Snowboard to niezwykle popularny w ostatnich latach sport zimowy, którego podejmuje się coraz szersze grono wielbicieli nart a także tych, którzy na narty nigdy się nie zdecydowali. Bez względu na to czy ma się z nartami doświadczenie czy też nie, dobór odpowiedniej deski i wiązań snowboardowych nie jest procesem identycznym do wyborów podejmowanych przy wyborze nart, dlatego też zawsze warto zapoznać się przed zakupem z podstawowymi zasadami doboru sprzętu snowboardowego. Zebrane poniżej wskazówki mogą okazać się przydatne zarówno początkującym, jak i tym którzy mają już za sobą pierwsze kroki na desce i chcą wejść na wyższy poziom zaawansowania w sporcie. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę w momencie wyboru deski i wiązań snowboardowych?
Deska snowboardowa – jak wybrać odpowiednią?
Podstawowymi parametrami istotnymi podczas wyboru pierwszej deski snowboardowej są wzrost, waga oraz wielkość stopy osoby, która będzie na desce jeździła, a także preferowany przez nią styl jazdy. Początkującym poleca się zwykle deski miękkie, które są znacznie łatwiejsze w prowadzeniu, choć sam stopień twardości deski nie przesądza jeszcze o łatwości jej prowadzenia. Ze względu na bardzo rozbudowany wachlarz możliwych technik jazdy na snowboardzie, na rynku łatwo dziś spotkać deski uniwersalne jak i deski przystosowane do bardzo konkretnego stylu jazdy. Te z kategorii All Mountain będą więc idealne zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych, a ich twardość odpowiada potrzebom obu grup. Deski z kategorii Freestyle to domena wielbicieli szybkiej jazdy – znajdziemy wśród nich zarówno deski miękkie, jak i twarde, ale nawet te miękkie nie koniecznie będą dobrym wyborem dla osoby stającej na desce po raz pierwszy.
Ogromny wpływ na jazdę ma tutaj też kształt deski snowboardowej. Twin Tip to deska symetryczna, której środek ciężkości znajduje się centralnie na środku deski. Sprzęt tego typu można spotkać między innymi w kategorii freestyle i zaproponować zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym snowboardzistom.
Deski do freeride charakteryzują się środkiem ciężkości przesuniętym w tył (Directional), natomiast deski przygotowane dla osób o dużych stopach to po prostu modele „wide”. Przy wyborze zwróć też uwagę na materiał, z jakiego została wykonana deska oraz rodzaj zastosowanego ślizgu. Pamiętaj, że deski od renomowanych producentów służą znacznie lepiej i dłużej, niż deski niemarkowe.
Wiązania snowboardowe – co warto o nich wiedzieć?
Znaczący wpływ na bezpieczeństwo i wygodę jazdy na desce ma nie sama deska, ale odpowiednio dopasowane do niej wiązania. To właśnie dzięki wiązaniom możliwe jest wykonywanie przeróżnych akrobacji na desce, ale też swobodne prowadzenie jej po śniegu podczas nauki zjazdów. Z tego też powodu jednym z pierwszych parametrów na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze wiązań jest preferowany styl jazdy i poziom umiejętności na desce.
Standardowo wiązania snowboardowe dzieli się na wiązania typu strap-in, step in, hybrydowe oraz platformowe. Najpopularniejsze są obecnie systemy step-in, które umożliwiają łatwe wypinanie i wpinanie butów podczas jazdy, a więc doskonale spisują się podczas przeróżnych akrobacji czy w razie konieczności wypięcia buta po przewróceniu się.
Jeśli chodzi o ich parametry, bardzo ważną kwestią będzie tu flex, który powinien być jak najbardziej zbliżony do twardości deski. Deski twarde to i twarde wiązania. Początkującym poleca się zwykle flex na poziomie 3 lub 4. Przy wyborze wiązań warto zwrócić też uwagę na szerokości wiązań oraz kąt nachylenia – szerokość warto dopasować na podstawie dostępnych tabeli stosunku wzrostu do wysokości, natomiast kąt nachylenia ustawić na +/- 15, dopasowując go z czasem do własnych preferencji.
Podczas wyboru wiązań snowboardowych istotna może okazać się także marka deski. Przykładowo, deski Burtona posiadają zupełnie inny rozmiar insertów, przez co nie wszystkie systemy wiązań dostępne na rynku są z nimi kompatybilne. Znacznie bezpieczniej jest wybierać markowe i sprawdzone wiązania, które dopasują się do deski i umiejętności snowboardzisty idealnie – nawet deska z górnej półki cenowej nie będzie dobra, jeśli nie dopasujemy jej do własnych potrzeb!