Do najpopularniejszych materiałów przydatnych podczas zabaw dzieci z pewnością należy chusta animacyjna. Jest to okrągły, szeroki materiał z różnego rodzaju wzorami, który pomaga nauczycielom czy rodzicom zaangażować dzieci we wspólną zabawę. Nie ma jednego sposobu wykorzystania tej chusty i pomysłów może być tyle, ile osób. Jeśli potrzebujecie inspiracji do tego, jaką zabawę warto zaproponować dzieciom z danej grupy, zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Zabawa na rozgrzewkę

Przygotowując zabawy z chustą animacyjną, wiele zależy od tego, jaka jest to chusta. Wszystkie mają jedną wspólną cechę – są okrągłe, lecz pozostałe cechy mogą się od siebie różnić. Pierwszy przykład zabawy z taką chustą będzie dotyczył chusty, która ma w środku otwór.

chusta animacyjna

Jest to bardzo łatwa zabawa, świetna do wykorzystania na samym początku zajęć, aby zintegrować dzieci i pomóc im się zrelaksować i skupić na prostym celu. Wszyscy uczestnicy powinni trzymać po jednym uchwycie takiej chusty i stanąć tak, aby była ona całkowicie rozłożona. Następnie na jej powierzchnię należy wrzucić piłeczkę, która będzie miała odpowiednią wagę i która będzie w stanie wpaść w przez otwór w chuście. Zadaniem wszystkich uczestników jest takie poruszanie chustą, aby piłeczka nie wpadła do środka.

Kreatywne ćwiczenia

Oprócz klasycznych chust animacyjnych na rynku dostępne są również chusty stworzone do tego, aby rysować po nich flamastrami. Warto wykorzystać ten fakt i zaproponować dzieciom ozdobienie chusty według ich pomysłów.

Może to być główne zadanie lub też pierwszy etap zajęć z chustą. Być może tematyką rysunków będzie rozpoczynająca się właśnie pora roku czy też prezenty świąteczne, o których dzieci marzą. Niezależnie od tego, wspólne ozdabianie chusty jest świetnym sposobem na integrację i rozwój umiejętności dzielenia się przestrzenią oraz wspólnego znajdowania pomysłów.

Chustę można bez problemu wyprać i ozdobić ponownie, dlatego jest to wspaniały materiał na zajęcia w przedszkolu czy podstawówce.

Jaki to kolor?

Chusta animacyjna może być również świetnym źródłem utrwalania informacji i bodźcem do skupienia. Kolejna zabawa, jaką warto zaproponować z użyciem takiej chusty, polega na znalezieniu prawidłowego koloru.

Osoba prowadząca włącza muzykę i w tym czasie uczestnicy chodzą wokół leżącej na ziemi chusty. Kiedy muzyka zostaje wyłączona, prowadzący krzyczy nazwę jednego z kolorów znajdujących się na chuście i wówczas uczestnicy muszą tego koloru dotknąć.

Jest to świetna zabawa dla małych dzieci, które dopiero utrwalają wiedzę związaną z nazywaniem podstawowych elementów otaczającego świata. Dzięki skupieniu ćwiczą one koncentrację, a przy tym wspaniale się razem bawią.

Gra w skojarzenia

Barwy znajdujące się na kolorowej chuście mogą być wykorzystane również w inny, edukacyjny sposób. Osoby biorące udział w zabawie stają lub siadają wokół rozłożonej chusty i po kolei dostają piłeczkę.

Osoba, która ją otrzyma, rzuca ją w górę nad chustą i czeka, na jaki kolor piłka spadnie. Wówczas osoba ta musi podać jedną rzecz, która ma właśnie taki kolor. Zabawa ta pomaga dzieciom ćwiczyć skojarzenia, poprawną wymowę i wzbogacać słownictwo. Co ważne, osoba prowadząca powinna zapisywać podane już rzeczy, bo nie można podać dwa razy tego samego słowa. Kiedy wyrazy się wyczerpią, uczestnicy mogą razem zastanowić się, co jeszcze ma dany kolor, dzięki czemu tworzy się burza mózgów.

Rzucanie do celu

Do ciekawych chust animacyjnych należy również chusta, która jednocześnie może być wykorzystana jako tarcza dzięki temu, że zamiast tęczowych kolorów naniesiono na nią okręgi, którym przydzielono punkty.

rzucanie do celu

Dzięki uchwytom znajdującym się na brzegach chusty bez problemu można ją powiesić na haczykach lub w innym dogodnym miejscu i rozpocząć zawody. Zabawa w rzucanie woreczkami jest świetna do ćwiczenia koordynacji ruchowej dzieci i jako forma generalnej aktywności fizycznej.

Chusta animacyjna to jedna z najbardziej wszechstronnych zabawek, ponieważ można ją wykorzystać do naprawdę wielu zabaw. Co ważne, nadaje się zarówno do gier w mieszkaniu czy sali przedszkolnej, jak i na świeżym powietrzu i dlatego warto ją mieć w zanadrzu, aby zawsze można było zaproponować kreatywną zabawę.