Opieka od osobą, która z różnych względów musi spędzać większość czasu w łóżku, nie jest łatwa. Zwłaszcza jeśli ten obowiązek pojawia się nagle i nie jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani.

Dlatego wybór łóżka elektrycznego, które zastąpi tradycyjne miejsce do spania, będzie niezwykle pomocne dla opiekuna, jak i pomoże choremu w przetrwaniu tych trudnych chwil.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju chorego, który został zmuszony do leżenia, jest zakup dostosowanego do jego potrzeb łóżka rehabilitacyjnego. Łóżka ortopedyczne różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także poszczególnymi funkcjami oraz ułatwieniami zarówno dla pacjenta, jak i jego opiekuna. Jakie łóżko elektryczne wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań? 

Dlaczego łóżko rehabilitacyjne jest tak ważne? 

Łóżko elektryczne to specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, który został przystosowany do osób, które nie mogą samodzielnie się poruszać. Tradycyjne łóżko nie jest komfortowe i nierzadko długotrwałe leżenie w jednej pozycji może doprowadzić do powstania nieodwracalnej martwicy tkanek mięśniowych. Dlatego tak istotne jest, aby w domu pacjenta pojawiło się łóżko rehabilitacyjne, które nie tylko poprawi jakość jego życia, ale również ułatwi pracę opiekuna bądź pielęgniarki podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych

profesjonalne łóżko elektryczne

1. Najważniejszy jest komfort pacjenta – rodzaje łóżek elektrycznych 

Decydując się na zakup łóżka elektrycznego, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na komfort pacjenta podczas leżenia. Szczególnie istotne są takie kwestie jak możliwość podniesienia oparcia pleców, dosięgnięcia do odpowiednich przycisków czy możliwość samodzielnego zsunięcia się na wózek inwalidzki. Niektóre łóżka elektryczne są także wyposażone w wysięgnik, który ułatwia pacjentowi samodzielne podniesienie się do pozycji siedzącej. 

Na rynku medycznym wyróżniamy dwa rodzaje łóżek elektrycznychdwusegmentowe oraz czterosegmentowe. Pierwsze z nich mają jedynie możliwość regulowania kąta oparcia pleców. Są one zasilane silnikiem elektrycznym. W łóżkach elektrycznych jednosegmentowych można również dopasować kąt podparcia pod udami, co znacznie wpływa na komfort leżenia pacjenta. Ten rodzaj łóżek najczęściej zasilany jest silnikiem gazowym, a wiele modeli wyposażono w zasilanie awaryjne. 

2.Wybór łóżka uzależniony od choroby 

Każdorazowo wybór łóżka elektrycznego powinien być uzależniony od stanu zdrowia pacjenta oraz jego możliwości motorycznych. Z racji tego, że łóżka rehabilitacyjne mają inne funkcje oraz są dostosowane do różnych potrzeb, może się okazać, że wybrany model tylko utrudni codzienne funkcjonowanie. 

Jeśli pacjent nie może samodzielnie się poruszać, warto zainwestować w łóżko czterosegmentowe, dbając o komfort jego leżenia. W przypadku kiedy ruch nie sprawia mu problemu, wystarczające będzie łóżko elektryczne dwusegmentowe, wyposażone w dodatkowy wysięgnik. Warto także zainwestować w łóżko z funkcją autoregresji oparcia pleców. W razie wątpliwości zawsze można skonsultować się z producentem. 

3. Bezpieczeństwo pacjenta – jakie funkcje powinno posiadać łóżko elektryczne? 

Łóżko elektryczne powinno być również bezpieczne dla pacjenta. Odpowiednie zabezpieczenie kółek, aby łóżko samo się nie poruszało to podstawa. Współcześnie każdy model łóżka jest uzupełniony manualną blokadą dwóch kółek. Dla wygody i bezpieczeństwa pacjenta niezbędna również będzie barierka zabezpieczająca, którą można swobodnie opuszczać. Chroni ona pacjenta przed upadkiem.

elektryczne łóżko dla pacjenta

Propozycja łóżka szpitalnego elektrycznego od U.B.M. KOTASIŃSKA

4. Funkcjonalne łóżko elektryczne – materiał wykonania 

Wybierając łóżko elektryczne koniecznie trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane. Najbardziej odporne na działania mechaniczne oraz środki dezynfekująco-czyszczące są łózka wykonane ze stali. Dodatkowo mają wysokie ograniczenie wagowe pacjenta. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostało wykonane oparcie – najlepiej sprawdzi się odporne na zniszczenia tworzywo ABS lub płyta HPL

5. Rola opiekuna chorego – dodatkowe ułatwienia w łóżku elektrycznym 

Nie bez znaczenia jest także rola opiekuna, który na co dzień będzie zajmował się chorym. Warto więc zadbać o łóżko, które będzie wyposażone w funkcje, które ułatwią mu pracę. Możliwość regulacji oparcia kilkoma przyciskami, a także konstrukcja ułatwiająca szybką zmianę pościeli to jedne z podstawowych właściwości łóżka, których nie może zabraknąć. 

Pozornie wybór odpowiedniego łóżka elektrycznego nie jest łatwy, ale znając główne zasady, zakup na pewno będzie należał do udanych. W razie problemów lub wątpliwości można poradzić się fizjoterapeuty albo skorzystać z pomocy producenta łóżek rehabilitacyjnych.