Hortensja od wielu lat gości w ogrodach Polaków. Nic w tym dziwnego, ponieważ to jedna z bardziej reprezentacyjnych roślin, zachwycająca niemal wszystkich. Hortensja doskonale uzupełnia klimat każdego ogrodu i świetnie komponuje się z innymi roślinami kwitnącymi.

Hortensje ogrodowe – charakterystyka

Hortensje wyróżniają jej kuliste kwiatostany i to sprawia, że jest tak bardzo popularna oraz chętnie sadzona przez wiele osób. Sama nazwa potoczna pochodzi od nazwiska ukochanej francuskiego botanika Philiberta Commersona, który zwrócił uwagę na nią uwagę przebywając w Japonii. Jej oficjalny, łaciński, odpowiednik hydrangeam oznacza pojemnik na wodę.

Oprócz kraju kwitnącej wiśni hortensje z początku występowały na półwyspie indochińskim oraz w Korei. Dopiero pod koniec XVIII wieku trafiły do Europy i od tej pory cieszą się oko miłośników przyrody. Hortensji krzewiastej ze względu na jej specyficzne wymagania, nie można niestety hodować w każdym ogrodzie. Gdzie najbezpieczniej je posadzić?

Hortensja drzewiasta – specyfikacja i wygląd

Hortensja drzewiasta określana jest również mianem krzaczastej lub krzewiastej. Ze względu na to, że nie jest rośliną kłopotliwą i dobrze czuje się w naszym klimacie, na jej kupno decyduje się wiele osób. Hortensja krzewiasta w prawidłowych warunkach rośnie do nawet 3 metrów, prezentując się jako naprawdę okazały krzew. Pod ciężarem kwiatów pędy hortensji rozkładają się na boki i na samym początku są zielone.

Hortensja wzbudza swój zachwyt pięknymi, sercowatymi i ostro zakończonymi liśćmi. Są one pokryte delikatnym meszkiem. Roślina wyróżnia się kulistymi kwiatostanami, które zakwitają pod koniec czerwca i trzymają się do połowy września.

Wymagania hortensji drzewiastej – na co zwrócić uwagę?

Odmiana krzewiastej hortensji jest łatwa w uprawie oraz utrzymaniu, ale aby rosnąć potrzebuje dobrego podłoża. Najlepiej zachowuje się w mało nasłonecznionym miejscu, ale jednocześnie ciepłym oraz osłoniętym od wiatru. Gleba natomiast powinna być żyzna oraz delikatnie wilgotna – absolutnie nie może być mokra. Hortensja krzewiasta jest odporna na niskie temperatury, dlatego przy kopczykowaniu podstawy utrzymuje się przez cały rok. Po zimie zamarznięte pędy szybko odradzają się z korzenia.

Z racji tego, że w okresie kwitnienia pędy pod ciężarem kwiatostanów rozkładają się na boki, warto wykonać metalową lub drewnianą konstrukcję, która uchroni je przed złamaniem. Można również kupić już gotowe obręcze.

Odmiany hortensji drzewiastej

Hortensja drzewiasta występuje w kilku odmianach, różniących się od siebie przede wszystkim kolorem kwiatostanów i, w niektórych przypadkach, kształtem liści. Do najpopularniejszych odmian należą hortensje białe Annabelle oraz Everest, hortensje różowe Spirit i Candlelight, a także ciemnoróżowe lub czerwone Renby i Rehny.

W jakim ogrodzie sprawdzą się hortensje drzewiaste?

Aby móc hodować hortensje drzewiaste, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Rośliny źle będą się czuły w ogrodach mocno nasłonecznionych i suchych, a także tych znajdujących się na otwartej przestrzeni. Gatunek krzewiasty najlepiej kwitnie w cieniu oraz w glebie o kwaśnym pH. Warto również posadzić je w pobliżu muru, który będzie ją chronił przed zbyt silnym wiatrem. Jeśli natomiast jest to niemożliwe, konieczne będzie zbudowanie specjalnej osłonki lub obręczy, która utrzyma je w pionie. Jeśli chce się mieć w ogrodzie wyhodowaną hortensję drzewiastą, warto skorzystać z profesjonalnych usług ogrodniczych, które pomogą w dobraniu odpowiednich roślin i ich umiejscowieniu w ogrodzie.