Problem kociego moczu dotyka wszystkich, którzy zdecydowali się na zaproszenie pod swój dach mruczącego pupila. Aby móc skutecznie uporać się z kłopotem, najpierw należy poznać jego przyczynę. W przeciwnym razie może się on jedynie nasilić, lecz na pewno nie zniknie. Dlaczego koty załatwiają się w niepożądanych miejscach i co możemy z tym zrobić?

Dlaczego kot załatwia się w niewłaściwych miejscach?

 • Zwierzę nie jest nauczone odpowiednich zasad. Często zdarza się to w przypadku kotów wychodzących. Właściciele błędnie zakładają, że w takim przypadku kuweta jest niepotrzebna, a gdy zwierzę załatwi swoją potrzebę w domu, często jest karcone.
 • Kot jest chory. Załatwianie się poza kuwetą może być sygnałem, że kotu coś dolega. Niezbędna może okazać się wizyta u weterynarza.
 • Jeśli w życiu pupila pojawia się duża zmiana (nowe zwierzę, członek rodziny, zmiana miejsca zamieszkania, pierwsze dni po przygarnięciu z ulicy), lub jeśli ma on za sobą traumy, może wyrażać swój strach poprzez obsikiwanie mieszkania.
 • Znaczenie terenu. W książkach na temat opieki nad kotami można znaleźć informację o tym, że inaczej wygląda ślad moczu po zaznaczaniu terenu, a inaczej w wyniku pozostawiania go z innych powodów, takich jak stres lub choroba. Jeśli wykluczysz inne czynniki, kot najprawdopodobniej zaznacza swój teren.
 • Pupil nie akceptuje kuwety. Może mieć np. problemy z wejściem do niej z racji wieku, może nie zaakceptować ustawienia kuwety (nie powinna ona stać np. w korytarzu), a także może mieć zastrzeżenia do rodzaju żwirku (zbyt silna woń, granulki raniące łapki – to możliwe szczególnie w przypadku kociąt).

Dezodoryzacja

Zapach kociego moczu – jak się go trwale pozbyć?

Pierwszym krokiem jest oczywiście ustalenie, dlaczego kot załatwia się w niewłaściwych miejscach i podjęcie odpowiednich kroków (wizyta u weterynarza, przestawienie kuwety w bardziej zaciszne miejsce, zmiana żwirku, zapewnienie poczucia bezpieczeństwa itd.).

Nie wolno karcić zwierzęcia! Wbrew powszechnej opinii, kot nie robi nam swoim zachowaniem na złość. Jego zachowanie jest sygnałem problemu, jakim trzeba się zająć.

Usuwanie zapachu kociego moczu – jak postępować?

 • W sieci krąży mnóstwo patentów na walkę z tym problemem. Proponowany jest m.in. ocet i soda, czy też woda utleniona. Niestety, czyszczenie za pomocą tych specyfików może wymagać nawet kilku dni, przy czym w pomieszczeniu może przez ten czas unosić się nieprzyjemny zapach zastosowanych środków.
 • Nie zaleca się prania i czyszczenia z wykorzystaniem tradycyjnych środków piorących. Chodzi o to, że zapach detergentu może wymieszać się z wonią moczu, przez co ostateczny zapach będzie dużo cięższy do zniesienia.
 • Istnieją na rynku liczne neutralizatory, dzięki którym pozbycie się przykrego zapachu odbywa się wyjątkowo szybko, bez czekania na efekt przez kilka dni. Jako że jednak mowa o stosowaniu tego typu środka w domu, w którym znajdują się zwierzęta, konieczne jest dobranie takiego specyfiku, jaki nie zaszkodzi Twojemu kotu i innym zwierzętom, jakie możesz mieć w swoim domu.

Dezodoryzacja

Dezodoryzacja – czy pomoże zwalczyć woń kociego moczu?

Dezodoryzacja jest metodą stosowaną w walce ze szczególnie uporczywymi zapachami, jakie nie dają się tak po prostu zlikwidować poprzez zastosowanie wietrzenia, tradycyjnych środków chemicznych lub ekologicznych (np. wspomniany już ocet i soda).

Może ona być przeprowadzona zarówno z wykorzystaniem substancji chemicznej, np. poprzez zamgławianie metodą kapsułkową, stosowaną m.in. przez firmę Vector, lub też przez ozonowanie, które jest całkowicie bezpieczne dla zwierząt i ludzi.

Walka z zapachem kociego moczu – podsumowanie

 • Pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyny, dla której kot załatwia się tam, gdzie nie powinien i podjęcie środków zapobiegawczych.
 • Nie karć kota – to nasila problem.
 • Domowe metody mogą wymagać kilku dni czyszczenia, a detergenty stosowane do prania stwarzają ryzyko nasilenia odoru.
 • Skutecznym sposobem jest dezodoryzacja, jaką można przeprowadzić w formie zamgławiania lub ozonowania.

Poszukujesz specjalistów zajmujących się profesjonalną dezodoryzacją? Skontaktuj się z firmą Vector.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!