Papier to bardzo ważny materiał, z którego produkowane jest wiele różnych rzeczy. Produkuje się z niego papier do pisania, drukowania, dekoracje, etykiety, opakowania, ale może również być wykorzystywany jako materiał ochronny, jeśli zostanie wzbogacony o dodatkowe właściwości.
Papier silikonowany to właśnie taki materiał, który może pełnić funkcję ochronną, ale dzięki swojej uniwersalności i wielu ciekawym właściwością znajduje bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu oraz życia codziennego.
Często wykorzystujemy papier silikonowany np. w kuchni będąc tego zupełnie nieświadomymi. Jednak czym dokładnie jest papier silikonowany? W jaki sposób się go wytwarza? Z jakich materiałów jest produkowany? Do czego się go wykorzystuje?
Czym jest papier silikonowany?
To czym jest papier, każdy wie, jednak materiał ten oprócz swojej czystej postaci może występować również w innych formach. Jedną z nich jest właśnie papier silikonowany, który jest materiałem ochronnym, a to za sprawą ciekawych właściwości, jakie posiada. Oprócz tego, że papier silikonowany jest bardzo mocy, trwały, odporny na rozerwanie oraz na wysoką i niską temperaturę, to jest to także tzw. materiał antyadhezyjny.
Tą nazwą określa się wszelkiego rodzaju materiały, które posiadają właściwości nieprzywierające. W praktyce oznacza to, że do papieru silikonowanego nie przywierają żadne zanieczyszczenia, tłuszcze, kleje i inne tego typu substancje. Z tego powodu papier ten bardzo często wykorzystywany jest np. do zabezpieczenia elementów klejących np. w przypadku taśmy dwustronnej, papierów samoprzylepnych, naklejek, plastrów opatrunkowych i innych tego typu produktów.
Papier silikonowany można znaleźć w sprzedaży najczęściej jako papier silikonowany w rolce o szerokości od 15 mm do 1600 mm lub arkusza o określonych wymiarach. Gramatura tego typu papierów zaczyna się już od 35 g/m2. Papier jednostronnie silikonowany sprawdzi się lepiej tam, gdzie jedna jego strona ma być warstwą nieprzywierającą, natomiast druga strona ma pełnić funkcję dekoracyjną lub reklamową.
Papiery dwustronnie silikonowane stosowane są tam, gdzie nieprzywierająca powłoka niezbędna jest z dwóch stron. Papiery silikonowane występują w kilku różnych rodzajach Kraft, Clay Coated (CC), Glassine oraz PE. Każdy z nich ma trochę inne właściwości i w innych sposób jest produkowany, ale każdy z nich może mieć różne kolory.
Przed dopuszczeniem do sprzedaży papier tego typu przechodzi wiele różnych testów i kontroli jakościowych, które pozwalają określić czy spełnia on wszelkie normy bezpieczeństwa. Papier silikonowy musi spełniać normę ISO 9001, która gwarantuje, że jest to materiał w pełni bezpieczny. Jeśli wyniki tych testów będą pozytywne, to papier trafi na rynek.
Jak się wytwarza papier silikonowany?
Produkowanie papieru silikonowanego nie jest zbyt skomplikowanym procesem i w większości przypadków zbliżone jest do produkcji innych rodzajów papieru. Różnicą w tym przypadku jest to, że papier powlekany jest dodatkowo warstwą nieprzywierającą poprzez proces silikonowania. Papier tego typu może być silikonowany jedno lub dwustronnie w zależności od potrzeb i zastosowań.
W tym celu wykorzystuje się silikony, czyli syntetyczne polimery krzemoorganiczne, które wytwarza się na bazie naturalnych surowców (piasku), ale efektem tego są niewystępujące w przyrodzie związki chemiczne. Utworzona za ich pomocą powłoka jest bardzo gładka, mocna i pełni rolę warstwy ochronnej i nieprzywierającej.
Do czego wykorzystywany jest papier silikonowany?
Zastosowanie papieru silikonowanego w rolce jest bardzo szerokie, a to z powodu jego uniwersalności i właściwości, jakie posiada. Wykorzystuje się go do produkcji różnego rodzaju kopert ochronnych. W branży drukarskiej pełni rolę materiału pomocniczego i wykorzystywany jest również podczas produkcji naklejek oraz innych samoprzylepnych materiałów drukarskich. Jest idealnym zabezpieczeniem wszelkiego rodzaju elementów klejących np. plastrów opatrunkowych, bandaży samoprzylepnych, podpasek itp.
Może być także wykorzystywany jako przekładka zapobiegająca sklejaniu się produktów. Dodatkowo papier silikonowany wykorzystujemy także na co dzień w kuchni, w formie papieru do pieczenia, który zapobiega przed przywieraniem i przypalaniem dań podczas pieczenia i jednocześnie jest odporny na wysoką temperaturę panującą we wnętrzu piekarnika podczas pieczenia.