Elewacja, czyli zewnętrzna powierzchnia ściany budynku stanowi jego najważniejszą wizytówkę. Do jej zadań należy nie tylko ochrona konstrukcji przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, ale również pełnienie funkcji dekoracyjnej.

To nieprawda, że książki nie ocenia się po okładce. Tak jak atrakcyjna grafika i chwytliwy tytuł zachęcają nas do lektury, tak na podstawie elewacji oceniamy elegancję i prestiż budynku. Jakie rozwiązania trafią w gusta obecnego klienta i jak atrakcyjnie mu je przedstawić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Najmodniejsze elewacje na 2022 rok

Przy projektowaniu współczesnych wolnostojących domów mieszkalnych, elegancji i dekoracyjności elewacji przypisuje się taką samą wagę jak wyposażeniu wnętrza. Skąd jednak architekt lub osoba planująca budowę własnego domu mogą czerpać inspirację? Przyjrzyjmy się najważniejszym nurtom współczesnej architektury użytkowej.

Styl modernistyczny

Tegoroczne trendy w elewacjach budynków wciąż trzymają się obranego wcześniej kursu na nowoczesność. W styl modernistyczny wpisują się popularne domy budowane w technologii murowanej o ścianach pokrytych gładkim tynkiem. Ważne jest jednak, by z jego pastelowymi lub kremowymi odcieniami skontrastować dekoracyjne płytki.

Jeśli chodzi o wybór płytek, architekci i ich klienci śmiało puszczają wodze fantazji. Widuje się udane dekoracje z klinkieru, betonu imitującego kamień, tworzyw sztucznych i drewna. Często podkreślają one okna, krawędzie bryły budynku lub okalają dolne partie elewacji, co stanowi dodatkowo praktyczną ochronę przed zabrudzeniami.

Surowy industrializm

Niegdyś widok domu z surową elegancją szokował i pobudzał sąsiadów do intensywnego plotkowania. Dziś industrialne wykończenie sprawiające wrażenie nagości i śmiało odsłaniające ceramiczne płytki oraz cegły jest synonimem szyku. Świadczy o tym, że w domu zamieszkują osoby ceniące sobie minimalizm i optymalną organizację przestrzeni.

Styl industrialny wykorzystuje niebanalne materiały jak na przykład cegły linii longi o nieregularnej fakturze. Jest otwarty na wszelkiego rodzaju twórczy nieład i asymetryczności. Tym samym stanowi awangardę dla innych trendów w architekturze użytkowej.

Detale, które przyciągają wzrok

Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach. Elewacja współczesnego domu jednorodzinnego powinna nie tyle samodzielnie przyciągać zazdrosne spojrzenia, co eksponować najważniejsze elementy budynku. By projekt zrobił wrażenie na oglądających warto zastosować duże, wysokie oraz panoramiczne okna i inne modne rodzaje przeszkleń.

Projektując elewację budynku, nie należy stronić od spersonalizowanych rozwiązań dyktowanych przez wyobraźnię klienta. Ciekawym polem do artystycznej eksploracji są nieszablonowe ułożenia. Nikogo nie zdziwią już ręcznie formowane cegły klinkierowe, o nierównomiernej kolorystyce i powierzchni lica ani inne środki wymierzone w osiągnięcie niebanalnych efektów wizualnych.

Sposoby na prezentację projektu elewacji – czym jest wizualizacja architektoniczna?

Załóżmy, że opracowałeś już projekt domu z elewacją, która idealnie odpowiada oczekiwaniom Twojego klienta. Jak jednak przekonać go do swojego pomysłu? Niewprawne oko laika może mieć trudności z wyobrażeniem sobie, jaki efekt końcowy został zaszyfrowany w plikach ze skomplikowanym schematami i rysunkami technicznymi. Czy da się sprawić, by klient “zajrzał do głowy architekta” i lepiej zrozumiał jego wizję?

W tym wyzwaniu pomocne mogą okazać się wizualizacje budynków 3D. Pozwalają one inwestorom na chwilowe przeniesienie się w przyszłość i uzmysłowienie sobie, jak może wyglądać i w jaki sposób będzie wykorzystywany świeżo zaprojektowany budynek.

Wizualizacje budynków 3D to kolejny technologiczny krok milowy w architekturze. Do tej pory największą popularnością cieszyły się bowiem wizualizacje statyczne. O ile były dobrze wykonane, z powodzeniem mogły udawać realne zdjęcia, jednak przeglądanie zdjęć to wciąż nie to samo, co wirtualny spacer po korytarzach wymarzonego domu.

Prezentacja budynku udoskonalona możliwością obejrzenia go pod różnymi kątami stanowi bardzo atrakcyjną opcję dla klientów. Oglądający może zdecydować, z której strony chce okrążyć budynek i z jakiej perspektywy na niego spojrzeć, dzięki czemu wizualizacja zaczyna angażować i ekscytować możliwością samodzielnego odkrywania przyszłości. Płynna manipulacja punktem widzenia gwarantuje lepsze zrozumienie rozmieszczenia okien i usytuowania budynku na działce.

Okazując projekt elewacji w formie wciągającej wizualizacji 3D dasz zapamiętać się jako architekt z niebanalną wizją i polotem.