Gumy są jednym z podstawowych materiałów krawieckich, znajdujących zastosowanie podczas szycia odzieży. Wykorzystanie tego rodzaju produktu jest niezwykle proste i nie wymaga specjalnych umiejętności krawieckich. Gumy można w łatwy sposób skrócić i dopasować ich długość do tej pożądanej za pomocą prostego narzędzia, jakim są nożyczki.

W jaki sposób wykorzystuje się gumy krawieckie?

Gumy krawieckie są produktem uniwersalnym. Wykorzystuje się je przy szyciu i przerabianiu wielu sztuk odzieży, na przykład spódnic, spodni, bluzek, koszul, bielizny, kurtek, różnego rodzaju odzieży sportowej. Znajdują one zastosowanie także w obuwiu i akcesoriach takich jak torebki. Często mogą służyć jako ozdoba. Świetnie sprawdzą się w męskiej garderobie jako szelki. Wiele ubrań damskich i męskich nie mogłoby powstać bez gumy krawieckiej. Dzięki niej można wydłużyć poszczególne elementy odzieży.

Cechą szczególnie docenianą i przydatną jest ich rozciągliwość. Podczas szycia bielizny, sukienek, bluzek z ramiączkami przydatne będą szczególnie gumofalbanki, które oprócz funkcji użytkowej są dodatkowo wyjątkowym elementem dekoracyjnym. Niektóre z gum mają dodatkowo przyjemne w dotyku i niezwykle pięknie prezentujące się satynowe wykończenia. Jest również chętnie stosowana przez zawodowe krawcowe jak i panie, które szyją jedynie hobbystycznie, w ramach swoich prywatnych potrzeb.

Jakie gumy oferuje rynek materiałów krawieckich?

Pasmanterie oferują swoim klientom gumy krawieckie w różnych szerokościach i kolorach. Wszystkie są wykonane z najwyższej jakości materiałów Są wśród nich produkty płaskie i okrągłe, dlatego każdy znajdzie produkt, który spełni jego oczekiwania i potrzeby. Do wyboru są różne ich długości oraz kolory. W ofercie znaleźć można gumę ramiączkową w różnych kolorach, gumofalbankę, gumy ozdobne, gumy płaskie i okrągłe, gumy satynowe, gumokoronkę, szeroką gumę krawiecką.

Jakie zastosowanie mają szerokie gumy krawieckie?

W bogatym asortymencie pasmanterii znajdują się również gumy krawieckie o niestandardowych szerokościach, która może wynosić od 10 milimetrów, poprzez 15, 20, 25, 30 do 50, nawet 70 milimetrów. Tego rodzaju produkty charakteryzują się dużą elastycznością przez długi okres użytkowania. Zachowują swój kształt, a po rozciągnięciu szybko wracają do pierwotnej długości. Poza tym nie tracą swoich właściwości podczas wielokrotnego prania i suszenia w suszarce. Są wytrzymałe i nie ulegają zmechaceniu. Ich  zaletą jest wykonanie z miękkiego materiału, który jest przyjemny podczas użytkowania.

Szerokie gumy krawieckie składa się najczęściej na poziomie pasa i pod klatkę piersiową, aby odzież lepiej się trzymała. Chodzi tu przede wszystkim o spódnice, spodnie, sukienki i bluzki. Korzystna cena tego rodzaju produktów skłania osoby trudniące się szyciem odzieży do szerokiego wykorzystania gum krawieckich. Nie należy zapominać, że mogą one być również ozdobą, dlatego warto je wyeksponować.

Jak uszyć spódnicę tiulową na gumie?

Spódnica z tiulu na szerokiej gumie doskonale prezentować się będzie na małej dziewczynce i kobiecie. Należy długość materiału dopasować do swoich rozmiarów. Szerokość standardowa wynosi zazwyczaj 50 centymetrów. Po sfastrygowaniu materiału na krawędziach należy go połączyć po lewej stronie, a następnie wszyć gumę. Jeśli chcemy uzyskać spódnicę z wielu warstw, to należy je doszyć do pomarszczonej krawędzi tiulu jeszcze przed wszyciem szerokiej gumy. Ich ilość zależy od modelu, który pragniemy w efekcie uzyskać. Spódnica złożona z wielu warstw będzie prezentowała się niezwykle atrakcyjnie i może być wykorzystywana na wyjątkowe okazje.

maszyna do szycia

Jak uszyć spodnie na szerokiej gumie?

Z materiału wykrajamy 2 przody i dwa tyły bez paska. Następnie przód lewy należy przyłożyć prawą stroną do prawej strony tyłu lewego i przypiąć szpilkami oba boki. Kolejnym krokiem jest ich zszycie. Następnie należy przyłożyć prawymi stronami tył prawy z tyłem lewym, przypiąć szpilkami i przeszyć. Kolejnym krokiem jest złożenie spodni w taki sposób, aby oba przody były ułożone na sobie prawymi stronami do środka i zszywamy. Następnie wszywamy gumę w pasie na maszynie lub owerloku. Należy pamiętać o jej równomiernym naciąganiu. Można w tym celu zaznaczyć sobie punkty styczne. Wtedy łatwiej jest ją naciągać. Mogą to być takie miejsca jak: środek przodu, środek tyłu prawy i lewy bok. Ostatnią czynnością jest podszycie nogawek i spodnie na szerokiej gumie gotowe.