Praca w biurze, czy to w domu może być uciążliwa dla całego ciała. Po 8 godzinach pracy dziennie przy biurku na pewno odczują to Twoje plecy, kręgosłup, szyja i ramiona. Utrzymanie prawidłowej postawy jest konieczne, jeśli chcesz czuć się dobrze na dłuższą metę i nie masz potrzeby odwiedzania fizjoterapeuty co kilka tygodni. Jak prawidłowo usiąść przy biurku? Czy ergonomiczne krzesło biurowe rzeczywiście robi dużą różnicę i jak wybrać właściwe?

Jak wybrać ergonomiczne krzesło biurowe?

Do wyboru są różne rodzaje ergonomicznych krzeseł biurowych i żadne z nich nie jest najlepsze– wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji, ilości pracy, którą wykonujesz i z czym czujesz się komfortowo. Jest jednak kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze ergonomicznego krzesła biurowego do miejsca pracy – czy to w domu, czy w biurze, powinno być dopasowane do Twoich potrzeb, kompatybilne z wysokością i ustawieniem Twojego biurka, abyś mógł wygodnie usiąść bez garbienia się.

Jeśli chodzi o kluczowe cechy krzeseł ergonomicznych, warto zwrócić uwagę na:

  • regulowaną wysokość siedziska,
  • szerokość i głębokość siedziska,
  • podparcie lędźwi,
  • oparcie jako całość,
  • podłokietniki i opcjonalnie podpórka pod kark.

Ogólnie rzecz biorąc, im więcej regulacji możesz wykonać, tym lepiej – krzesło powinno umożliwiać dopasowanie do ciała i postawy oraz zapewniać wsparcie bez wpychania Cię w dziwną, niewygodną pozycję. Jeśli jednak nie jesteś przyzwyczajony do siedzenia prosto i korzystania z ergonomicznych krzeseł, pierwszy dzień lub dwa w pracy mogą sprawić, że poczujesz się dziwnie, jakby krzesło nie było w rzeczywistości wygodne. Kiedy Twoje ciało przyzwyczai się do nowej, właściwej postawy, wszystko powinno być w porządku.

krzesło biurowe do domu

Prawidłowe ustawienie ergonomicznego krzesła biurowego

Sposób wykonania i ustawienia krzesła to jedno, ale kluczową częścią całej ergonomicznej konfiguracji jest możliwość dostosowania różnych części krzesła do własnego ciała i potrzeb. Jeśli chodzi o regulacje, przy dobrym ergonomicznym krześle biurowym powinieneś być w stanie wyregulować wysokość siedziska tak, aby stopy spoczywały płasko na ziemi lub, zazwyczaj, jeśli biurko jest zbyt wysokie, na dedykowanym podnóżku. Powinieneś być również w stanie wyregulować podparcie lędźwiowe, zarówno na wysokość, jak i na głębokość, tak aby prawidłowo pasowało do naturalnej krzywizny kręgosłupa. W przypadku niektórych ergonomicznych krzeseł podparcie lędźwiowe jest wbudowane w oparcie, które ma również regulowaną wysokość i kąt nachylenia – dla wielu osób to wystarczy, choć w przypadku niektórych krzeseł może być konieczne wyposażenie go w dodatkową poduszkę lędźwiową.

Kolejne wykończenia, które odgrywają ważną rolę w ogólnej ergonomicznej konfiguracji, to podłokietniki. Pracując w biurze, zwykle trzymamy ręce oparte na klawiaturze i myszce, luźno zwisające na łokciach, podczas gdy w rzeczywistości powinny być całkowicie podparte podłokietnikami. Powinny być regulowane, zwłaszcza na wysokość, abyś mógł oprzeć łokcie podczas pisania.

Jak wygodne krzesło biurowe wpływa na Twoją postawę, komfort i zdrowie?

Krzesło ergonomiczne może nie tylko zapobiegać napięciom pleców i karku, które powodują bóle pleców, ale może również zmniejszyć ból, który odczuwasz, gdy do tej pory siedziałeś na źle dobranym krześle. Dlatego nigdy nie jest za późno na zmianę i dostosowanie przestrzeni roboczej – nawet najmniejsze zmiany na lepsze mogą Ci pomóc. Wybierając kolejne krzesło biurowe ergonomiczne (lub kupując je do biura przez szefa), wypróbuj różne opcje i zastanów się, która z nich jest dla Ciebie najlepsza. Komfort i zdrowie powinny być zawsze na pierwszym miejscu.