Od właściwego doboru firmy budowlanej będzie zależał wygląd obiektu, w jaki inwestujemy swój kapitał.

Firmy budowlane

Po wybraniu projektu domu, zamówienia odpowiednich materiałów budowlanych i załatwieniu wszelkich spraw formalnych oraz prawnych, musimy wybrać firmę wykonawczą. Budynek musi powstać w odpowiednim terminie i zgodnie z zasadami sztuki murarskiej. Jak powszechnie wiadomo takich przedsiębiorstw jest bardzo dużo na rynku.

Fachowe ekipy budowlane nadzorują cały proces budowy – od wylania i izolacji fundamentów, aż po wykończenie wnętrza. Inwestor jedynie ma za zadanie oglądać postępy w pracach – mówi nam specjalista inżynier z firmy budowlanej Brique Development Construction z Wrocławia.

Korzystanie z usług firm wykonawczych to ogromne korzyści dla inwestorów. Firmy takie posiadają doświadczenie, a co za tym idzie wiedzę, pozwalającą na rozwiązywanie wszelkich problemów, powstałych w trakcie budowy. Potrafią one określić także czas trwania poszczególnych etapów prac budowlanych. Stopień wykwalifikowania poszczególnych pracowników stoi na wysokim poziomie i często jest podwyższany poprzez wszelkiego rodzaju szkolenia i kursy.

Odpowiedniej ekipy budowlanej możemy szukać na szereg sposobów, np.:

  • w porozumieniu z innymi inwestorami,
  • poprzez wizyty na placach budowy,
  • przez znajomych oraz internet.

Jesteśmy w stanie również sprawdzić cennik oraz zakres robót, wykonywanych przez daną firmę. Wcześniej należy jednak sprawdzić:

  • czy takie firmy posiadają odpowiednie udokumentowane uprawnienia,
  • znajomość technologii budowlanych,
  • narzędzia i maszyny niezbędne do przeprowadzenia robót w terenie
  • oraz wcześniej wspomniane już doświadczenie w budowaniu obiektów użytku publicznego.

Po dokonaniu wyboru ekipy budowlanej , przystępujemy do podpisania umowy. Powinna ona zawierać zakres wykonywanych prac,końcową cenę,terminy wykonania robót, terminy płatności,opis materiałów, użytych do budowy, warunki umowy z podwykonawcami oraz warunki zerwania kontraktu. Inwestor powinien być w stałym kontakcie z kierownikiem budowy.

Wykończenie wnętrz
Temat zagospodarowania wnętrza budynku mieszkalnego jest bardzo ważnym elementem, świadczącym o osobowości jego mieszkańców. Nie bez znaczenia jest tutaj słynny cytat francuskiego powieściopisarza, Honoriusza Balzaka ; „Pokaz mi swój pokój, a ja powiem ci kim jesteś”. Należy pamiętać, że elementy, znajdujące się wewnątrz mieszkania, maja wpływ na nasze zachowania i odczucia, a materiały, z których są one wykonane, posiadają własny potencjał.

Przede wszystkim należy zacząć od obrazu wymarzonej przestrzeni domowej, którą mamy w wyobraźni. To ona określa indywidualny charakter oraz często statut społeczny właściciela. Wielu klientów decyduje się na powierzenie całości tej inwestycji architektom wnętrz.

W internecie istnieje jednak szereg programów do trójwymiarowej wizualizacji projektowania wnętrza mieszkania. Ile gustów, tyle mamy przykładów za zagospodarowanie obiektu mieszkalnego. Sporą rzeszą zwolenników cieszy się wykończenie w stylu Feng Shui, która ma służyć (oprócz unikatowego wyglądu) zdrowiu i szczęściu domowników.

W tej chińskiej sztuce aranżacji wnętrz szczególny nacisk kładziony jest przede wszystkim na dostęp naturalnego światła, jaskrawe i kontrastowe zestawienie kolorów ścian oraz strzeliste wykończenia. Ponadto w mieszkaniu nie powinno znajdować się zbyt wiele pamiątek i urządzeń nieprzydatnych do codziennego użytku . Wszystkie meble w mieszkaniu muszą być umiejscowione pod odpowiednim katem i w odpowiednich miejscach. To wszystko ma za zadanie utorować drogę dla pozytywnej energii, która dzięki spełnieniu tych wskazówek, ma zagościć w danym domostwie. Do tego dochodzą również aranżacje ogrodów(dużą popularnością cieszą się style japońskie i angielskie).

nowo-wybudowane-domy

Podstawowymi problemami dla osób, urządzających wnętrze swego domu, są przede wszystkim dobór kolorystyki ścian,mebli, podłóg, glazury, a także gładzi szpachlowych, fug oraz klei montażowych. Najważniejszym jest, aby wszystkie materiały budowlane były wybierane po długim przemyśleniu tematu oraz zgodnie z gustem właściciela urządzanego obiektu. Obecny rynek oferuje szeroką gamę artykułów niezbędnych do organizacji przestrzennej pomieszczeń mieszkalnych, dlatego każdy z mieszkańców powinien urządzić swój dom wedle własnych koncepcji.

Domy z prefabrykatów

Domy budowane z tzw. prefabrykatów niosą za sobą olbrzymie korzyści. Do takich bez wątpienia można zaliczyć: oszczędność energii, krótki czas budowy, brak problemów z nadmierną wilgocią oraz atrakcyjna cena.

Wiązania dachowe oraz ściany budynku, produkowane są w fabryce, a w ciągu maksimum 3 dni dostarczane na plac budowy. Pozwala to oszczędzić czas inwestycji, ponieważ wszystkie materiały są ucięte według odpowiedniego wymiaru. Do najbardziej popularnych w tej technice należą: siding, bale drewniane, płyty wiórowe, PCV, kermazybeton, płyty wiórowo-cementowe, płyty gipsowo-kartonowe, wełna mineralna, tynk mineralny i cegła klinkierowa.

W przypadku metody kanadyjskiej, wykorzystywane są wszystkie materiały naturalnego pochodzenia. Domy takie są nie tylko energooszczędne, ale również ciepłe, mimo niewielkiej grubości ścian (około 14 cm)kontynuuje swoje rady firma BDC.

Firmy, specjalizujące się w budowie takich domów świadczą usługi, w których skład wchodzą: projekt budowlany, produkcja prefabrykatów,transport elementów na teren budowy i ich montaż oraz wykonanie elewacji.

Montaż przebiega w bardzo prosty sposób. Na płycie fundamentowej (musi być idealnie równa), montowany jest strop, więźby dachowe, pokrycie dachu oraz ściany. Ponadto montowane są rynny i rury spustowe, okna, parapety zewnętrzne,wewnętrzne, drzwi wejściowe oraz wykonywana jest elewacja budynku. Kanały do poprowadzenia instalacji elektrycznej znajdują się w ścianach.

Całość montowana jest w około 3 dni i posiada gwarancję na minimum 25 lat.

Wykończenie domu w stanie deweloperskim zajmuje nie dłużej niż 3 miesiące. Większość firm z tej branży proponuje jednak usługę „pod klucz”, z której często korzystają inwestorzy.

Wbrew obiegowym opiniom, domy z prefabrykatów posiadają wysoką odporność na mróz, wilgoć i wysokie temperatury. Ściany maja tutaj bardzo niski współczynnik przenikania ciepła (poniżej 0,15 W/m), co zapewnia oszczędność energii. Zapotrzebowanie energetycznie takiego domu wynosi około 60 kWh na rok. Z uwagi na słabe przewodnictwo ciepła (domy drewniane), straty energii są niewielkie w przeciwieństwie do tradycyjnie budowanych budynków. Mikroklimat tam panujący, wpływa na lepsze samopoczucie mieszkańców.

Warto więc zastanowić się nad wyborem tego typu technologii budowlanej, gdyż korzyści płynące z takiej inwestycji są nie do przecenienia.