Jak wygląda Godło Polski?

Godło Polski przedstawia białego orła na czerwonym tle herbu. Orzeł ten nosi złotą koronę. Oryginalna i pełna nazwa Godła to Herb/Godło Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszą wersją Godła Polskiego było to za czasów Piastów. Pierwowzór Godła Polskiego znacznie różnił się od teraźniejszego. Herb ten miał nieco inny kształt, jednak tło także posiadało kolor czerwony. Orzeł Biały posiadał natomiast więcej złotych elementów. Na przykład, na skrzydłach widniały dwie złote linie, korona oraz pierścień na ogonie. Godło Polski jest bardzo reprezentatywne i proste. Dla wielu, zwłaszcza w czasie wojny, Herb ten był powodem do dumy, pomimo zakazu publicznego pokazywania go.

Godło Polski – skąd się wzięło i od ilu lat funkcjonuje?

Pierwsze prototypy naszego Godła datuje się już na wieki X oraz XI. Takie przypuszczenia powstały, ponieważ na monetach z tamtego okresu na awersie widniał ptak przypominający orła. Obecnie jednak owe przypuszczenia są kwestionowane. W późniejszych czasach, za panowania Piastów, wiele przedmiotów oraz zabytków oznaczonych jest właśnie ówczesnym Godłem Polski. Można było je również spotkać na wielu pieczęciach na początkach XIII wieku. Później godło pojawiało się także na pieczęciach książąt kujawskich oraz książąt wielkopolskich. Wzór Godła przetrwał stulecia, co mogło wskazywać na to, że jest ono herbem dynastii.

godlo

Jaką pełni funkcję?

Godło Polski pełni funkcję przede wszystkim reprezentatywną. W dzisiejszych czasach, gdy nie żyjemy w stanie wojny, Godło może być wywieszone we wszystkich placówkach i instytucjach. Są to na przykład szkoły, przychodnie, biblioteki i inne podobne miejsca. Godło Polski jest także swoistą pamiątką historyczną naszego kraju. Godło było wiele razy zmieniane i modyfikowane, więc tym bardziej ma wartość historyczną. Natomiast w czasach wojny i okupacji pełniło ono funkcję przede wszystkim podtrzymywania w Polakach nadziei.

Gdzie powinno wisieć Godło Polski?

Godło Polski, jako znak i dowód naszej Polskości, powinno wisieć we wszystkich miejscach publicznych. Godło Polski od najmłodszych lat możemy spotkać w przedszkolach, szkołach, później na uczelniach, w przychodniach lekarskich, w urzędach pracy i tym podobnych. Godło jest podstawowym znakiem naszego kraju i powinno być wywieszane i prezentowane wszędzie. Ostatnimi czasy istnieje pewnego rodzaju ‘’moda na patriotyzm’’, więc obecnie Godło Polski możemy także spotkać na koszulkach, plecakach oraz innych różnych częściach odzieży.

Gdzie możemy je zakupić?

Godło Polski możemy kupić przede wszystkim przez Internet. Istnieje wiele różnych stron z godłami na przykład do szkół, czy nowo powstałych placówek służących do użytku publicznego gdzie możemy zakupić je zbiorczo. Po Godło Polski możemy także wybrać się do sklepu z podobnymi artykułami o tematyce patriotycznej. Takie sklepy można znaleźć w większych miastach. Są także różne rodzaje godeł, więc możemy wybrać to, które będzie odpowiednie dla nas.