Kotły na paliwa stałe to rozwiązanie, które wykorzystywane jest już od bardzo wielu lat zarówno w Polsce jak i w wielu innych krajach na całym świecie.
Początkowo w technologii tej jako opał wykorzystywano węgiel w czystej postaci, jednak obecnie wraz z wejściem w życie kolejnych norm dotyczących emisji spalin i rosnącą świadomością ekologiczną wśród społeczeństwa, konieczne było wynalezienie nowego bardziej czystego opału. W taki właśnie sposób powstał ekogroszek, który obecnie jest jednym z popularniejszych paliw stałych wykorzystywanych w celu ogrzewania wnętrza domów. Piece na ekogroszek również zaliczyły spory rozwój i obecnie można już zakupić piece na ekogroszek z podajnikiem, które znacząco ułatwiają eksploatację. Warto więc wiedzieć czym charakteryzuje się piec na ekogroszek z podajnikiem, jak działa, jakie ma zalety i z jakimi kosztami trzeba się liczyć, chcąc zakupić i zamontować taki piec w swoim domu?
Piec na ekogroszek z podajnikiem – czym się wyróżnia?
Ekogroszek to jeden z tańszych, a przy tym znacznie bardziej ekologicznych materiałów opałowych niż tradycyjny węgiel. Aby móc z niego korzystać niezbędne jest posiadanie odpowiedniego kotła, a w tej roli najlepiej sprawdzają się piece na ekogroszek z podajnikiem. Tego typu kotły podajnikowe to nowej klasy piece, które oprócz podstawowej funkcji, jaką jest spalania ekogroszku i w efekcie ogrzewanie wnętrza domu, mają również wiele dodatkowych funkcji i zalet, które sprawiają, że są one tak popularne i łatwe w użytkowaniu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu pieców, które różnią się od siebie mocą, wielkością, funkcjami, poziomem zaawansowania konstrukcji, stopniem automatyzacji i innymi czynnikami. Z tego powodu z pewnością każdy znajdzie piec na ekogroszek z podajnikiem dopasowany do własnych potrzeb i wymagań.
Jak działa piec na ekogroszek z podajnikiem?
Piec na ekogroszek z podajnikiem to bardzo przemyślana i wydajna konstrukcja, której sposobów działania jest dość prosty i przez to tak skuteczny. Podajnik, który jest integralną częścią pieca, służy do przechowywania ekogroszku. Piec wyposażony jest w zaawansowany sterownik i czujniki, które pozwalają na jego automatyczną pracę, bez ingerencji ze strony użytkownika. Dzięki temu po rozpaleniu paleniska, piec zaczyna pracować samodzielnie i będzie on automatycznie dokładał taką ilość ekogroszku z podajnika, jaka będzie niezbędna do utrzymania ognia i osiągnięcia ustawionej na sterowniku temperatury wnętrza. W tym procesie aktywny udział bierze również specjalny wentylator, działanie, którego również kontroluje sterownik. Dzięki temu piec działa w pełni samodzielnie, a jedynym zdaniem jego użytkownika jest jedynie dokładanie ekogroszku do podajnika, co zazwyczaj jest wymagane raz na kilka dni.
Jakie zalety ma piec na ekogroszek z podajnikiem?
Najnowsze modele kotłów na ekogroszek z podajnikiem wyposażone są w zaawansowane sterowniki i czujniki, które sprawiają, że piec praktycznie działa sam, bez żadnej pomocy ze strony użytkownika i wymaga jedynie regularnego kontrolowania ilości opału w podajniku np. raz na kilka dni oraz okresowego czyszczenia czy kontrolowania prawidłowości działania pieca. Ponadto ekogroszek jest paliwem, które mimo tego, że powstaje z węgla, to jest znacznie bardziej ekologiczne od czystej postaci tego surowca. Podczas spalania ekogroszku powstaje bardzo niewiele popiołu, a w emitowanym dymie ilość szkodliwych związków ograniczona jest do minimum. To sprawia, że ekogroszek jest uważany za jedno z najbardziej ekologicznych paliw stałych dostępnych obecnie na rynku.
Ile kosztuje zakup i montaż pieca na ekogroszek z podajnikiem?
Ceny pieca na ekogroszek z podajnikiem nie należą do wysokich, ponieważ zaawansowane i niezawodne modele z wszelkimi niezbędnymi funkcjami można kupić już za kilka tysięcy złotych. Z tego też względu cieszą się one tak dużą popularnością, na co wpływ ma również niska cena ekogroszku. Oprócz samego zakupu niezbędny jest również montaż takiego pieca, czym zajmują się wykwalifikowane do tego firmy. Usługa montażu pieca na ekogroszek z podajnikiem to zazwyczaj koszt w zakresie 2000 – 3000 zł.