Oprócz odzieży ważne jest, aby mieć odpowiednią matę do jogi, aby jak najlepiej wykorzystać sesję. Im dłużej ćwiczymy jogę, tym łatwiej będzie wybrać matę, która najlepiej pasuje do naszego ciała i potrzeb. Maty do jogi różnią się jakością i rozmiarem, więc nie ma jednej, idealnej maty dla każdego.

Weź pod uwagę grubość maty do jogi

Oczywiście ważne jest, aby wybrać matę, która nie jest zbyt cienka, aby chronić nasze nogi, kolana, palce u rąk i nóg przed bolesnymi uderzeniami o twardą podłogę podczas treningu. Joga ma jednak swoje własne wymagania.

Praktykujący jogę twierdzą, że maty do jogi, które są zbyt grube, utrudniają odczuwanie silnego połączenia z podłogą, co sprawia, że ​​chwiejemy się w pozach takich jak Drzewo.

Powinniśmy zastanowić się, ile mamy miejsca na naszą matę do jogi, jak bardzo powinna być przenośna i czy wygoda jest ważniejsza niż połączenie z podłogą lub odwrotnie. Oczywiście, jeśli mamy minimalną przestrzeń do przechowywania, musimy wybrać cieńszą matę.

Musimy określić swoje osobiste preferencje, wybierając grubość maty do jogi. Jedna grubość nie jest idealna dla wszystkich, więc do wyboru jest ich kilka.

Wybierz odpowiedni materiał

Konieczne jest określenie materiału, z którego wykonana jest mata do jogi, ponieważ to dyktuje jej fakturę, przyczepność, przyjazność dla środowiska i trwałość. Większość mat do jogi wykonana jest z PVC, popularnego pod nazwą winyl lub gumy kauczukowej, która jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska. W przypadku materiałów przyjaznych dla środowiska niektóre z nich składają się z gumy pochodzącej z recyklingu, juty i bawełny organicznej.

W związku z tym powinniśmy również znać nasze osobiste preferencje. Jeśli jesteśmy uczuleni na lateks, unikajmy mat do jogi wykonanych z naturalnej gumy.

Tekstura maty do jogi

Faktura maty do jogi określa jaką zapewni nam ona przyczepność. Podczas wykonywania pozycji jogi tekstura maty wpływa na to czy będziemy ślizgać się i zsuwać. Właściwa tekstura zapewnia fizyczną barierę przed ześlizgiwaniem się. Ponieważ faktura wpływa na to, jak mata do jogi jest odczuwana przez nasze ciało, ma to również wpływ na ogólny komfort.

Jeżeli mamy wrażliwą skórę, bardziej szorstka mata do jogi może się u nas nie sprawdzić. Tekstura mat do jogi może być albo wzorami wypukłymi, albo materiałowymi. Na przykład maty z juty mają organiczną szorstkość, podczas gdy maty z PCV są bardziej miękkie, mimo że mają delikatną teksturę. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją różnorodne tekstury, które pasują innym osobom, od całkowicie gładkiej do wręcz szorstkiej.

Jeśli jesteśmy początkujący i mamy tendencję do ślizgania się, nie kupujmy maty z PVC. Dodatkowe tarcie jakie zapewniają inne materiały, takie jak guma, juta lub bawełna, są tym, co powinniśmy wybrać.

Trwałość mat do jogi

Jednym z najważniejszych czynników, na który należy zwrócić uwagę w macie do jogi, jest jej jakość. Powinna ona wytrzymać treningi z nami przez kilka lat, pomimo regularnego używania.

Warto zainwestować w wysokiej jakości matę do jogi, która może być droższa. Zazwyczaj takie modele będę nam służyć dłużej. Ekologiczne maty są zazwyczaj najdroższe.

Istnieje wiele tanich mat PCV, ale mogą się one kruszyć i łuszczyć na krawędziach, a także bardziej zużywać się w niektórych obszarach z powodu nacisku dłoni i stóp.