na wymiar może również dobrać odpowiednią tkaninę obiciową na meble dopasowaną do stylu pomieszczenia. 

rzeźbione meble drewniane

Wady mebli wykonywanych na zamówienie

Choć meble wykonywane za zamówienie mają wiele zalet, nie brakuje im również wad, z których najważniejszą jest wysoki koszt. Chociaż cena produkcji nie musi być dużo wyższa od ceny elementu produkowanego masowo, logiczne jest, że jest ona wyższa. Dzieje się tak dlatego, że procesy przemysłowe nie są wykorzystywane do wprowadzania korzyści skali, które obniżają koszty. Stolarz, który będzie produkował meble na zamówienie nie kupuje tych samych ilości surowców, które kupuje przemysł, a zatem nie nabywa ich po tej samej cenie. Mimo wszystko koszt nie musi być przesadnie wysoki, ponieważ masowa produkcja ma również koszty towarzyszące jak reklama, ubezpieczenie czy transport.

Kolejną wadą jest również długi czas produkcji. Jeśli potrzeba jest natychmiastowa, możliwe jest, że meble drewniane na zamówienie nie są najlepszym rozwiązaniem dla nas, ponieważ nie są one dostępne od ręki: na wymarzone łóżko czy szafki kuchenne będziemy musieli poczekać kilka tygodni.

Gdy już się zdecydujesz…

Uważaj na tych, którzy obiecują niższą cenę niż znane marki mebli, ponieważ taki efekt można osiągnąć tylko poprzez znaczne obniżenie kosztów, co może wpłynąć na jakość materiałów czy montaż. Doświadczenie jest ważne w prawie każdej pracy, ale szczególnie istotne jest w stolarstwie. Wiedza o tym, jak zachowuje się każde drewno, obróbka, wykończenie, a nawet czas, to coś, czego można się nauczyć tylko dzięki wieloletniemu doświadczeniu. Polegaj więc na markach z dłuższą tradycją. Na etapie projektowania i ustalania szczegółów z firmą, szukaj inspiracji w sieci, rób zdjęcia mebli, które lubisz, przeglądaj magazyny itp., a następnie pokaż swojemu wykonawcy.