Farby do okien, impregnaty, lakiery czy różnego rodzaju podkłady do drewna to preparaty, które pozwolą nam odnowić drewniane powierzchnie.

Jak wybrać najlepszej jakości, cenione i polecane farby, które sprawdzą się w praktyce? Odnawiając drewniane powierzchnie, często decydujemy się na wykonanie ‘zbiorowej’ renowacji. Różne są elementy z drewna jakie posiadamy. W naszym domu są to meble, ozdoby czy dodatki drewniane, a na zewnątrz – drewniane ławki i płoty. Bardzo często renowacji poddawane są parkiety, drzwi oraz okna. Wówczas, możemy wykorzystać farby do okien, by odnowić powyższe drewniane powierzchnie.

Marki produkujące farby do okien

Poszukując idealnej farby, która sprawdzi się zarówno pod względem trwałości, jak i estetyki, sprawdzamy najbardziej znane marki. Każdemu z nas zależy na porządnym efekcie końcowym i na przystępnej cenie. Często, zalety wykluczają się nawzajem, jednak warto jest zapłacić więcej za podkład do drewna, który zapewni nam piękny wygląd drewna, trwały efekt i wytrzymałość.

Jakie są najczęściej polecane marki produkujące farby do okien?

Na wielu forach, stronach internetowych lub w specjalistycznych sklepach i firmach usługowych, możemy się dowiedzieć, że warto wybrać farby do drewna takich producentów jak:

  • Tikkurila,
  • Olej chiński Orient,
  • Sikkens,
  • Śnieżka,
  • Nobiles i wiele innych.

Co prawda, każda marka ma swoje założenia, a proces tworzenia farb i dobierania składników wygląda inaczej. Powyżej wymienieni producenci oferują wysokiej jakości podkłady i farby do okien, które możemy stosować przede wszystkim na zewnątrz budynku. Powyżej wymienione firmy są najczęściej polecane przez specjalistów oraz amatorów.

Wybór odpowiedniej farby zależy przede wszystkim od tego, jak szeroki i atrakcyjny jest asortyment danego producenta. Przy wyborze farby do okien, zwracamy uwagę również na długość działania firmy w branży. Im dłuższe jest doświadczenie, tym większe zaufanie wzbudza dana firma. Długość działania ma również wpływ na ilość oferowanych produktów – większy wybór pozwoli dopasować bardzo dokładnie kolor i typ farby do okien.

Porównanie farb do okien

Farba Tikkurila ma właściwości antystatyczne, jest tania, wydajna i wytrzymała. Farba tej marki jest odporna na zabrudzenia, więc można ją stosować w szczególności w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Olej chiński Orient to farba, znajdująca swoje zastosowanie w przypadku specjalistycznych zadań. Produkt ten chroni drewno przed działaniem wilgoci. Olej chiński Orient często stosuje się przez amatorów oraz przez specjalistów. Nobiles oferuje rozcieńczalną w wodzie emalię akrylową, którą cechuje krótki czas schnięcia. Śnieżka oferuje emalia do ram okiennych, które nie sklejają się po pomalowaniu. Dodatkowo, marka przykłada dużą wagę do cech takich jak odporność na działanie wody, zabrudzenia, różne detergenty czy działanie promieni słonecznych.

Farby Sikkens

Sikkens – farby do okien

Jedną z najbardziej znanych marek, które produkują farby do okien, jest marka Sikkens. Działająca w branży od ponad 200 lat, firma jest nam w stanie zapewnić najlepszej jakości, maksymalnie dopracowane i udoskonalone preparaty do renowacji i pielęgnacji drewnianych powierzchni. Farby do okien Sikkens można wykorzystać również do pielęgnacji drzwi, płotu czy mebli. Produkty Sikkens zapewniają trwałość oraz wytrzymałość na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Firma ta wyróżnia się na tle innych przede wszystkim długością działania. Dodatkowo, farby do okien Sikkens są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.