Rynek nieruchomości w Polsce jest mocno zróżnicowany zarówno pod względem dostępnych w sprzedaży lokali mieszkalnych, jak i pod względem ich cen. Wartość mieszkań może się naprawdę znacząco różnić, co widać, w szczególności porównując oferty i ogłoszenia dostępne w Internecie.

Często zdarza się tak, że na pozór podobne mieszkania bardzo mocno różnią się od siebie ceną. Wiele osób zastanawia się wtedy, z czego wynikają takie różnice? Aby zrozumieć rynek nieruchomości i wiedzieć, jak określane są ceny sprzedaży mieszkań, warto wiedzieć jakie elementy wpływają na ich wartość w największym stopniu.

Lokalizacja

To takim miejscu znajduje się dane mieszkanie to jedna z najważniejszych kwestii, które jednocześnie ma bardzo duży wpływ na jego cenę. Częste dużo mniejsze, starsze lub gorzej wyposażone mieszkanie znajdujące się w bardzo atrakcyjnej okolicy może być znacznie droższe od nowego i doskonale wyposażonego lokalu mieszkalnego daleko od centrum na mało atrakcyjnych obrzeżach miasta. Zazwyczaj im dana nieruchomość znajduje się bliżej centrum, tym jej cena rośnie. Duży wpływ na wartość mieszkania ma również ilość terenów zielonych i rekreacyjnych, bliskość do komunikacji zbiorowej, bogata oferta usługowo-handlowa i edukacyjna, bezpieczeństwo czy też sąsiedztwo ruchliwych dróg, fabryk, lotnisk, torów kolejowych i innych miejsc, które mogą wpływać niekorzystnie na komfort mieszkania w danej lokalizacji. Warto więc pamiętać, że często to właśnie położenie danej nieruchomości będzie miało ogromny wpływ na komfort mieszkania w danym miejscu, ale jednocześnie również na cenę mieszkania.

Stan nieruchomości

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym bezpośrednio na cenę mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu jest oczywiście jego stan. Kwestię tą można określić na dwa sposoby, jako wiek danej nieruchomości i tym samym widoczne ślady użytkowania i zużycia wnętrza oraz w kontekście tego, w jaki stopniu dane mieszkanie jest wykończone, czy jest to wyłącznie stan surowy, deweloperski czy gotowy do zamieszkania. Z pewnością nowe mieszkania będą droższe od tych z rynku wtórnego, jednak ich zakup zazwyczaj będzie dużo bezpieczniejszy, ponieważ otrzymamy sprawdzony i niezniszczony lokal, który jest gotowy do zamieszkania. Spore znacznie ma tutaj również stan techniczny budynku i mieszkania, który często określa to, czy dany lokal wymaga jakiegoś remontu, czy innej modernizacji.

Standard wnętrza

Spory wpływ na finalną cenę mieszkania ma również standard jego wykończenia. Do tej kwestii można zaliczyć zarówno materiały budowlane, różnego rodzaju elementy wnętrza takie jak np. podłogi, płytki, różnego rodzaju instalacje itd. jak i wszelkiego rodzaju wyposażenie znajdujące się w danym mieszkaniu. Z pewnością najtańsze będą mieszkania bez wyposażenia, jednak wtedy trzeba do ceny ich zakupu doliczyć kupno wszelkich niezbędnych mebli, urządzeń itd. Zaletą mieszkania z wyposażeniem jest to, że jest ono gotowe do zamieszkania, jednak dla niektórych osób jest to również wada, ponieważ nie mogą one dostosować wtedy wyposażenie do własnych potrzeb i preferencji. Często jest to więc kwestia indywidualna, co nie zmienia faktu, że obecność lub jakość wyposażenia ma spory wpływ na cenę nieruchomości.

mieszkanie

Układ mieszkania

Układ mieszkania to kwestia, która również może mieć spory wpływ na cenę mieszkania. Często mimo tego, że dane mieszkanie wygląda bardzo atrakcyjnie i jego powierzchnia potwierdza to, że jest całkiem spore, to niekorzystny układ sprawia, że jego użytkowanie staje się mało komfortowe, co automatycznie wpływa na jego cenę. Przykładowo mieszkanie z osobnymi pokojami na pewno będzie więcej warte niż lokal, który posiada taką samą ilość pokoi, ale są one przechodnie i nie posiadają osobnych wejść.

Dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców

Elementy, które również mogą w pewnym stopniu wpływać na cenę nieruchomości to m.in. strzeżone osiedle, całodobowa ochrona, monitoring, osiedlowy plac zabaw, parking podziemny, komórki lokatorskie dla mieszkańców, winda, spożywczy sklep osiedlowy, siłownia i wiele więcej. Każdy z tych elementów może w mniejszym lub większym stopniu wpływać na atrakcyjność danego mieszkania i tym samym na zainteresowanie jego kupnem a co za tym idzie na jego cenę sprzedaży.