Kiedy decydujemy się na wakacje lub nocleg w nieznanym miejscu, musimy też podjąć decyzję do jakiego obiektu się udać i który z nich najlepiej spełni nasze wymagania. Do wyboru mamy, hotele, motele, pensjonaty, czy też apartamenty. W każdym mieście możemy znaleźć wszystkie z tych wymienionych obiektów, które  wbrew pozorom bardzo się od siebie różnią. Warto więc zainteresować się tym, na czym polega ta różnica pomiędzy obiektami i jak dobrać odpowiednie miejsce do potrzeb naszych i naszej rodziny?

Czym jest hotel?

Pokoje hotelowe są najpopularniejszą metodą na nocleg. Różne hotele mogą różnić się wielkością, wyposażeniem, dostępem do prywatnej łazienki lub jego brakiem oraz oczywiście liczbą miejsc do spania.

Hotel charakteryzuje zazwyczaj podwyższony standard.

Nie bez znaczenia są także liczby gwiazdek przydzielonych hotelom. Każda z nich odpowiada standardom, które powinny spełniać dane pokoje. Liczba gwiazdek, które otrzymał określony hotel wiąże się również z tym co powinno znaleźć się w środku pokoju wynajętego na nocleg. Warto wiedzieć, że na całym świecie oznaczenie to może znacząco różnić się od siebie, a warunki w hotelu mogą być znacząco zaniżone lub zawyżone niż wskazuje na to liczba gwiazdek. Oznaczenie to oznacza kolejno:

  1. jedna gwiazdka (najskromniejszy pokój, posiada łóżka, szafę, szafkę nocną i umywalkę, ale łazienka może być zlokalizowana poza pokojem),
  2. dwie gwiazdki ( pokój z łazienką, wyposażony w telewizor, w cenie pokoju jest śniadanie, pokoje są zamykane na klucz, a hotel ma dostęp do niewielkiej restauracji)
  3. trzy gwiazdki (prywatna łazienka, telewizor, czasem klimatyzacja, room service, czyli codziennie sprzątane, wyciszone pokoje, drzwi najczęściej są już zamykane na kartę, dostęp do restauracji, dodatkowe atrakcje, jak siłownia czy kręgielnia, hotel ma nowoczesny wygląd),
  4. cztery gwiazdki (bar, basen, SPA lub inne dodatkowe atrakcje, internet w pokoju, lokalizacja w centrum, wysoka jakość obsługi itd.)
  5. pięć gwiazdek (nowoczesne zabezpieczenia, atrakcyjna lokalizacja, przestronne pokoje).

Hotele posiadają również restauracje hotelowe, które często serwują profesjonalną kuchnię na wysokim poziomie tworzoną pod czujnym okiem szefa kuchni.

Ciekawostką jest to, że istnieje także hotel siedmiogwiazdkowy, a mianowicie Burj Al Arab w Dubaju.

Wynajem apartamentu

Czasem jednak dobrym pomysłem jest zamienienie hotelu na apartament.
Wyjazd całą rodziną, lub większą ilością osób w firmie, bądź znajomych jest korzystniejszy ekonomicznie jeśli zdecydujemy się na tego typu nocleg. W apartamencie mamy do dyspozycji nie tylko pokój oraz łazienkę, ale także  jest tam sypialnia/sypialnie, salon, a także doskonale wyposażona kuchnia. W przypadku gdy chcemy mieć odrobinę prywatności to właśnie apartamenty będą najlepszym rozwiązaniem.  Apartament to w pewnym sensie jakby drugie mieszkanie, w którym i dzieci mają miejsce do zabawy, a rodzice do odpoczynku. Dostęp do sprzętów, takich jak pralka i żelazko, pozwala na zabranie mniejszej ilości ubrań i samodzielne dbanie o swoje rzeczy. Ponadto dostępne sprzęty kuchenne takie jak lodówka, kuchenka itd. sprawiają, że sami wedle swoich upodobań przygotować sobie i rodzinie posiłki.

Czym jest pensjonat?

Pensjonat to  turystyczny obiekt hotelarski posiadający co najmniej 7 pokoi i świadczący dla swoich klientów całodzienne wyżywienie.

W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się 5 kategorii pensjonatów, gdzie najwyższa ma 5 gwiazdek, a najniższa – 1 gwiazdkę – podobnie jak w hotelach. Ponadto jest to często miejsce wybierane na nocleg w takich miejscach, jak góry, czy inne turystyczne atrakcje, z racji domowych warunków i komfortowej atmosfery pensjonatów.

Podsumowując, w zależności od charakteru wyjazdu, ilości osób, standardu w jakim chcemy spędzić urlop bądź wakacje mamy do wyboru kilka opcji noclegu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na hotel, pensjonat, czy apartament, lub cokolwiek innego, warto odpowiednio wcześniej przemyśleć swój wybór, a także fundusze jakimi dysponujemy i  z kim podróżujemy. Dzięki temu na miejscu z pewnością będziemy cieszyć się z tego, co wybraliśmy, a nasz portfel nie będzie nadszarpnięty.


Jeśli chodzi o hotel to na stronie www.hoteljasek.com.pl znajdziecie obiekt który może Was zainteresować.