Elektryczne zamki na kartę zyskują sobie rosnącą popularność, szczególnie w nowoczesnych obiektach użytku komercyjnego, powoli wypierając klasyczne zamki na klucz. Jak działają elektryczne zamki na kartę? W jaki sposób są zasilane? Jakie są ich rodzaje i dlaczego warto rozważyć zamontowanie elektrycznego zamka na kartę?
Jakie są rodzaje zamków elektrycznych?
Zamki biometryczne
Ten rodzaj zamka reaguje na odcisk palca użytkownika, zakodowany na karcie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest całkowite zabezpieczenie pomieszczeń przed dostępem osób niepożądanych. Zamki biometryczne doskonale nadają się do użytku komercyjnego, jako że w pamięci jednego zamka może pomieścić się nawet do 100 różnych odcisków.
Zamki na smartfon
W tym przypadku mamy do czynienia z zamkiem sterowanym za pośrednictwem aplikacji mobilnej, wymagającej łączności z Bluetooth lub z WI-Fi. Dzięki temu rozwiązaniu obsługa zamka jest bardzo szybka i umożliwia zdalną kontrolę dostępu do pomieszczenia.
Zamki na kartę
Wykorzystywanie dedykowanych chipów lub kart pozwala na znaczne podniesienie poziomu bezpieczeństwa na terenie obiektu użytku komercyjnego. Jest tak dlatego, że po uruchomieniu zamka masz zaledwie kilka sekund, aby móc wejść – po tym czasie zamek ulega ponownemu zablokowaniu.
Także w przypadku nagłych zdarzeń, zamek elektryczny jest dużo lepszym rozwiązaniem – jest tak dlatego, że klientom użycza się indywidualnych kart, spośród których każda pasuje wyłącznie do jednego zamka, zaś członkowie personelu są w posiadaniu karty zapewniającej automatyczny dostęp do wszystkich pokoi. Umożliwia to szybki dostęp do pomieszczenia w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
W jaki sposób zasilane są zamki na kartę?
Podobnie jak inne przedmioty elektroniczne, potrzebują one dostępu do prądu. Dlatego też montaż zamków elektrycznych warto uwzględnić już na etapie projektowania budynku, tak by umieścić w pobliżu drzwi źródło zasilania. Do alternatywnych rozwiązań można zaliczyć również zasilanie zamków elektrycznych bateriami, a także podłączenie ich do awaryjnego akumulatora, dzięki któremu możliwe będzie korzystanie z zamka nawet w razie awarii dostępu do energii elektrycznej.
Dlaczego warto zamontować zamek elektryczny?
- Na cały czas pobytu w hotelu można przypisać określoną kartę do konkretnej osoby, a po jej wyjeździe wykorzystać ją ponownie i przypiąć na nią dane kolejnego gościa.
- Karta pozwala na oszczędność prądu, dlatego że możliwe jest dzięki niej odłączenie zasilania elektrycznego w całym pokoju na czas nieobecności.
- W razie utraty karty można natychmiast zakodować kolejną, przy jednoczesnym blokowaniu karty utraconej.
- Właściwe korzystanie z karty daje pewność, że do pomieszczenia nie wpadnie osoba niepowołana.
- Korzystanie z karty pomaga podnosić prestiż obiektu, nadając mu bardzo nowoczesnego charakteru.
- Karta do zamka elektrycznego jest wyjątkowo estetycznym przedmiotem, na którym możesz z powodzeniem reklamować swoje przedsiębiorstwo.
- Karty doskonale radzą sobie z intensywną eksploatacją, dzięki czemu mogą służyć wyjątkowo długo.
- Dzięki skorzystaniu z karty do zamka elektrycznego możliwe jest szybkie rozliczenie płatności za pobyt dzięki przypisaniu rachunku konkretnej osobie.
- Jako właściciel obiektu masz pełną kontrolę nad tym, kto i kiedy wchodzi do lokalu.
- Karta pomaga w skutecznym zarządzaniu obiektem – umożliwia wstęp jedynie do wyznaczonych pomieszczeń, ułatwiając pracę personelu i przepływ gości.
- Z obsługą zamka mogą z powodzeniem poradzić sobie osoby starsze, nie obcujące na co dzień z technologią.
Zamki elektryczne na kartę – podsumowanie
Elektryczne zamki otwierane za pomocą karty są przyszłością pozwalającą na wdrożenie nowych standardów estetyki i bezpieczeństwa. Oprócz zamków zabezpieczanych kartą wyróżniamy także zamki biometryczne i obsługiwane za pomocą smartfona. Ich liczne zalety, jakie przedstawiamy w powyższym artykule, z pewnością będą zachęcały coraz większą liczbę właścicieli obiektów komercyjnych do zainstalowania zamków elektrycznych w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa, konkurencyjności i renomy na rynku.