Dzięki rozwojowi technologii możemy obecnie korzystać z zaawansowanych narzędzi, które dają nowe możliwości, a jednocześnie pozwalają przyspieszyć i usprawnić pracę. Współcześnie elektronarzędzia przejęły w pewny sposób rynek i używają ich zarówno profesjonaliści jak i osoby prywatne.

Jednak tego typu narzędzia potrzebują dostępu do prądu lub tez ładowania, jeśli posiadają akumulator. Dodatkowo w niektórych przypadkach mogą nie być wystarczająco wydajne. Dlatego też w wielu pracach wykorzystywane są bardzo często narzędzia pneumatyczne, których działanie opiera się na sprężonym powietrzu i dzięki temu ich konstrukcja jest bardzo prosta, co sprawia, że rzadko ulegają awarii i są przy tym bardzo wydajne oraz trwałe. 

Czym są narzędzia pneumatyczne?

Narzędzia pneumatyczne to wszelkiego rodzaju urządzenia napędzane sprężonym powietrzem generowanym przez kompresor. Używane są głównie przez profesjonalistów np. w warsztatach czy zakładach produkcyjnych, ale mogą znaleźć zastosowanie również w przydomowym warsztacie. Bardzo często w narzędziach pneumatycznych można znaleźć odpowiedniki elektronarzędzi. Najpopularniejsze narzędzia pneumatyczne to:

  • Wiertarki pneumatyczne
  • Wkrętarki pneumatyczne
  • Klucze udarowe
  • Szlifierki oscylacyjne
  • Szlifierki kątowe
  • Pneumatyczne szlifierki liniałowe
  • Zszywacze i nitownice pneumatyczne

Oczywiście należy pamiętać, że do działania tego typu narzędzi niezbędny jest także kompresor o odpowiedniej mocy, który dostarczy sprężonego powietrza niezbędnego do napędzenia danego narzędzia pneumatycznego. 

W jaki sposób działają narzędzie pneumatyczne?

Dzięki temu, że narzędzia pneumatyczne napędzane są sprężonym powietrzem, ich sposób działania oraz budowa są bardzo proste, przez co charakteryzują się zdecydowanie mniejszą awaryjnością i lepszą trwałością od np. elektronarzędzi, które mają skomplikowaną budową. Głównym elementem narzędzi pneumatycznych jest prosty silnik napędowy, najczęściej jest to silnik łopatkowy lub turbinowy. Produkowane przez kompresor sprężone powietrze dostarczane jest za pomocą przewodu do wnętrza cylindra, który podzielony jest na dwie części za pomocą wirnika znajdującego się na środku. W wyniku różnicy ciśnień między stronami powietrze wprawia w ruch wirnik. W taki sposób powstaje energia kinetyczna, która przekazywana jest dalej na wał napędowy oraz kolejne elementy urządzenia. Napęd może być przekazywany przez silnik napędzony sprężonym powietrzem bezpośrednio na wrzeciono lub z wykorzystaniem przekładni, co najczęściej można spotkać w szlifierkach kątowych. Przed uruchomieniem narzędzi pneumatycznych trzeba także pamiętać o konieczności otwarcia zaworu przepuszczającego sprężone powietrze. 

klucz pneumatyczny

Klucz pneumatyczny King Tony przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów, jak i domowych majsterkowiczów.

Do prawidłowej pracy narzędzi pneumatycznych niezbędne jest dostarczenie sprężonego powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Powietrze to musi być wolne od wszelkich zanieczyszczeń i wilgoci, ponieważ zaniedbanie tego może doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznych elementów urządzenia. Bardzo ważny jest także odpowiedni stopień naoliwienia wewnętrznych elementów urządzenia, które tego wymagają. Bez odpowiedniego smarowania, urządzeni szybko może ulec uszkodzeniu. Ważne jest także odpowiednie podłączenie kompresora oraz wszystkich przewodów wtyczek, szybkozłączek itd. 

Narzędzia pneumatyczne – zastosowanie

Narzędzia pneumatyczne sprawdzają się znakomicie w bardzo wielu dziedzinach, a są to m.in.:

  • Budownictwo – bardzo często stosuje się młoty i wiertarki udarowe, a także różnego rodzaju systemy służące do podnoszenia ciężkich materiałów lub elementów konstrukcyjnych
  • Warsztaty samochodowe – klucze udarowe do montażu oraz demontażu np. kół samochodu
  • Górnictwo – młoty i dłuta pneumatyczne
  • Obróbka drewna – gwoździarki, pistolety malarskie, zszywacze tapicerskie, wiertarki
  • Rolnictwo – urządzenia natryskowe służące do rozpylania nawozów i środków ochrony roślin

Narzędzi pneumatycznych używa się w bardzo wielu miejscach, głównie z powodu ich praktyczności, łatwości obsługi oraz wysokiej wydajności.