Rozmowy o zdrowiu intymnym są z reguły stresujące zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Nie należy jednak ich odkładać w czasie, gdyż pierwsze badanie ginekologiczne ma ogromny wpływ na dalsze zdrowie. Dowiedz się, jak rozmawiać z córką o takiej wizycie oraz w jaki sposób się do niej przygotować.

Jak przeprowadzić rozmowę z córką o jej zdrowiu intymnym?

Przede wszystkim zadbaj o stworzenie atmosfery sprzyjającej szczerej rozmowie. Warto już od najmłodszych lat oswajać córkę z tematem intymności, dzięki czemu nie będzie czuła się aż tak skrępowana. Warto znaleźć odpowiedni moment na przeprowadzenie takiej rozmowy. Nie musi to być sztucznie zaaranżowana sytuacja. Możesz rozpocząć temat np. podczas spaceru lub wspólnego spędzania wolnego czasu. Dzięki temu Twoja córka poczuje, że na prawdę się o nią troszczysz, a nie tylko chcesz mieć tę rozmowę jak najszybciej za sobą. 

Rodzic musi umieć słuchać swojego dziecka, co pozwala poznać jego uczucia oraz emocje. Dowiedz się, jaki jest zakres wiedzy Twojej córki odnośnie zdrowia intymnego i wszystkiego, co się z nim wiąże. Bardzo często nastolatkowie czerpią wiedzę z Internetu oraz od rówieśników, ale te informacje mogą być nieprawdziwe. Pokaż rzetelne źródła informacji, z których może korzystać, gdy będzie tego potrzebować. 

Rozmowa o pierwszej wizycie u ginekologa to także doskonała okazja do tego, aby poruszyć temat współżycia seksualnego i wszystkiego co się z nim wiąże. Powiedz córce o zagrożeniach, które się z tym wiążą oraz doradź, w jaki sposób może się przed nimi zabezpieczyć. Porozmawiaj o wartościach oraz szacunku do własnego ciała i stawianiu wyraźnych granic. Pamiętaj, aby nie oceniać czy też nie moralizować, gdyż może to wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Córka, która poczuje, że rodzice ją oceniają i nie mają dla niej zrozumienia, nie będzie chciała zwracać się do nich ze swoimi problemami.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa?

Nie ma określonego wieku, w którym powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa. Jest to zależne od indywidualnych potrzeb oraz nieprzewidzianych sytuacji. W przypadku, gdy córka zmaga się np. z infekcjami czy pojawiają się u niej niepokojące objawy, taka wizyta powinna odbyć się jak najwcześniej. Najczęściej jednak nastolatki udają się do ginekologa w wieku 13-15 lat, gdy pojawia się u nich pierwsza miesiączka.

ginekolog - wizyta

Jak przebiega pierwsza wizyta nastolatki u ginekologa?

Przede wszystkim należy znaleźć specjalistę, jakim jest ginekolog dziewczęcy w Warszawie lub każdym innym mieście. Taki lekarz doskonale wie, jak postępować z młodymi pacjentkami. Przed wizytą należy go uprzedzić, że jest to pierwszy raz u ginekologa. Dzięki temu dostosuje on badanie do konkretnych potrzeb młodej pacjentki.

Przed rozpoczęciem badania ginekolog przeprowadza wywiad medyczny dotyczący ogólnego stanu zdrowia. Zapyta m.in. o pierwszą miesiączkę oraz ewentualne niepokojące objawy. Podczas wywiadu dziecko może przebywać w obecności rodzica. Jednak podczas badania dla zapewniania intymności matka powinna opuścić gabinet. 

Lekarz prosi pacjentkę o to, aby rozebrała się od pasa w dół, a następnie zajęła fotel ginekologiczny. Podczas badania ocenia stan wydzieliny z pochwy, a także sprawdza, czy nie ma stanów zapalnych. Może także pobrać próbki do badania cytologicznego oraz bakteriologicznego. Ginekolog dziecięcy dobiera metody badania do wieku pacjentki w taki sposób, aby przebiegało ono jak najbardziej komfortowo. U dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze życia seksualnego, nie wykonuje się takich badań, jak np. USG dopochwowe. Lekarz przeprowadza przede wszystkim oględziny miejsc intymnych, a w razie potrzeby zleca dalszą diagnostykę.

Dokładny przebieg wizyty w gabinecie ginekologicznym zależy przede wszystkim od wieku dziewczyny. Jeśli zamierza ona rozpocząć życie seksualne, to powinna poruszyć temat środków antykoncepcyjnych, które będą dla niej najlepsze. Lekarz dobierze odpowiednie zabezpieczenie, które będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia. 

Pierwsza wizyta u ginekologa może być stresująca. Jednak odpowiednie przygotowanie do niej znacząco zmniejszy nerwy i sprawi, że przebiegnie ona w przyjemniejszej atmosferze.