Majestatyczna i zachwycająca przyroda od lat artystom dostarcza natchnienia, a innym pozwala na oderwanie się od szybkiego, miejskiego pędu. Parki Krajobrazowe Dolnego Śląska to idealna ucieczka do natury i bliskości zwierząt. Oaza spokoju oraz kojącej przyrody to choćby Dolina Bobru.
Ile jest parków krajobrazowych na Dolnym Śląsku?
Nasz kraj jest bardzo rozbudowany pod kątem przyrody. Każdy region obfituje w różnorodność flory, fauny i ukształtowania terenu. Ta wielość oznacza morze, góry niskie i wyższe, jeziora, lasy czy puszcze oraz co ważne, nie wszystkie z nich to parki narodowe. Niemniej, są równie piękne i warte odwiedzenia. Dolny Śląsk to jeden z tych regionów, które cieszą turystów zachwycającą naturą w trzynastu Parkach Krajobrazowych, w tym rejonie, gdzie znajduje się Dolina Bobru. Noclegi tutaj oznaczają błogi i spokojny sen.
Czym charakteryzują się parki krajobrazowe?
Park krajobrazowy to miejsce szczególnie chronione z powodu walorów historycznych, przyrodniczych, kulturowych, ale także krajobrazowych. Tego typu obszar ma nie tylko zachować środowisko, ale też popularyzować ochronę przyrody. Wszystko to w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między takim miejscem, a parkiem narodowym. Otóż ten drugi musi mieć co najmniej 1000 ha, turyści mogą chodzić tylko po wyznaczonych szlakach, a do tego działalność i ingerencja człowieka jest zabroniona. W tym pierwszym jest większa swobodna chodzenia lub korzystania z natury, ale do momentu nieszkodzenia jej, człowiek działa tutaj w ograniczony sposób oraz jego powierzchnia jest mniejsza.
Na obu terenach nie można palić ogniska czy biwakować w dowolnym miejscu, są do tego wyznaczone punkty. Dodatkowo warto sprawdzać przepisy dotyczące rowerów, ponieważ niektóre parki krajobrazowe pozwalają na nie, a inne zabraniają, zakazane całkowicie są pojazdy mechaniczne.
Które parki są najciekawsze i najładniejsze na Dolnym Śląsku?
Wiele osób zastanawia się, które parki krajobrazowe warto odwiedzić, które są najpiękniejsze czy najbardziej godne uwagi. Trudno tu o jedną i uniwersalną odpowiedź, gdyż każdy z nas lubi inne widoki czy pasjonuje się odmiennymi elementami przyrody.
Warto zatem wcześniej zapoznać się z charakterystyką każdego z nich i wybrać te najbardziej interesujące. Inną opcja jest przyjechać do tej części Polski i odwiedzić je wszystkie, szczególnie zachęca do tego Dolina Bobru.
Szczególnie wyjątkowy jest Park Krajobrazowy Gór Sowich. Niesamowite góry i widoki, idealne miejsce na wędrówki w otoczeniu nie za wysokich wzniesień i do obserwowania wschodów słońca. Wystarczy wziąć głęboki oddech, aby poczuć czyste i leśne powietrze.
Inną propozycją jest Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy, czyli opcja dla miłośników bardziej wodnego wypoczynku. Obejmuje dolinę rzeki Bystrzyca i Jezioro Mietkowskie, gdzie można pływać na łódkach, kajakach, odpoczywać na plaży, a jednocześnie, przy odrobinie szczęścia, wypatrzyć bobra.
Śnieżnicki Park Narodowy to opcja dla miłośników zabawy narciarskiej. Bardzo popularny masyw Śnieżka, gdzie działają trasy i wyciągi narciarskie. To zimą, a latem warto wypatrywać takich ssaków jak kozica północna czy muflon śródziemnomorski.
Co można zobaczyć podczas wycieczek?
Dolny Śląsk to region bardzo bogaty w różnorodną florę i faunę. Można tu zobaczyć wiele wyjątkowych zwierząt, zaczynając od jeleni, saren, bobrów, wiewiórek czy dzików, a także bardziej górskich stworzeń, jak wyżej wspomniany muflon czy kozice, do tego borsuki i łasice. Co ciekawe, jest to miejsce, gdzie żyje wiele gatunków nietoperzy, lecz czasem trudno je znaleźć. Warto zaopatrzyć się w lornetkę, ponieważ tak jak w tych wyższych partiach terenu, tak też niżej w okolicach zbiorników wodnych można zaobserwować bardzo ciekawe ptaki, np. perkozy, kormorany, głuszce i cietrzewie.
Inne atrakcje to różnorodność przyrodnicza, w tym rejonie są zarówno piękne góry, jak też rzeki i jeziora. Szczyt Śnieżka czy Waligóra, Góry Sowie, Sudety Wałbrzyskie, Góry Stołowe, do tego rzeki: Barycza, Bystrzyca, Jezierzyca i Dolina Bobru. Noclegi w tym regionie to niezapomniana przygoda.
Dolny Śląsk to region, gdzie zdecydowanie warto wybrać się na weekend, a jeszcze lepiej spędzić tu kilkanaście dni w otoczeniu natury.