Smak grillowanych i wędzonych potraw kusi kubki smakowe wielu osób. Jeżeli chcemy się cieszyć smakiem i aromatem wędzonego i grillowanego jedzenia, z pomocą przychodzi nam grill ogrodowy z wędzarnią. Dowiedzmy się, jakie są jego możliwości oraz jakie ma wady i zalety.

Czym charakteryzuje się grill ogrodowy z wędzarnią?

Grill ogrodowy z wędzarnią to funkcjonalne i mobilne rozwiązanie umożliwiające przygotowywanie wędzonych i grillowanych potraw bez konieczności kupowania dwóch osobnych urządzeń. Grill ogrodowy z wędzarnią składa się z dwóch komór: komory gotowania i komory grillowania. Zasada jego funkcjonowania opiera się na działaniu dodatkowej komory spalania regulującej odprowadzanie dymu. 

Proces wędzenia odbywa się poprzez dym i ciepło przedostające się przez otwór między paleniskiem a komorą gotowania, w której znajdują się potrawy. Dym w palenisku wytwarzany jest przez umieszczenie w palenisku obok węgla drzewnego specjalnych namoczonych w wodzie drewienek do wędzenia. 

Aby zapewnić jak najlepsze walory smakowe wędzonych przysmaków, grill ogrodowy z wędzarnią wyposażony jest w dodatkowe elementy sterujące pozwalające na regulację temperatury. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza przez możliwość usunięcia zbierającego się popiołu do specjalnego pojemnika. 

Jakie produkty można wędzić w grillu ogrodowym z wędzarnią?

Wędzić można praktycznie wszystkie produkty nadające się do tego. Do najchętniej wybieranych należą mięsa, ser i ryby, ale doskonale nadają się również owoce, warzywa i owoce morza.

Osobom początkującym zaleca się, aby swoją przygodę z wędzeniem zaczynały od produktów, które można łatwo i w prosty sposób uwędzić, np. łososia i żeberka. Osoby bardziej wprawione poradzą sobie już z bardziej wymagającymi rodzajami mięs, do których zalicza się wołowinę i wieprzowinę. 

Jakie są wady i zalety grilla ogrodowego z wędzarnią?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie urządzenia 2 w 1, jakim jest grill ogrodowy z wędzarnią, zapoznajmy się z wadami i zaletami tego urządzenia.

Zalety grilla ogrodowego z wędzarnią

Do niezaprzeczalnych zalet tego urządzenia należy jego mobilność i łatwość przemieszczania w dowolne miejsce. W zależności od naszych potrzeb bezproblemowo poradzimy sobie z umieszczeniem ogrodowego grilla z wędzarnią w miejscu, które nam najbardziej odpowiada.

Kolejną zaletą pozwalającą nam na zaoszczędzenie czasu, jaki musielibyśmy przeznaczyć na budowę tradycyjnej grillo-wędzarni, jest łatwość, z jaką możemy stać się właścicielami przenośnego grilla ogrodowego z wędzarnią. Nie wymaga to od nas ani dopełniania formalności urzędowych, ani ręcznego jej wykonywania, które pochłonęłoby nasz czas i energię.

Nowoczesne urządzenia wykonane są ze stali nierdzewnej lub innych blach, które cechuje duża odporność na trudne warunki atmosferyczne. Są one praktycznie tak samo trwałe jak te wybudowane w technologii murowanej, a przede wszystkim lżejsze.

Grille ogrodowe z wędzarnią dostępne są na rynku w wielu różnych rozmiarach i wariacjach. Klienci mogą wybierać spośród wędzarni poziomo-pionowych na węgiel, mniejszych grilli ogrodowych z wędzarnią z dodatkową komorą spalania (tzw. lokomotywy), grilli z wędzarnią na pelet, elektrycznych grillo-wędzarni oraz grillo-wędzarni zasilanych gazem.

Jednym z największych atutów grilla ogrodowego z wędzarnią są jego niższe koszty eksploatacji i użytkowania w porównaniu z tradycyjną grillo-wędzarnią. Spowodowane jest to większą ilością drewna, jakie należy przeznaczyć na wytworzenie dymu wędzarniczego w klasycznej wędzarni.

Uniwersalność mobilnych urządzeń 2 w 1 sprawia, że nie musimy kupować dwóch osobnych przyrządów. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które nie dysponują dużą ilością miejsca na działce.  

Wady grilla ogrodowego z wędzarnią

Wady tego urządzenia, w zależności od modelu i zastosowanych w nim rozwiązań, związane są przede wszystkim z trwałością, rodzajem materiału, z jakiego jest wykonane oraz wydajnością. Choć obecnie technologia wykonania mobilnych grilli ogrodowych z wędzarnią staje się coraz bardziej zaawansowana, a zastosowane w nich materiały bardzo wysokiej jakości, to powszechnie przyjmuje się, że murowane grillo-wędzarnie są jednak trwalsze, wydajniejsze i odporne na warunki atmosferyczne.

wędzarnia

Przenośny grill ogrodowy z wędzarnią na pewno nie sprawdzi się u osób, które planują przyrządzanie grillowanych i wędzonych potraw w dużych ilościach. W takim przypadku lepiej sprawdzi się stacjonarna grillo-wędzarnia. 

W przypadku urządzeń elektrycznych lub zasilanych gazem mogą powstać utrudnienia związane z zapewnieniem źródła zasilania, jeżeli chcemy użytkować je w plenerze.

Grill ogrodowy z wędzarnią 2 w 1 jest bardzo ciekawą alternatywą dla osób, które chciałyby delektować się smakiem potraw zarówno grillowanych, jak i wędzonych. Duży wybór modeli tych urządzeń umożliwia ich zakup nawet przez osoby, które nie mogą sobie pozwolić na budowę stacjonarnego grilla i wędzarni. Przeanalizowanie wad i zalet takiego rozwiązania powinno pozwolić na dokonanie wyboru, z którego powinniśmy być zadowoleni.