Splittery optyczne są również określane jako rozdzielacze światłowodowe. Jest to zintegrowane falowodowe urządzenie do dystrybucji energii optycznej. Ogrywa ważną rolę w pasywnych sieciach optycznych: EPON, GPON, BPON, FTTX, FTTH itd. Umożliwia on współdzielenie jednego interfejsu PON wielu abonentom. Aby to osiągnąć, splitter jest przeznaczony do rozdzielania padającej wiązki światła na dwie lub więcej wiązek światła i łączenia ich z dystrybucją odgałęzień jako urządzenie tandemowe światłowodu, które ma funkcję maksymalizowania wydajności obwodów sieci.

Jak działają splittery optyczne?

Ogólnie rzecz biorąc rozdzielacz optyczny ma wiele końcówek wejściowych i wyjściowych, aby uzyskać odgałęzienie wiązek światła i zmaksymalizować funkcjonalność obwodów sieci optycznej. Pasywny splitter optyczny może podzielić lub oddzielić padającą wiązkę światła na kilka w określonym stosunku. Na przykład jeśli wejściowy kabel światłowodowy przenosi przepustowość 1000 Mb/s, każdy użytkownik na końcu wyjściowych kabli światłowodowych może korzystać z sieci o przepustowości 250 Mb/s.

Zasady działania splitterów światłowodowych zależą od danego modelu. Rozdzielacze z konfiguracjami podziału 2 x 64 są bardziej skomplikowane niż te z konfiguracją 1 x 4. W tych pierwszych istnieją dwa terminale wejściowe i 64 terminale wyjściowe. Jego zadaniem jest podzielenie dwóch wpadających wiązek światła z dwóch pojedynczych kabli światłowodowych na 64 wiązki światła i przesłanie ich przez 64 lekkie, indywidualne, wyjściowe kable światłowodowe.

Należy zauważyć, że wyrzucane wiązki światła mogą, ale nie muszą, mieć takiej samej mocy optycznej jak padająca wiązka światła. Projektant powinien wziąć to pod uwagę przy projektowaniu pasywnych sieci optycznych.

Różne typy splitterów optycznych

Splittery możemy podzielić wg. różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest klasyfikacja według stylu pakietu. Rozdzielacz optyczny może być zakończony różnymi postaciami złączy, a opakowanie podstawowe może mieć typ pudełkowy lub typ rurki ze stali nierdzewnej. Splitter jest zwykle używany z przewodem o średnicy zewnętrznej 2 mm lub 3 mm, podczas gdy drugi jest zazwyczaj używany w połączeniu z przewodami o średnicy zewnętrznej 0,9 mm. Po za tym może mieć różne konfiguracje podziału, takie jak: 1 × 2, 1 × 8, 2 × 32, itp.

splitter optyczny

Przykładowy splitter optyczny dostępny w sklepie Intersell.

Rozdzielacze możemy też podzielić biorąc pod uwagę technikę ich wytwarzania. W założeniu wyróżniamy tutaj dwa rodzaje powszechnie stosowane w dzisiejszych instalacjach. Jednym z nich jest tradycyjny splitter optyczny typu topionego czyli FBT. Występują one w bardzo konkurencyjnych cenach. Drugi rodzaj to płaski rozdzielacz fal świetlnych czyli PLC. Ma on niewielkie rozmiary i nadaje się do systemów o dużej gęstości. Oba mają zalety i mogą być stosowane w różnych sytuacjach.

FBT to skrót od Fusion Biconic Tapered i jest wytwarzany tradycyjną technologią z ponad 20 -letnią historią. Ze względu na to, że technika jego produkcji jest dojrzała to urządzenie naprawdę wysokiej jakości na którym możemy polegać. Koszty wytwarzania również są niższe niż przy splitterach PLC. Dzięki temu często możemy spotkać go w wielu instalacjach. Tego typu rozgałęźniki są wytwarzane poprzez wydłużanie i zwężanie dwóch, lub więcej, włókien umieszczonych blisko siebie i połączonych przez zastosowanie ciepła. Jednak jeżeli wymagane są więcej niż 4 podziały wiele splitterów FBT może być połączonych ze sobą w konkatenacji w celu zwielokrotnienia ilości dostępnych podziałów, takich jak rozdzielacz drzewa. Przez taką konstrukcję rozmiar opakowania wzrasta, a straty zwiększają się się wraz z dodatkowymi splitterami.

Rozgałęźniki optyczne Planar Lightwave Circuit to inaczej PLC. Dzięki nowszej technologii rozdzielacz PLC zapewnia lepszy standard dla aplikacji z większymi konfiguracjami podziału. Jego technika wytwarzania wyraźnie różni się od urządzeń FBT. W procesie wytwarzania rozdzielaczy optycznych PLC, falowody są wytwarzane przy użyciu litografii na podłożu ze szkła kwarcowego, co pozwala na ukierunkowanie określonych wartości procentowych światła. W rezultacie splitter PLC oferuje bardzo dokładne podziały z minimalną stratą w wydajnym pakiecie.

Zawsze model splittera powinniśmy dobrać do konkretnych warunków w danej instalacji światłowodowej. Są to jednak urządzenia bez których żaden światłowód nie mógłby funkcjonować w dzisiejszych czasach.