Czasem od razu nie zdajemy sobie z tego sprawy, możemy tkwić w toksycznym związku. Niektórzy partnerzy lepiej ukrywają swoje niezdrowe zachowanie niż inni, zwłaszcza na początku. Wiele związków ma problemy, jednak warto je rozwiązywać i walczyć o nasze małżeństwo. Jednak jeżeli relacja jest niezdrowa powinniśmy pomyśleć o rozwodzie.

Po rozmowie z adwokatem możemy zauważyć, że istnieją pewne znaki, które wskazują na to, że związek jest toksyczny. Czasem sami nie chcemy ich widzieć, ale są one oczywiste dla naszych przyjaciół i rodziny. Prawnicy wskazują, że często osoby, które do nich przychodzą skarżą się, że miały nieustanną potrzebę przepraszania kogoś, kto wiecznie jest niezadowolony z ich zachowania lub, że od dawna brakuje im radości życia i popadają w depresję.

Jakie są oznaki toksycznego związku?

Jedną z początkowych oznak toksycznych zachowań jest stopniowe obniżanie naszego poczucia własnej wartości tak, że osoba pewna siebie nagle staje się zakompleksiona i nieśmiała. Na początku są to zachowania, kiedy partner ukrywa obelgi w teoretycznie konstruktywnych komentarzach. Podobny mechanizm funkcjonuje, kiedy słyszymy coś przykrego, np. na temat naszego wyglądu, a reagując słyszymy, że jesteśmy przewrażliwieni i nie znamy się na żartach.

Wiele toksycznych związków wynika z chęci kontrolowania drugiej osoby. Jak można sobie wyobrazić, kontrolowanie czyjegoś zachowania przejawia się na wiele różnych sposobów. Druga osoba może wpływać na nas emocjonalnie, fizycznie lub finansowo. Swoją przewagę druga strona może wykorzystywać w taki sposób, aby przejąć władzę w związku.

Jeżeli nasz partner próbuje zrazić nas do przyjaciół i rodziny, lub ograniczyć z nimi kontakt, to zdecydowanie powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Spójrzmy prawdzie w oczy – teściowie mogą być denerwujący i każdy ma tego jednego starego przyjaciela z liceum, którego jako partnerzy nie jesteśmy w stanie znieść. To normalne. Jednak jeżeli nasz małżonek odcina nas od wszystkich to powinniśmy uważać.

Częścią bycia w miłosnym związku jest okazywanie współczucia i empatii wobec siebie nawzajem. Ale jeśli tego brakuje, to znak, że nasz partner może być toksyczny. Bez współczucia i empatii, nasz partner nie ma nic, co powstrzymywałoby go od celowego robienia i mówienia rzeczy, które są szkodliwe dla nas.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do adwokata?

Jeżeli robimy w związku wszystko i nie otrzymujemy niczego w zamian to prawdopodobnie nasza relacja jest toksyczna i powinniśmy pomyśleć nad rozwodem. Oczywiście nasz partner może być lepszym kucharzem, a my możemy zarządzać pieniędzmi – to jest w porządku. Jednak jeżeli wszystkie obowiązki są nasze, a partner krytykuje jakość ich realizacji i nie robi nic, to lepiej poszukać adwokata.

Zazwyczaj powyższe znaki nakładają się na siebie i dążą do eskalacji. Nic w relacjach nie dzieje się z dnia na dzień. Jeżeli jednak odnajdujemy zbyt wiele znaków toksycznej relacji to zastanówmy się nad rozwodem zanim w naszym życiu pojawi się przemoc fizyczna lub finansowa.

Jeżeli zauważamy, że nasz związek jest toksyczny to udajmy się do kancelarii prawnej, która ma doświadczenie w sprawach rozwodowych. Powinniśmy znaleźć konkretnie adwokata do spraw rodzinnych w Szczecinie. Pamiętajmy, że rozwody z orzeczeniem o winie mogą trwać nawet kilka lat, dlatego dobry adwokat jest przy nich niezbędny.

adwokat toruń rozwody