Popularność palenisk ogrodowych rośnie wraz z każdym sezonem. Trudno się temu dziwić ze względu na ich liczne zalety, które opisujemy w poniższym tekście. Jakie są rodzaje palenisk ogrodowych? Jaki jest potencjalny koszt paleniska na trójnogu?

Palenisko ogrodowe żeliwne – zalety

  • Plusem paleniska jest to, że możesz ustawić je w dowolnym miejscu i nie musisz w tym celu zabezpieczać podłoża przed pożarem. Ogień w palenisku nie stwarza zagrożenia dla otoczenia, chociaż w przypadku paleniska żeliwnego przeniesienie może być dosyć kłopotliwe z uwagi na jego wagę.
  • Z paleniska można korzystać praktycznie niezależnie od pory roku. W chłodniejsze noce można je bezpiecznie rozstawić na tarasie jako dodatkowe źródło ciepła, przy którym może się spokojnie ogrzać nawet kilka osób.
  • Paleniska ogrodowe są wyjątkowo estetyczne – doskonale wpisują się w nowoczesne aranżacje tarasów i ogrodów.
  • Palenisko wykonane z lżejszych materiałów można swobodnie zabrać ze sobą w dowolne miejsce i grillować nad rzeką, na plaży lub gdziekolwiek indziej.
  • Jest to urządzenie, dzięki któremu możesz stworzyć wyjątkowo klimatyczny nastrój.

Popularne rodzaje palenisk ogrodowych

Palenisko żeliwne

Mogą przyjmować różny wygląd, np. kociołka, eleganckiej misy, a nawet stylowego kominka. Żeliwo cechuje się tym, że długo utrzymuje ciepło, a do tego przy odpowiedniej konserwacji może Ci posłużyć naprawdę długo.

Palenisko stalowe

Jego minimalistyczny charakter pozwala na łatwe dopasowanie do większości aranżacji ogrodowych, z jakimi można się obecnie spotkać. Dostępne są zarówno modele palenisk zakryte, lepiej chroniące ogień przed podmuchami wiatru, jak i otwarte, nad którymi można z powodzeniem powiesić kociołek.

Palenisko gazowe

Dużą zaletą tego typu paleniska jest to, że nie trzeba poświęcać dodatkowego czasu na jego rozpalenie, a do tego możliwa jest regulacja płomienia. Palenisko zasilane jest z butli gazowej i nie wymaga dokupowania dodatkowego węgla czy też brykietu.

Palenisko kamienne

Często jest to rodzaj paleniska zbudowany samodzielnie. Jest ono proste i tanie do wykonania, a do tego również łatwo wpisuje się w przeróżne aranżacje ogrodowe, a do tego potrafi nadać swojskiego, wiejskiego klimatu.

Palenisko z cegły

Podobnie jak w przypadku paleniska z kamienia, możliwe jest jego samodzielne wykonanie i nadanie niemal dowolnej formy, np. eleganckiego kominka.

Grill na trójnogu – dlaczego warto go mieć?

Na samym początku warto się odnieść do konstrukcji trójnożnej – zapewnia ona dużą stabilność, co ma duże znaczenie m.in. ze względu na bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy w pobliżu są dzieci lub zwierzęta. Często umieszczone na trójnogach paleniska mają dostępną opcję regulowania wysokości, dzięki czemu możesz jeszcze lepiej dostosować palenisko do swoich potrzeb. Dobrej jakości paleniska są również odpowiednio zabezpieczone przed działaniem zjawisk atmosferycznych, obejmujących zarówno działanie wysokich temperatur, jak i działaniem wilgoci, dzięki czemu nie musisz się martwić o korozję.

grill

Jaki może być koszt paleniska ogrodowego?

Najprostsze modele palenisk ogrodowych są dostępne już nawet za ok. 200 zł. Jeśli jednak zależy Ci na modelach, które pozostaną z Tobą na dłużej, warto celować w modele o nieco większej cenie, które jednak będą w stanie zaoferować Ci nieco więcej. Atrakcyjną propozycją są paleniska z dodatkowymi zdobieniami np. w postaci gwiazd, czyniąc panującą atmosferę jeszcze milszą.

Dlaczego warto zdecydować się na palenisko ogrodowe?

Każde palenisko ogrodowe żeliwne lub jakiekolwiek inne, ma bardzo dużo zalet, o jakich już wspominaliśmy w artykule. Jest bardzo dekoracyjne, a dzięki swojemu minimalistycznemu wyglądowi doskonale wpasuje się w praktycznie każde wnętrze.

Ogromnym plusem jest duże bezpieczeństwo podczas korzystania z niego, co ma znaczenie w pobliżu dzieci i zwierząt. Osłonięty ogień i stabilna konstrukcja umożliwiają korzystanie z paleniska na tarasie nawet w chłodne wieczory, dzięki czemu możesz swobodnie przesiadywać z bliskimi na zewnątrz nawet w jesienne i zimowe wieczory.