Ciepłe koce to doskonały dodatek do domu, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Już sam widok przytulnego koca na kanapie czy fotelu wprawia w dobry nastrój i przywodzi na myśl wypoczynek. Wybór koca nie powinien być jednak przypadkowy, a wykorzystane do jego produkcji materiały mogą znacząco wpłynąć na jakość i trwałość pledów. Jakie tkaniny na koc sprawdzą się najlepiej i co, poza materiałem, ma wpływ na jakość i trwałość koca?

Koce bawełniane, wełniane, akrylowe – jaki wariant wybrać?

Wchodząc do pierwszego napotkanego sklepu z wyposażeniem domowym możemy spotkać często całe półki wypakowane różnego rodzaju kocami. Niektóre tańsze, niektóre droższe, ale wszystkie przygotowane tak by zachęcały do zakupu i były jak najprzyjemniejsze w dotyku. Sama puszystość i miękkość koca nie świadczy jednak o jego jakości czy trwałości – koce polarowe są najtańsze, a sam polar jest materiałem sprężystym i odpornym na zagniecenia.

Koc polarowy nie powinien powodować przegrzewania się, chociaż na letnie wieczory zdecydowanie warto wybrać ten o nieco cieńszym splocie. Trwałość polaru, pomimo solidnej struktury może być jednak wątpliwa w porównaniu z droższymi kocami wełnianymi czy akrylowymi, szczególnie przy regularnym użytkowaniu i częstym praniu.

śpiące dziecko w kocu

Równie często spotykanym materiałem wykorzystywanym do produkcji koców jest bawełna. Koce bawełniane lub te wykonane z mieszanki bawełny i innych włókien (np. akrylu) są wyjątkowo przyjemne w dotyku, a przy tym dość trwałe.

Bawełna jest materiałem oddychającym, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako kocyk do grzania się na kanapie czy w sypialni, a nawet w pokoju dziecka. Wybierając koc z samego akrylu można liczyć na przyjemny w dotyku i trwały materiał, ale gorszą przepuszczalność powietrza.

Zdecydowanie najwięcej zalet można znaleźć w kocach wykonanych z wełny, która doskonale pochłania wilgoć, utrzymuje ciepło, dobrze przepuszcza powietrze. Wełna jest również materiałem wyjątkowo higienicznym, choć może uczulać – przed zakupem warto zwrócić uwagę na rodzaj i pochodzenie wełny oraz upewnić się, że nie jesteśmy na nią uczuleni.

Koce wełniane łączy się współcześnie z akrylem, by nieco zmiękczyć materiał i zwiększyć trwałość koca – sama wełna może drapać i nie być najprzyjemniejsza w dotyku, co oczywiście nie przemawia na korzyść koca.

Wśród wad wełny można wymienić jej słabą trwałość na rozciąganie się i mechacenie pod wpływem wody – koc z wełny przetrwa wiele lat, ale warto dobrze o niego zadbać. Jeśli jesteś typowym zmarzluchem lub mieszkasz w dość zimnym budynku, koce z wełny z domieszką akrylu będą najlepszym wyborem.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem koca?

kocTrwałość materiału wykorzystanego do produkcji koca jest ważna i z tego względu znacznie lepszym i długoterminowym rozwiązaniem są koce wełniane. Ważne jednak, by niezależnie od wybranego wariantu zwrócić uwagę na gramaturę, grubość splotu czy wykończenie koca. Nawet te z bawełny, polaru czy akrylu będą się niszczyły, jeśli nie będą zakończone grubym przeszyciem czy frędzlami, a koce z cienkim splotem zawsze będą mniej odporne na uszkodzenia i pranie niż koce grubsze i cieplejsze.

Wybierając koc z materiałów mniej odpornych na uszkodzenia (np. czystej wełny) warto sprawdzić zalecenia producenta w zakresie dobrego obchodzenia się z kocem – niektóre mogą nadawać się wyłącznie do specjalistycznego prania, bo wrzucenie ich do tradycyjnej pralki zakończy się mechaceniem i utratą zbitej struktury koca, a więc i większym ryzykiem przetarć, dziur czy nieprzyjemnych w dotyku, gryzących nitek.

Jakość koca na pierwszym miejscu – wybieramy najlepsze pledy

Właściwie każdy z wymienionych materiałów stosowanych do produkcji koców może być dobry i sprawdzić się w Twoim domu. Trudno jednak oczekiwać, by koc z polaru za kilkanaście złotych w markecie był takiej samej jakości, jak droższy koc z wełny, bawełny, czy akrylu. Nawet w obrębie tego samego gatunku materiału mogą pojawić się różnice w jakości i to na nią warto zwrócić największą uwagę podczas zakupów.

Wybieraj sprawdzonych producentów, a jeśli masz możliwość dotknięcia materiału w sklepie, przepuść go przez ręce i sprawdź czy po lekkim naciągnięciu materiał nie wygląda, jakby przeżył już wiele.