W dzisiejszych czasach wiele mówi się o tym, jak ważny jest harmonijny rozwój dziecka, a także o nauce poprzez zabawę. Już w latach sześćdziesiątych badania jasno wskazywały na to, że dzieci, które poświęcały wiele czasu na zabawę osiągały w późniejszych latach lepsze wyniki w szkole, szybciej przychodziło im nauczenie się nowego otoczenia, były zdrowsze, a także szczęśliwsze. Dlatego warto kupować dziecku zabawki edukacyjne opracowane przez specjalistów po to, aby już w trakcie zabawy dzieci mogły stymulować się intelektualnie.

Czym różnią się zwykłe zabawki od zabawek edukacyjnych?

Zabawkami edukacyjnymi lub sensorycznymi nazywamy te, które wspierają integrację sensoryczną dziecka, a także kształtują umiejętność odbierania i rozumienia bodźców docierających z otoczenia, wspierają kojarzenie, uczą podstaw kształtów, czy kolorów. Takie zabawki odgrywają ogromną rolę w rozwoju niemowlaka. Odpowiednie stymulowany rozwój intelektualny wpływa na jego późniejsze funkcjonowanie w szkole lub w dorosłym życiu.

Wybierając się po prezent dla naszego malucha musimy jednak pamiętać, że nie każda zabawka jest edukacyjna i dostosowana do psychiki i wieku dziecka. Irytujące zabawki ze zbyt głośną muzyką, migoczącymi światełkami, działają drażniąco na delikatny układ nerwowy dziecka. Dlatego warto wybrać zabawki sensoryczne, które nie wydają sztucznych melodyjek, tylko przykładowo szeleszczą bądź grzechoczą. Ponadto różne faktury materiału, kolory i kształty sprawiają, że maluch uczy się otoczenia.

 Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zabawek edukacyjnych?

Dziecko zaczyna silniej reagować na otoczenie już w drugim miesiącu życia. Dlatego już w wtedy warto zainwestować w przedmioty, które przyciągną uwagę malucha. Co ciekawe zabawką edukacyjną jest już najzwyklejsza grzechotka. Oprócz tego, że wydaje interesujące dźwięki, dziecko może próbować chwytać zabawkę, co rozwija także jego zdolności manualne. Najpopularniejszą zabawką sensoryczną jest oczywiście mata edukacyjna. Jest to doskonały pomysł na spędzanie czasu. Odbijające światło elementy, różne faktury, materiały (śliskie, szorstkie, miękkie) działają na wszystkie zmysły niemowlaka. Żywe kolory i zabawne odgłosy pobudzają ważne zmysły: wzrok i słuch.

Gdy kończy pół roku warto rozejrzeć się za zabawkami, które działają na zasadzie akcji i reakcji. Po dotknięciu lub przyciśnięciu przedmioty te emitują różne dźwięki, czy rozświetlają się kolorowymi światełkami. Podobnie działają wszelkie mówiące pluszaki, a także odpowiednie układanki, które wspierają rozwój wzrokowo-manualny.

Pamiętajmy, że zabawki edukacyjne wcale nie muszą być drogie. Do tej grupy należą przecież nawet zwykłe piszczące książeczki, klocki, które trzeba dopasować do odpowiedniego wejścia, czy wspomniane wcześniej grzechotki. Pomoce edukacyjne można także zrobić samemu. Wystarczy wsypać do woreczków groch, fasole, mąkę itp. Dzięki zabawie z takimi woreczkami, dziecko rozwija zdolność dotyku. Edukacyjną zabawą jest także zabawa z plasteliną lub udawanie odgłosów zwierząt. Jednak wybierając pomoce edukacyjne dla dziecka warto także zwrócić uwagę na producenta. Na stronie bebe.sklep.pl znajduje się szeroki asortyment najlepszych zabawek edukacyjnych od sprawdzonych i zaufanych producentów.

Podsumowując zabawki edukacyjne wcale nie muszą być drogie, czy trudno dostępne, natomiast z całą pewnością są niezwykle potrzebne dla rozwoju dziecka. Warto zwrócić na to uwagę, gdy wybieramy zabawkę dla naszego malucha, zamiast kolejnej zabawki, która zajmie czas dziecku, ale nie nauczy go niczego, a może nawet zaszkodzić, należy spojrzeć na ofertę zabawek edukacyjnych. Jest to inwestycja w przyszłość malucha. Dzięki odpowiedniemu stymulowaniu jego rozwoju, dajemy dziecku szansę na lepsze wyniki w nauce, szczęśliwszą zabawę i rozwój wyobraźni. Bycie dobrym rodzicem w dzisiejszych czasach musi oznaczać także bycie świadomym konsumentem.