Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży, która jest stosowana przez wiele stałych par, jak i samotne kobiety. Uważa się ją za bezpieczną, jeśli jest przyjmowana zgodnie z zaleceniami lekarza-ginekologa. Kobiety obawiają się jednak o wystąpienie skutków ubocznych po ich odstawieniu, a także mają wiele pytań odnośnie tego, czy warto robić przerwy w jej stosowaniu.
Antykoncepcja hormonalna jest nie tylko jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania zapłodnienia, ale również jest stosowana w innych przypadkach i schorzeniach. Lekarze często wykorzystują tabletki antykoncepcyjne jako sposób na zmniejszenie bólu wywoływanym przez comiesięczną menstruację. Hormony pomagają również w wyrównaniu cykli miesiączkowych, jeśli do tej pory były nieregularne.
Czym jest antykoncepcja hormonalna?
Tabletka antykoncepcyjna jest znana na całym świecie od dziesiątek lat. Przyjmuje się ją doustnie w celu zablokowania owulacji, a także po to, aby poprzez zmianę konsystencji śluzu szyjki macicy nie przepuszczała ona plemników w stronę komórki jajowej. Tabletki w swoim składzie zawierają syntetyczne hormony progesteronu oraz estrogenu, co pozwala na skuteczną ochronę przed ciążą. Odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych dzieli się na jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe.
Aktualnie z tej metody antykoncepcji korzysta coraz więcej kobiet ze względu na jej skuteczność oraz jeśli zostaną dobrze dobrane – pozytywny wpływ na organizm.
Czy należy robić przerwy w braniu antykoncepcji?
Lekarze ginekolodzy przez wiele lat twierdzili, że od tabletek antykoncepcyjnych należy robić co jakiś czas przerwę. Najlepiej kilku miesięczną, aby organizm mógł wrócić do swojej poprzedniej formy. Aktualnie zdania są podzielona i coraz więcej specjalistów twierdzi, że przerwę można zrobić, ale w momencie planowania ciąży. Współczesne tabletki antykoncepcyjne zawierają dużą mniejszą dawkę hormonów i lekarze odradzają robienie kilkumiesięcznej przerwy, aby dodatkowo nie zaburzać poziomu hormonów w organizmie kobiety.
Jeśli przez czas przyjmowania hormonów nie występują żadne skutki uboczne, spowodowane źle dobranymi tabletkami, można bez obaw pominąć przerwy. Zdarza się, że kobiety odstawiają tabletki na własną rękę, przeświadczone o słuszności takiego postępowania. W efekcie odczuwają nieprzyjemne skutki po samym odstawieniu, jak i po powrocie do stosowania antykoncepcji hormonalnej doustnie.
Warto również pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne są wypisywane na receptę, a oznacza to, ze co jakiś czas kobieta pojawia się na wizycie kontrolnej u swojego lekarza ginekologa. Wtedy przeprowadzany jest ponowny wywiad, a także badanie, które może wskazać konieczność odstawienia lub zmiany tabletek.
Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych
Odstawienie, zwłaszcza nagłe, tabletek antykoncepcyjnych wiąże się z pojawieniem skutków ubocznych takiego działania. Do skutków odstawienia tabletek antykoncepcyjnych należy zaliczyć przede wszystkim zaburzenia cyklu miesięcznego, a także zwiększenie obfitości i bolesności podczas miesiączki. Kobiety skarżą się również na wahania nastroju oraz narastające problemy z cerą. Do rzadszych objawów należy zwiększone wypadanie i przetłuszczanie się włosów oraz zatrzymanie wody w organizmie. Po nagłym odstawieniu tabletek hormonalnych może pojawić się drażliwość oraz silne bóle głowy, często migrenowe. W bardzo rzadkich przypadkach pojawia się spadek libido, które wzrasta dopiero po unormowaniu się poziomu hormonów w organizmie.
Odstawienie jest najczęściej spowodowane przeświadczeniem o wykonaniu takiej przerwy, ale również brakiem zapasowego opakowania lub dostępności do lekarza, który mógłby wypisać receptę. Niekiedy kobiety odstawiają tabletki antykoncepcyjne planując powiększenie rodziny.
Jak i kiedy wrócić do przyjmowania antykoncepcji?
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych można do nich wrócić w każdym momencie. Warto jednak pamiętać o zaleceniach lekarza, który będzie zachęcał do tego, aby zacząć nowe opakowanie dopiero w pierwszym dniu miesiączki. W innym przypadku, na przykład w połowie cyklu, antykoncepcja nie zacznie działać od razu, a dopiero po kilku dniach. Zmieni się również długość całego cyklu.
Przed powrotem stosowania antykoncepcji zawsze warto zwrócić się do swojego lekarza, który po rozmowie z pacjentką i jej ponownym przebadaniu wskaże najlepszy moment ich ponownego zażywania. Warto również pamiętać o możliwości otrzymania recepty na antykoncepcje hormonalną w postaci pigułek przez zdalną przychodnię, gdzie również otrzymamy wszystkie informacje odnośnie sposobu przyjmowania tabletek.